فعالیت 30 دانشجوی تحصیلات تکمیلی در مرکز تحقیقات نانوذرات بیولوژیک در پزشکی

به گزارش وبلاگ پریها، رئیس مرکز تحقیقات نانوذرات بیولوژیک در پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود مطرح کرد که تا به امروز 30 دانشجوی مقطع دکتری حرفه ای و کارشناسی ارشد فعالیت تحقیقاتی خود را در این مرکز تحقیقاتی شروع نموده اند.

فعالیت 30 دانشجوی تحصیلات تکمیلی در مرکز تحقیقات نانوذرات بیولوژیک در پزشکی

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

گروه استان های خبرگزاری خبرنگاران - حسین عقابی؛ مرکز تحقیقات نانوذرات بیولوژیک در پزشکی سال 98 با هزینه ای حدود 10 میلیارد ریال برای فراوری و استفاده از نانوذرات در درمان و مبارزه با سلول های سرطانی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود گشایش یافت.

ایجاد و افزایش درآمد، عقد قراردادهای برون دانشگاهی با مؤسسات آموزشی، پژوهشی و تجاری سازی مواد فراوریی ازجمله مأموریت های این مرکز بوده و با توجه به مدت زمان کوتاهی که از گشایش آن گذشته توانسته هفت مقاله علمی پژوهشی وزارتین، سه کارگاه آموزشی و یک قرارداد برون دانشگاهی به انتها رساند.

خبرنگار خبرگزاری خبرنگاران به همین مناسبت و برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه فعالیت ها، مأموریت ها و دستاوردهای این مرکز با بهروز یحیایی رئیس مرکز تحقیقات نانوذرات بیولوژیک در پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود مصاحبه نموده است که در ادامه خواهیم خواند.

خبرنگاران: مرکز تحقیقاتی نانوذرات بیولوژیک در پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود چرا و چگونه ایجاد شد؟

یحیایی: مرکز تحقیقاتنانوذرات بیولوژیک در پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود که نخستین مرکز تحقیقاتی تخصصی در زمینه نانوذرات بیولوژیک در حوزه علوم پزشکی در کشور است، فعالیت خود را از آذر 1397 شروع کرد و 28 مرداد 1398 به صورت رسمی توسط دکتر طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گشایش یافت.

این مرکز در فضایی حدود 500 مترمربع و با هزینه ای حدود 10 میلیارد ریال ایجادشده و تنها مرکز تحقیقاتی تخصصی در زمینه نانوذرات بیولوژیک در پزشکی در کشور است که برای فراوری و استفاده از نانوذرات در درمان و مبارزه با سلول های سرطانی فعالیت می نماید.

ایده اولیه و پیگیری های چندساله برای راه اندازی و تشکیل مرکز، ابتدا توسط اینجانب با همکاری پرستو پورعلی از اعضای هیئت مؤسس مرکز و هیئت علمی دانشکده علوم پزشکی واحد دانشگاهی شاهرود انجام گرفت. هدف از راه اندازی این مرکز تحقیقاتی فراوری نانوذرات زیستی و استفاده از آنها در حوزه نانوفناوری پزشکی، دارورسانی هدفمند، فراوری ترکیبات نانودارو، مطالعات اثرات زیست سازگاری نانوذرات، مطالعات خواص سمی و غیرسمی نانوذرات در بدن و مطالعاتی در حوزه خواص التیام بخشی و درمانی نانوذرات و ارائه امور مشاوره و پذیرش طرح های تحقیقاتی در حوزه نانوفناوری پزشکی است.

خبرنگاران: چه مأموریت یا مأموریت هایی برای این مرکز تعریف شده و آیا اکنون در انجام مأموریت ها فعال است؟

یحیایی:در چشم انداز راه اندازی این مرکز در حوزه پژوهشی و پروژه های تحقیقاتی، ایجاد و افزایش درآمد، عقد قراردادهای برون دانشگاهی با مؤسسات آموزشی، پژوهشی و کارخانه های صنعتی و دارویی و مراکز دولتی و شخصی، تجاری سازی مواد فراوریی، انجام سفارش هایی ازجمله آزمون سمیت سلولی و بافتی و آنالیز خواص آنتی کانسر و آنتی باکتریال است. همه این اهداف در مرکز در حال انجام و یا پیگیری بوده و اغلب محقق شده اند.

خبرنگاران: تا به امروز چه فعالیت هایی در این مرکز تحقیقاتی اجرا شده و دستاورد یا دستاوردها از ابتدا تا به امروز چه بوده است؟

یحیایی: فعالیت های متعدد و چندجانبه مرکز در امور تحقیقاتی در قالب پروژه های دانشجویی و طرح های پژوهشی برای فراوری نانوذرات زیستی و از آنها در حوزه نانوفناوری پزشکی استفاده شده و از مهم ترین دستاوردها، چاپ چهار مقاله معتبر بین المللی(Q1) مورد تأیید ستاد ملی توسعه فناوری نانو، هفت مقاله علمی پژوهشی وزارتین، سه کارگاه آموزشی و یک قرارداد برون دانشگاهی است.

خبرنگاران: تعامل نهادها و مراکز مربوط به این مرکز با شما چگونه بوده و آیا قرارداد و تفاهم نامه ای در زمینه های همکاری اجرا شده است؟

یحیایی: گرچه قراردادهای بیرونی با افراد حقیقی وجود دارد؛ اما به دلیل نبود شرایط کافی و بودجه مناسب برای امور تبلیغاتی، تعامل نهادها و مراکز مختلف با این مرکز بسیار اندک بوده و گرچه مذاکراتی وجود دارد؛ اما در نهایت به دلیل اختصاص ندادن بودجه مناسب، عقد قرارداد با مشکل روبرو است و قدرت خرید تجهیزات تخصصی و جدیدی که در بازار آمده است، وجود نداشته و به همین دلیل امکان عقد خیلی از تفاهم نامه ها و قراردادها از بین می رود و یا با چالش روبه رو خواهد شد. ستادها و بسیاری از نهادها گرچه می توانند حمایت های متعددی را داشته باشند؛ بنابراین به دلایل مسائل بودجه ای فعلاً از این امر امتناع می ورزند.

خبرنگاران: صندلی خاتمه نامه های دانشجویی و طرح های پژوهشی استادان و اعضای هیئت علمی در این مرکز چگونه است؟

یحیایی: تا به امروز 30 دانشجوی مقطع دکتری حرفه ای و کارشناسی ارشد فعالیت تحقیقاتی خود را در این مرکز تحقیقات شروع نموده اند. مراحل تکمیلی سه طرح تحقیقاتی در این مرکز ادامه یافته؛ گرچه کار اجرای راهنمایی خاتمه نامه های دانشجویی به سمت فعالیت های حوزه نانوفناوری پزشکی به خوبی صورت پذیرفته؛ اما همچنان به دلیل نبود بودجه مناسب، امور تصویب و پیشرفت طرح های تحقیقاتی اعضای هیئت علمی با مشکل روبرو است.

خبرنگاران: فعالیت این مرکز را چگونه ارزیابی می کنید و آیا می تواند به فعالیت خود ادامه دهد تا دچار لغو مجوز نگردد؟

یحیایی: اولاً باید ذکر کرد که رسالت و هدف اصلی مراکز تحقیقاتی فراوری و اشاعه علم است که در این باره این مرکز در رتبه های نخست کشوری در یک سال گذشته قرار گرفته است و بر اساس چشم انداز در نظر گرفته شده در 6 ماه آینده حداقل سه مقاله چاپ، سه کارگاه برگزار و یک قرارداد برون دانشگاهی بسته خواهد شد که همگی سبب ارتقای صندلی مرکز می گردد؛ بنابراین برای انجام این امور و گسترده کردن آنها و افزایش درآمد، نخست احتیاج مبرم به تجهیزات تخصصی جدید و دوم ملزومات کافی برای تبلیغات و اخذ حمایت های اقتصادی، وجود دارد.

خبرنگاران: آیا در دوران کرونا مرکز تحقیقات شما پیروز به فراوری محصول در مبارزه با این ویروس شده است؟

یحیایی: با توجه به اینکه انجام کارهای تحقیقاتی در زمینه ویروس کرونا بسیار کار سنگین و سخت و احتیاجمند شرایط ایمنی و آزمایشگاه های فوق تخصصی است که در دسترس اغلب دانشگاه ها و مراکز علمی نیست، باید گفت که تحقیقات جزئی اجرا شده و منتشرشده در بعضی مراکز غیر از جنبه حداقلی، به فراوری و پخش نرسیده زیرا امکان انجام تست بر روی ویروس را ندارند؛ ولی بر اساس تحقیقات جامع منتشر شده در جهان، خیلی از تحقیقات حاضر از آنها الگو گرفته و موادی ازجمله ضدعفونی کننده ها را فراوری نموده اند.

مرکز تحقیقات نانوذرات بیولوژیک در پزشکی در زمینه فراوری پارچه های نانو که دارای خواص متعددی ازجمله آنتی باکتریال بوده و می توانند در ماسک، بانداژ، لباس های یک بار مصرف بیمارستانی و ملحفه بیماران و ... استفاده شوند، فعالیت دارد؛ اما با توجه به نبود شرایط آزمایشگاهی فوق ایمن، امکان دقیق آنالیز ضدویروسی این پارچه ها برای استفاده انبوه در ماسک ها و ... برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا تا به امروز فراهم نشده و در صورت اثبات، راه چاره بسیار دقیق و مناسبی برای فراوری ماسک های داخلی و ارزان پدیدار می گردد.

4121/4062/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 8 آبان 1399 بروزرسانی: 8 آبان 1399 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1226

به "فعالیت 30 دانشجوی تحصیلات تکمیلی در مرکز تحقیقات نانوذرات بیولوژیک در پزشکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعالیت 30 دانشجوی تحصیلات تکمیلی در مرکز تحقیقات نانوذرات بیولوژیک در پزشکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید