7 نکته درباره زلزله سیاسی جانسون در بریتانیا

به گزارش وبلاگ مجله پریها، بوریس جانسون پس از کسب این نتیجه می تواند با خیال آسوده تر ضمن جدایی و دور شدن از بروکسل (مقراتحادیه اروپا) بیش از پیش به سمت دونالد ترامپ و کاخ سفید نزدیک و نزدیک تر گردد.

7 نکته درباره زلزله سیاسی جانسون در بریتانیا

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

نتایج انتخابات دیروز بریتانیا یک زلزله سیاسی در این کشور به شمار می رود.

به گزارش خبرنگاران، پیروزی خیره نماینده و قاطع حزب محافظه کار به رهبری بوریس جانسون با دستور کار اولیه برگزیت و شکست کم سابقه حزب کارگر به رهبری جرمی کوربین که در عمر اکثریت قاطع بریتانیایی ها بی سابقه بود، راه سخت نخست وزیر جانسون را برای بیرون کشیدن کشورش از اتحادیه اروپا تا واپسین روز نخستین ماه سال آینده میلادی (31 ژانویه 2020) تا حدود زیادی همیشه کرد.

نکاتی چند درباره این نتایج و پیامدهای آن:

1- نتایج انتخابات بر اساس نتایج اولیه بر این مبناست: 362 کرسی برای حزب محافظه کار و 202 کرسی برای حزب کارگر. هر حزبی که بتواند 326 کرسی مجلس را در اختیار داشته باشد اکثریت مطلق دارد و حالا حزب محافظه کار توانسته با عبور از این مرز، حزب دارای اکثریت مطلق در مجلس باشد و هر چه بخواهد بدون سنگ اندازی دیگر احزاب در مجلس عوام بریتانیا انجام دهد.

نتایج اولیه انتخابات سراسری بریتانیا (بر اساس 647 کرسی از 650 کرسی مجلس) بین 5 حزب عمده بریتانیا

2- این نتیجه کسب شده برای حزب محافظه کار از سومین انتخابات سراسری در دوران مارگارت تاچر در سال 1987 میلادی بدین سو (32 سال گذشته) بی سابقه بوده است. این پیروزی در حالی است که حزب کارگر هم در مقابل از سال 1935 بدین سو (84 سال گذشته) چنین نتایج ضعیفی در یک انتخابات سراسری کسب ننموده است. بنابراین هم پیروزی حزب محافظه کار در این دور از انتخابات کم سابقه بود و هم چنین شکستی برای حزب کارگر در 84 سال گذشته سابقه نداشته است.

3- بوریس جانسون با این پیروزی می تواند وعده خودمبنی بر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تا 31 ژانویه 2020 عملی کند. او قرار است طرح خروج از اتحادیه اروپا (برگزیت) را به محلس عوام ببرد تا تصویب گردد. از سوی دیگر با این نتایج انتخاباتی، مشروعیت سیاسی جانسون در معادلات سیاسی بریتانیا افزایش قابل ملاحظه ای یافته و دست او در مذاکره با رهبران اتحادیه اروپا بر سر خروج از این اتحادیه، بازتر می گردد.

بوریس جانسون و شریک زندگی اش پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات سراسری دیروز بریتانیا

4- شرایط 2 سال گذشته بریتانیا موقعیت این کشور را هم در دنیا و هم در داخل اتحادیه اروپا به شدت ضعیف و مخدوش نموده بود. وقتی در یک کشور موضوعی اختلافی تبدیل به یک کلاف سردرگم می گردد و موقعیت دولت مستقر شنماینده بوده و حزب یا ائتلاف حاکم به دلیل نداشتن اکثریت مطلق در مجلس نمی تواند سیاست های مورد نظر خود را به مورد اجرا بگذارد، هم در عرصه اقتصاد داخلی و هم در عرصه دیپلماسی بین المللی تضعیف می گردد و این دقیقا اتفاقی بود که در 2 سال گذشته در بریتانیا روی داد. دولت بریتانیا در داخل ضعیف بود و برای مثال ترزا می نخست وزیر سابق بریتانیا بارها و بارها طرح های مختلفی برای برگزیت به مجلس عوام برد اما هر بار این طرح ها با مخالفت احزاب رقیب و حتی مخالف خوانی بعضی اعضای حزب محافظه کار به در بسته خورد. حالا با این نتایج اوضاع به کلی فرق خواهد نمود.

5- بوریس جانسون پس از کسب این نتیجه می تواند با خیال آسوده تر ضمن جدایی و دور شدن از بروکسل (مقراتحادیه اروپا) بیش از پیش به سمت دونالد ترامپ و کاخ سفید نزدیک و نزدیک تر گردد. او هفته گذشته ملاقات دوجانبه خود با ترامپ در حاشیه نشست سران ناتو در لندن را بی حاشیه و به دور از چشم رسانه ها برگزار کرد تا تاثیر سوء احتمالی بر نتایج انتخابات سراسری به جا نگذارد. او حتی به ترامپ توصیه نموده بود در جریان سفر به لندن درباره انتخابات بریتانیا اظهار نظر نکند.

از این پس نزدیکی بیش از پیش بریتانیای جانسون به آمریکای ترامپ به ویژه در دوران پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بسیار بسیار احتمال دارد و این مساله حتی می تواند بریتانیا را علاوه بر موضوعات مالی در سایر حوزه های مرتبط با سیاست و دیپلماسی بین المللی نیز از شرکای سابق اروپایی خود (آلمان و فرانسه) جدا نموده و به سمت ایالات متحده آمریکا بکشاند. برای مثال می توان این پیش بینی را داشت که دیدگاه بریتانیا درباره برجام از این پس بیش از پیش به دیدگاه دولت ایالات متحده آمریکا نزدیک تر گردد.

6- با کسب این پیروزی خیره نماینده، بوریس جانسون اعتماد به نفس مضاعفی می یابد چون حالا او هم شخصیتی تاریخ ساز در بریتانیا شده و می تواند ادعای پا گذاشتن به دوران طلایی محافظه کاران در دهه 1980 میلادی (دوران مارگارت تاچر) داشته باشد و با این نتایج انتخاباتی مدام رهبری او بر حزب محافظه کار با شخصیت تاریخی ای همچون مارگارت تاچر مقایسه گردد.

7- پیروزی حزب محافظه کار مرهون علل و عوامل مختلفی است که شاید بسیاری از آنها ارتباطی به شخصیت و مشی رهبری جانسون نداشته باشد. از جمله 1- معین تکلیف نهایی برگزیت و خستگی افکار عمومی بریتانیا از بلاتکلیفی این کشور در میانه راه جدایی از بروکسل و 2- خساراتی که 2-3 سال گذشته از ناحیه این بلاتکلیفی دامنگیر اقتصاد بریتانیا شده و یا 3- بادی که طی سال های گذشته به بادبان گروه های راست گرا و جنبش های پوپولیست راستگرا در سرتاسر دنیا افتاده و احزاب راست و محافظه کار در اروپا و آمریکای شمالی در مقایسه با احزاب چیگرا نتایج بهتری در انتخابات کسب می نمایند؛ اما با همه اینها میوه نتایج انتخابات اخیر بریتانیا به دامن بوریس جانسون خواهد افتاد و او می تواند طی هفته ها و ماه های آینده با کمترین مزاحمت مخالفان میوه شیرین این بُرد انتخاباتی را بچیند و سیاست های مورد نظرش را به مورد اجرا بگذارد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 23 دی 1398 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 656

به "7 نکته درباره زلزله سیاسی جانسون در بریتانیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 نکته درباره زلزله سیاسی جانسون در بریتانیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید