مجلس منابع جدید مالی طرح تامین کالا های اساسی را معین کرد

به گزارش وبلاگ پریها، نمایندگان مجلس ایرادات شورای نگهبان را به طرح تامین کالا های اساسی رفع و وصول اقساط سهام دولت و واگذاری باقی مانده سهام دولت در شرکت های پالایشی را به عنوان منابع جدید مالی طرح مشخص کردند.

مجلس منابع جدید مالی طرح تامین کالا های اساسی را معین کرد

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز (سه شنبه 27 آبان 99) در جلسه علنی گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس، طرح یک فوریتی تأمین کالا های اساسی (اعاده شده از سوی شورای نگهبان را بررسی کردند.

بعد از توضیحات محمد مهدی مفتح سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه ایرادات شورای نگهبان به طرح تأمین کالا های اساسی به رأی گذاشته شده و با موافقت نمایندگان این ایرادات رفع شد.

شورای نگهبان به این طرح دو ایراد گرفته بود به طوری که ایراد اول عدم روشن بودن مشمولین این طرح بوده و ایراد دوم مربوط به اصل 75 قانون اساسی و عدم تأمین منابع اقتصادی لازم برای اجرای طرح و بار اقتصادی آن برای دولت بوده است که بعد از رفع ایرادات مجددا این طرح به شورای نگهبان ارسال خواهد شد و در نهایت دولت ملزم به پرداخت یارانه کالای اساسی می گردد.

در این طرح و در بند الف آمده است: دولت مکلف است به منظور تأمین بخشی از نیاز های معیشتی خانوار های کشور به ویژه خانوار های کم برخوردار، از ابتدای شش ماهه دوم سال 1399 به صورت ماهانه تا پایان اسفندماه، نسبت به تأمین و پرداخت یارانه اعتبار خرید به هر فرد ایرانی شناسایی شده در طرح معیشت خانوار (افراد مشمول ردیف) 31 (جدول تبصره (14) قانون بودجه سال 1399 کل کشور به تعداد حداقل شصت میلیون نفر (ازطریق واریز اعتبار به کارت یارانه نقدی سرپرست خانوار به مبلغ یک میلیون و دویست هزار ریال برای هر یک از افراد سه دهک اول از جمله افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی، رزمندگان معسر و افراد با درآمد کمتر از حداقل حقوق و دستمزد و مبلغ ششصد هزار ریال برای هر یک از افراد سایر دهک های مشمول فوق الذکر اقدام نماید.

همچنین جز دو بند (الف) اینگونه اصلاح شد که وصول اقساط سهام دولت به میزان بیست و هشت هزار میلیارد ریال 2-2- واگذاری باقی مانده سهام دولت در شرکت های پالایشی به میزان یکصد و هشتاد هزار میلیارد ریال

2-3- واگذاری باقیمانده سهام شرکت های صنعتی به میزان یکصد و بیست هزار میلیارد ریال 2-4- واگذاری باقیمانده سهام بانک ها و بیمه ها به میزان هفتاد هزار میلیارد ریال حداکثر تا سقف سیصد و نود و هشت هزار میلیارد ریال مازاد بر موارد پیش بینی شده و در راستای بند 2-1سیاست های کلی اصل44 قانون اساسی در چارچوب قانون، توسط وزارت امور اقتصادی و دارائی تامین و به حساب خاصی نزد خزانه داری کل کشور واریز می گردد. مبلغ سیصد هزار میلیارد ریال از منابع حاصله به صورت صددرصد (100%) تخصیص یافته برای انجام تکالیف این قانون در اختیار سازمان هدفمندی یارانه ها قرار می گیرد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی جهت تامین نظر شورای نگهبان بند الحاقی 1 را حذف کردند در این بند آمده بود: مبلغ دویست و پنجاه هزار میلیارد ریال برای تکمیل همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری، لشکری، صندوق فولاد و بازنشستگان تأمین اجتماعی و بازنشستگان غیر هیأت علمی دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی که از مبلغ مذکور مبلغ پنجاه هزار میلیارد ریال برای احداث مسکن محرومین و اقشار آسیب پذیر به کمیته امداد امام (ره) منابع مورد نیاز از محل واگذاری اموال و دارایی های مازاد یا بلااستفاده دولت و واگذاری سهام شرکت های دولتی تأمین گردد. اجرای این بند موکول به اجرای کامل بند الف است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 آذر 1399 بروزرسانی: 28 آذر 1399 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1330

به "مجلس منابع جدید مالی طرح تامین کالا های اساسی را معین کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلس منابع جدید مالی طرح تامین کالا های اساسی را معین کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید