آیا با 2 تا گاو هم می گردد پیشرفت کرد؟

به گزارش وبلاگ مجله پریها، بر اساس آمارهای اعلام شده به وسیله وزارت کشاورزی، در حال حاضر 3 میلیون نفر در امور دامپروری کشور در قالب واحدهای صنعتی، سنتی، دامی کوچک و بزرگ و عشایری فعالیت دارند که ارزش سرمایه آنان در زیربخش دام و طیور بیش از 209 هزار میلیارد ریال است.حدود یک میلیون و 600 هزار واحد دامداری زیر نظر اتحادیه دامداران ایران مشغول به فعالیت هستند که وظیفه تأمین گوشت و شیر کشور را به عهده دارند.

آیا با 2 تا گاو هم می گردد پیشرفت کرد؟

قادر دشتی، 46 سال دارد و هم اکنون ساکن دهلران است. دارای 4 فرزند پسر است که هر 4 فرزندش در فعالیت ها به او یاری می نمایند. وی که فردی با انگیزه و بانشاط است درباره ورودش به عرصه پرورش گاو شیرده این چنین می گوید: شغل پدرم گاوداری بود. من همیشه بعد از تعطیل شدن مدرسه به سوله گاوداری می آمدم و هم بازی می کردم و هم به پدرم یاری می کردم. کم کم به این شغل علاقمند شدم. درنظرم بود که وقتی بزرگتر شدم شغل پدرم را ادامه دهم. زمان گذشت و من بزرگتر شدم. تحصیلاتم را نتوانستم تا دانشگاه ادامه دهم. به وسیله یکی از دوستانم با حرفه کابینت سازی آشنا شدم. کار کابینت کار هنری بود و از انجام آن رضایت داشتم عایدیش هم بد نبود. حرفه کابینت سازی را تا مدتی ادامه دادم در کنارش دست و پا شکسته پرورش گاو شیری را هم انجام می دادم. اما بعد از مدتی کار و کاسبی چوب و کابینت سازی به علت رکود مسکن کساد شد و بعلاوه دست هم زیاد شده بود. این شد که خیلی زود تغییر رویه دادم به صورت جدی تر وارد شغل پرورش گاو شیری شدم.

وی می گوید:سوله پدری که در اختیارم بود، فقط باید یک برنامه ریزی مدون انجام می دادم تا گاوداری از نو راه بیفتد. آغاز کارم فقط با 2 راس گاو بود. هم کار کابینت می کردم و هم کار گاوداری. اما با توسعه کارم در گاوداری و افزایش تعداد گاوها از 4 فرزند پسرم هم یاری گرفتم. الان با هم کار پرورش گاو شیری را انجام می دهیم. این شغل در دهلران به علت آب و هوای خوب و دشت های فراوان، عایدیزایی خوبی دارد. وقتی هوا خوب باشد گاوها را به دشت می بریم و وقتی هوا مساعد نباشد در سوله به گاو ها علوفه می دهیم. هزینه علوفه گاو ها خیلی بالاست و به صرفه نیست که همیشه علوفه بدهیم. برای 6 نفر اشتغالزایی داشته ام. از عایدیم راضی هستم. با عایدی این شغل یکی از پسرهایم داماد شده است.

دشتی با بیان اینکه گاوداری شغل پربرکتی است می افزاید:در حال حاضر 20 عدد گاو شیری دارم که از فروش شیرهای این گاوها کسب عایدی می کنم. اول هر سال تعدادی تلیسه (گوساله جوان ماده نزاییده) نیز خریداری می کنم تا بزرگ شوند. تلیسه ها معمولاً 8 ماهه هستند. زمان باردار شدن این تلیسه ها در 16 تا 18 ماهگی آنها است. یعنی نزدیک به 8 الی 10 ماه از آنها مراقبت می کنیم تا به زمان استاندارد باروری برسند. وقتی 18 ماهه شدند به وسیله لقاح مصنوعی آنها را بارور می کنیم.

این کارآفرین می گوید: از هر گاو تلیسه 10 بچه در 10 سال متوالی می گردد گرفت. بعد از مدتی وقتی این گاوهای شیری پیرتر شدند آنها را به کشتارگاه تحویل می دهیم. این چرخه هر سال تکرار می گردد. برخی گوساله ها را هم می فروشیم. یعنی عایدیم هم از فروش شیر و هم از فروش گوساله و هم از فروش گوشت است.

قادر دشتی اظهار می کند: گاوداری واقعاً شغل لذت بخشی است. من می گویم این شغل سود در سود است. ضرر ندارد. تماماً برکت است. فراوری روزانه شیر در مزرعه ما به طور میانگین 25 تا 20 کیلوگیرم از هر گاو است. هر گاو با توجه به نژادش شیردهی متفاوتی دارد. شیرها را به قیمت هر کیلو 2 هزارتومان می فروشیم. برای فروش شیر مسئله ای نداریم حتی شرمسار اقوام می شویم. شیر زود به فروش می رسد. بستنی فروش ها، لبنیاتی ها و فروشگاه ها مشتری دائم ما هستند. میانگین عایدی ماهانه مزرعه پرورش گاو شیری با کسر هزینه های جاری ماهانه 15 میلیون تومان است. با توجه به تجربه ای که از پدرم در نگهداری از گاوها به یادگار دارم دامپزشک گاو ها خودم هستم و درمان گاوها و واکسن زدن آنها با خودم است. البته دامپزشکی را به پسر بزرگم هم یاد دادم.

*می گردد با 2راس گاو هم پیشرفت کرد

وی با بیان اینکه لقاح مصنوعی انجام می دهیم می گوید:علم و دانش به یاری بشر آمده و اندازه زاد و ولد را در دام ها به اندازه زیادی بالا برده است. برای پیروزیت در کار دامداری همراه شدن با پیشرفت های علمی ضروری به نظر می رسد. متخصصان علوم دامپروری عقیده دارند تلقیح مصنوعی یکی از پیشرفت هایی است که درعصر حاضر می تواند یاری زیادی به دامداران کند. استفاده از گاوهای ممتاز برای افزایش انتقال توان فراوری، کنترل امراض ومهمتر از همه اصلاح تعداد بیشماری دام همگی مدیون تلقیح مصنوعی است.

دشتی بیان می کند: استفاده از این روش بسیار مفید فایده و به صرفه است. در این روش اسپرم گاو نر را با سوزن به رحم گاو ماده انتقال می دهند بعد از گذشت 9 ماه و 9 روز گوساله بجهان می آید. از زمان باروری تا 8 ماه گاو ماده شیر می دهد. در 40 روز آخر، شیر مادر قطع می گردد تا گاو ماده آماده بجهان آوردن گوساله گردد. بعد از به جهان آمدن گوساله بعد از 40 روز دوباره به گاو ماده سوزن می زنیم تا بارور گردد. معمولاً گاو ماده با این روش ظرفیت باروری برای 10 گوساله را دارد. هزینه هر سوزن بین 50 تا 200 هزارتومان است که با توجه به نژاد گاو قیمت ها فرق دارد.

این فعال اقتصاد مقاومتی در بیان هزینه های مختلف در یک گاوداری گفت:بیشترین هزینه مربوط به تغذیه است که این هزینه در ایران متجاوز از 60 درصد است. پس خرید به موقع علوفه و خوراک و کاهش ضایعات آن در کاهش هزینه تغذیه موثر است. یک دامپرور مطلع، موقع فراوانی محصول یا سر فصل، خوراک دام خود را تهیه می کند. فراوری شیر و گرفتن گوساله هدف نهایی و بازدهی یک گاوداری شیری است و گاوی که آبستن نگردد یا فراوری پائینی داشته باشد، نگه داری اش مالی نیست. معمولاً هر گاو به ازای هر کیلو شیر 2 تا 5 برابر علوفه مصرف می کند. گاوداری مانند هر سازمانی نیازمند اداره و مدیریت صحیح است. هیچ کس نمی تواند با اتکای به سرمایه خود در کار گاوداری پیروز گردد بدون آنکه اصول مدیریت را رعایت کند. دامپرور با موجود زنده سر و کار دارد که تعطیل بردار نیست و مراقبت دایمی و شبانه روزی قصد دارد. تنها داشتن گاو اصیل کافی نیست، مدیریت باید عالی باشد.

دشتی می گوید: من انتظاری از دولت ندارم. فقط باید به این جوانها یاری کرد. باید برای جوانان اشتغالزایی کرد. باید برای جوانان امید و انگیزه ایجاد کرد. جوانان با خیلی از مشاغل آشنایی ندارند. باید به جوانها آموزش داد که با 2 راس گاو هم می گردد آغاز کرد. جوانها باید بدانند که باید از کم آغاز کرد تا به قله پیروزیت رسید. مثلاً 2 راس گاو اگر در روز 50 کیلو شیر بدهد و کیلویی 2 هزار تومان هم که این شیرها را بفروشند می گردد 100 هزار تومان.

این کارآفرین می گوید: با یک حساب سرانگشتی می بینیم که می گردد حتی با 2 راس گاو هم پیشرفت کرد. زندگی یک زن و شوهر با ماهی 3 میلیون تومان در ماه نمی چرخد؟ در سال اول 2 راس است و از سالهای بعد گاو ماده بارور می گردد و تعداد گاوها افزایش می یابد. تعجب می کنم از این جوان هایی که در روستا با وجود این همه پتانسل و ظرفیت، باز هم برای کار به شهر می فرایند و متأسفانه اکثراً در شهر هم به علت ناشی بودن یا سرگرم شدن با شغل های کاذب شکست می خورند.

منبع: کارگر انلاین

منبع: اُکالا
انتشار: 23 آذر 1400 بروزرسانی: 23 آذر 1400 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1894

به "آیا با 2 تا گاو هم می گردد پیشرفت کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا با 2 تا گاو هم می گردد پیشرفت کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید