روزنامه روس: اتحادیه اروپا به پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا امید بسته است

به گزارش وبلاگ مجله پریها، روابط آمریکا با اتحادیه اروپا و به خصوص آلمان که در دوره ریاست جمهوری ترامپ، بشدت تیره شد، در صورت پیروزی بایدن در انتخابات، مورد بازنگری قرار می گیرد و اظهارات ضمنی مقامات اروپایی نیز گویای چنین امیدواری است.

روزنامه روس: اتحادیه اروپا به پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا امید بسته است

با ما سفر کنید و با اروپا تور ارزان از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه نیزاویسیمایا گازیتا، چاپ مسکو، امروز در تحلیلی نوشته است: در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده (سوم نوامبر، 13 آبان)، اتحادیه اروپا نگرش خود نسبت به این رویداد را نشان داده است. هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان در مصاحبه ای یادآور شده است که اتحادیه اروپا آماده است تا رئیس جمهوری منتخب آمریکا را برای حل و فصل همه مسائل مورد اختلاف، دعوت کند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

در عین حال، از سخنان وی چنین به نظر می رسد که اتحادیه اروپا مایل نیست که دونالد ترامپ در کاخ سفید باقی بماند. نظریات مشابهی توسط دیگر نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه اروپا بیان شده است، گرچه مسلماً آنها این کار را به صراحت انجام نمی دهند.

وزیر خارجه آلمان در ابراز نظر در رابطه با انتخابات آمریکا که در تاریخ 3 نوامبر (13 آبان) برگزار می گردد، (در اینجا لازم به یادآوری است که در ایالات متحده رئیس دولت، اعضای مجلس عوام کنگره و 35 سناتور را انتخاب خواهد نمود)، تأکید کرد که کشور وی، هر نتیجه ای در پایان انتخابات را به رسمیت خواهد شناخت.

اورسولا فون درلاین رئیس کمیسیون اروپا و چارلز میشل رئیس شورای اروپا نیز چند روز قبل اظهار نظر مشابهی داشتند. اولی گفت که اروپایی ها آماده همکاری با هر رئیس جمهور آمریکا هستند و میشل هم تأکید کرد که اتحادیه اروپا به انتخاب مردم آمریکا، هرچه که باشد، احترام خواهد گذاشت. البته هر دو مقام به این نکته اشاره نکردند که در امسال بارها و بارها از سیاست های کاخ سفید انتقاد نموده اند.

به عنوان مثال، فون درلاین بشدت مخالف توقف همکاری های ایالات متحده با سازمان بهداشت دنیای بوده و از مواضع ترامپ مبنی بر اینکه این ساختار در گسترش بیماری همه گیر ویروس کرونا نقش داشته، حمایت ننموده و چنین سخنانی را غیرسازنده نامیده بود.

همانطور که تعیین است، اروپایی ها حق انتقاد از رئیس جمهور آمریکا را به رئیس دستگاه دیپلماسی آلمان، با نفوذترین کشور از لحاظ سیاسی و مالی در اتحادیه اروپا، واگذار نموده اند. هایکو ماس در مصاحبه ای گفت: ما شنیده ای م که چگونه ترامپ دسته جمعی چین، روسیه و اتحادیه اروپا را به عنوان جدی ترین مخالفان ایالات متحده معرفی نموده است. چنین موضع گیری باید متوقف گردد.

وی همچنین پیشنهاد انعقاد توافق جدید فراآتلانتیکی پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را داد. این توافقنامه ای است که روابط بین اتحادیه اروپا و ایالات متحده را در همه زمینه ها - از دفاعی گرفته تا تجاری - تنظیم می نماید. ماس هشدار داد، اگر طرفین نتوانند برای حل مسائل مهم کنونی با هم همکاری نمایند، آینده دنیا وخیم خواهد بود. ماس در عین حال مستقیماً نگفت که به نفع اتحادیه اروپا است اگر جوزف بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات به پیروزی کند. ولی این نتیجه گیری به وضوح در متن مصاحبه وی مشاهده می گردد.

انباشته شدن اختلافات آمریکا و کشورهای اروپایی در دوره ریاست جمهوری ترامپ

این روزنامه در ادامه می نویسد: واقعیت این است که اختلافات زیادی بین ایالات متحده و اتحادیه اروپا روی هم انباشته شده است. ترامپ به معنای واقعی کلمه از همان روزهای نخست دوره ریاست جمهوری خود، خط مشی از بین بردن مزایای غیرقابل توجیه اروپا در روابط مالی با آمریکا را در پیش گرفت. رئیس جمهوری آمریکا در طول این سال ها به ویژه با دولت آلمان دچار اختلاف نظر بود. ترامپ اکنون افتخار می نماید که آلمان دیگر از منافع تجاری با ایالات متحده، برخوردار نیست.

اختلافات بین این کشور قدرتمند اتحادیه اروپا و آمریکا بسیار زیاد است. ایالات متحده به طور فعال، ولی ناموفق در کوشش است تا مانع ادامه تحقق طرح ساخت خط لوله گاز جریان شمالی-2 گردد، که تجارت آلمان به شدت با آن درگیر شده است. ترامپ در خصوص رهبری آلمان در اتحادیه اروپا هم اختلاف نظر دارد. وی از حامیان جدی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا است و همچنین از روابط ویژه آمریکا با کشورهای اروپای شرقی حمایت می نماید.

و پایان موضوع دردناک دیگر در روابط بین ایالات متحده و متحدان اروپایی آن هزینه های دفاعی در داخل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است. ترامپ به شدت هوادار صرف هزینه بیشتر کشورهای اروپایی در این رابطه است.

در واقع با کوشش ایالات متحده بود که تصمیم گرفته شد تا هر یک از کشورهای ناتو حداقل 2 درصد از فراوری ناخالص داخلی را برای هزینه دفاعی ناتو اختصاص دهند. هرچند در عمل، از این تصمیم پیروی نمی گردد. همانطور که ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو اعتراف نموده، تنها 9 کشور عضو این سازمان بیش از 2 درصد را برای نیازهای نظامی هزینه می نمایند که آلمان، فرانسه و ایتالیا، در میان آنها نیستند.

شیوع عفونت ویروس کرونا هم به بهبود روابط بین اروپایی ها و دولت فعلی آمریکا کمکی نکرد. کشورهای اتحادیه اروپا واقعاً دوست نداشتند که ترامپ برای مقابله با ویروس کرونا، مرزها را ببندد. طبق نظرسنجی اخیر کمیسیون اروپا، اخیراً نگرش مردم اروپایی نسبت به ایالات متحده بدتر از قبل شده است.

این امر بیشتر در دانمارک مشهود است. در این کشور، نگرش نسبت به آمریکا در 71 درصد از پاسخ دهندگان منفی است. ترامپ سال گذشته یک جمله بسیار عجیب و غریب به زبان آورد، که برای بسیاری از دانمارکی ها توهین آمیز به نظر می رسید. وی گفت: ایالات متحده حاضر است گرین لند را بخرد، برای اینکه گویا دانمارک به این جزیره نیاز ندارد.

حتی در لهستان که از جمله متحدین آمریکا در شرق اروپاست، نیز از کاخ سفید رضایت ندارند. در این کشور، نگرش 38 درصد از مردم نسبت به آمریکا منفی شده است.

قصد جو بایدن در اصلاح روابط تخریب شده آمریکا با اتحادیه اروپا

حزب دموکرات و نامزد آن - جو بایدن در خصوص لزوم بازنگری در روابط با اتحادیه اروپا صحبت نموده اند . البته در خصوص آنکه دقیقاً چه تغییراتی ضروری است، وضوح خاصی وجود ندارد. با این وجود، بایدن اظهاراتی داشته که نشان می دهد سیاست وی در جهت گیری به سمت اروپا متفاوت از سیاست کنونی کاخ سفید خواهد بود.

پاول شاریکوف رئیس مرکز تحقیقات کاربردی موسسه آمریکا و کانادا در آموزشگاه علوم روسیه در گفت وگو با این روزنامه گفت: در ایالات متحد این یک واقیت است که برای رأی دهندگان آمریکایی، همیشه سیاست داخلی مهمتر از سیاست خارجی این کشور است. و این واقعیت که اروپایی ها خود را برای تغییر در آمریکا آماده می نمایند طبیعی است. پس از انتخابات ریاست جمهوری، در هر صورت، توازن قدرت در ایالات متحده تغییر خواهد نمود. حتی اگر ترامپ در انتخابات هم به پیروزی برسد، احتمال اینکه هم حزبی های وی، یعنی جمهوری خواستار بتوانند اکثریت در مجلس سنای کنگره را حفظ نمایند، بسیار ناچیز است. ضمن اینکه بعید نیست که تغییراتی در بعضی سیاست های ترامپ در دور دوم ریاست جمهوری وی بوجود آید. البته هنوز نمی توان پیش بینی کرد، این تغییرات به نفع روابط واشنگتن با اتحادیه اروپا باشد، یا بر تیرگی آن بیفزاید.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 آذر 1399 بروزرسانی: 13 آذر 1399 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1301

به "روزنامه روس: اتحادیه اروپا به پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا امید بسته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزنامه روس: اتحادیه اروپا به پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا امید بسته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید