اعتراضات مردمی نتیجه داد، ابطال نتایج انتخابات در قرقیزستان

به گزارش وبلاگ پریها، نتایج انتخابات پارلمانی به سود دو حزب بزرگ قرقیزستان اعلام شده بود که عملا وابسته به دولت هستند. نیروهای اپوزیسیون انتخابات را غیرقانونی خوانده و اعلام کرده بودند که این احزاب آرا را خریده اند.

اعتراضات مردمی نتیجه داد، ابطال نتایج انتخابات در قرقیزستان

اعلام نتایج انتخابات مجلسی روز یکشنبه در قرقیزستان موج گسترده ای از اعتراضات در این کشور را در پی داشت. معترضان چند ساختمان دولتی و از جمله مجلس این کشور را متصرف شده بودند. اکنون نتایج انتخابات باطل اعلام شده است.

کمیته نظارت بر انتخابات کشور قرقیزستان در واکنش به اعتراضات گسترده نیروهای اپوزیسیون، روز سه شنبه ششم اکتبر (15 مهر) نتایج اعلام شده انتخابات مجلسی روز یکشنبه این کشور را باطل اعلام کرد. به این ترتیب، یکی از خواست های اصلی اپوزیسیون عملی شد.

اعلام نتایج انتخابات مجلسی قرقیزستان به موج گسترده ای از اعتراضات در بیشکک، پایتخت این جمهوری و شمار دیگری از شهرهای این کشور دامن زده بود. گفته می شود که در جریان ناآرامی ها ده ها نفر و از جمله نیروهای انتظامی و کادر درمانی نیز مجروح شده اند.

خبرگزاری فرانسه روز سه شنبه ششم اکتبر با انتشار گزارشی از بیشکک از انتقال یک صد مجروح به بیمارستان های این کشور خبر داد. گفته می شود که یکی از مجروحان در اثر شدت جراحات وارده جان باخته است.

نتایج به سود دو حزب بزرگ قرقیزستان اعلام شده بود که عملا وابسته به دولت این کشور هستند. نیروهای اپوزیسیون انتخابات را غیرقانونی خوانده و اعلام کرده بودند که این احزاب آرا را خریده اند.

حمله به ساختمان های دولتی

رویارویی پلیس با معترضان در روز دوشنبه نیز باعث بازگشت آرامش به کشور نشد. شامگاه دوشنبه پنجم اکتبر و بامداد سه شنبه، معترضان به شماری از ساختمان های دولتی حمله کردند. ساختمان مجلس این کشور و حتی مقر دولت برای مدتی به تصرف معترضان در آمد.

افزون بر آن، بخشی از معترضان به سوی کمیته امنیت ملی قرقیزستان حرکت کرده و از مسئولان آن کمیته خواستار آزادی الماس بیگ آتامبایف، رئیس جمهوری پیشین این کشور شدند.

حمله معترضان به مقر دولت در بیشکک، پنجم اکتبر 2020

خبرگزاری ها اعلام کرده اند که کمیته امنیت ملی پس از گفت وگو با معترضان آتامبایف را از زندان آزاد کرده است. آتامبایف اوایل سال جاری به اتهام فساد به 11 سال زندان محکوم شده بود. گفته می شود که افزون بر او، دو نخست وزیر سابق قرقیزستان نیز از زندان آزاد شده اند.

مدعای کنترل امور کشور

در این بین، دفتر سورنبای جینبکف، رئیس جمهور کنونی قرقیزستان با انتشار بیانیه ای مدعی شده است که کنترل بر زمام امور همچنان در دست دولت است.

رئیس جمهوری قرقیزستان روز دوشنبه مدعی شده بود که گروه هایی برآنند تا قدرت سیاسی را به گونه ای غیرقانونی تصاحب کنند.

جینبکف همچنین وعده داده بود که به خواست معترضان درباره رسیدگی به نتایج انتخابات مجلسی توجه خواهد کرد. او از رهبران اپوزیسیون خواسته بود نیروهای خود را از خیابان ها فرا بخوانند و مصلحت کشور را فدای منافع گروهی خود نکنند.

اکنون، کمیته نظارت بر انتخابات، از باطل بودن نتایج انتخابات خبر داده است. افزون بر آن، بخشی از اپوزیسیون قرقیزستان خواستار برکنار جینبکف و تجدید انتخابات شده است. گروه های از اپوزیسیون همچنین خواستار توافق بر سر یک قانون اساسی جدید در این کشور شده اند.

نیروهای اپوزیسیون برای کنترل امور، یک کمیته هماهنگی تشکیل داده اند. برگزاری انتخابات مردمی و تشکیل دولت مردمی از جمله وظایف این کمیته اعلام شده است.

در این میان، سفارت روسیه در بیشکک روز سه شنبه با انتشار بیانیه ای خواستار یافتن یک راه چاره قانونی برای بحران سیاسی جاری شد. این بیانیه ضمن اشاره به اهمیت دفاع از جان شهروندان، بر حفظ ثبات داخلی این کشور تاکید کرده است.

به رغم اطلاعیه کمیته نظارت بر انتخابات درباره باطل بودن نتایج انتخابات مجلسی روز یکشنبه، اعتراضات در بیشکک و برخی دیگر از نقاط قرقیزستان همچنان ادامه دارد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 18 آبان 1399 بروزرسانی: 18 آبان 1399 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1248

به "اعتراضات مردمی نتیجه داد، ابطال نتایج انتخابات در قرقیزستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراضات مردمی نتیجه داد، ابطال نتایج انتخابات در قرقیزستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید