آمریکا معافیت های تحریمی را به بازگشت ایران به تعهدات برجامی منوط کرد

به گزارش وبلاگ مجله پریها، وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به پرسشی درباره درباره تصمیم آمریکا برای برداشتن تحریم های ایران گفت اگر ایران به تعهداتش ذیل برجام بازگردد، بعضی معافیت ها در نظر گرفته خواهد شد اما فاصله زیادی تا آن وجود دارد.

آمریکا معافیت های تحریمی را به بازگشت ایران به تعهدات برجامی منوط کرد

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فارس، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا بعد از طرح بعضی رویکرد های دولت جو بایدن در بحث سیاست خارجی، به تشریح بعضی از آن ها در مصاحبه با شبکه آمریکایی پی بی اس پرداخت.

او در این مصاحبه با اشاره به گام های ایران در جهت کاهش تعهدات برجامی به دلیل بدعهدی طرف های دیگر توافق، مدعی شد ایران اکنون در موقعیتی قرار گرفته است که به توانایی فراوری مواد شکافت پذیر برای یک سلاح هسته ای نزدیکتر است.

وی اضافه کرد: بنابراین منافع واقعی ما کوشش برای بازگرداندن ایران به آن جعبه (محدودیت های ناشی از برجام) است و دیپلماسی راه انجام آن است. ما روشن نموده ایم که راه دیپلماسی باز است. اتحادیه اروپا که یکی از طرف های توافق اصلی است، از همه طرف ها، شرکای اروپایی ما، روسیه، چین و ایران و ما دعوت نموده تا درباره بازگشت احتمالی به توافق هسته ای شروع به صحبت کنیم. ما گفتیم بله، ایران گفت نه. خواهیم دید که در ادامه چه خواهند کرد. توپ در زمین ایران است تا تصمیم بگیرد موافقت می نماید یا خیر.

او در پاسخ به سوالی درباره تصمیم آمریکا برای برداشتن تحریم های ایران گفت: ما به وضوح گفته ایم که ایران باید به تعهدات خود طبق توافق بازگردد و اگر این کار را بکند، ما هم همین کار را خواهیم کرد. و این چرخش خواهد داشت-این شامل، اگر انجام دهند، بعضی معافیت های تحریمی خواهد شد. اما باز هم، با این فاصله زیادی داریم.

بلینکن مدعی شد: متاسفانه ایران در راستا غلطی حرکت می نماید. به گام هایی ادامه می دهد که محدودیت های مختلف توافق را برمی دارد و برنامه خود را خطرناک تر می نماید. بنابراین، برای ما اولین و مهمترین مسئله این است که می خواهیم ایران به تعهداتش بازگردد.

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از سخنانش، درباره حمله راکتی روز چهارشنبه به پایگاه عین الاسد محل استقرار نظامیان آمریکایی در عراق نیز گفت: اولین چیز این است که آنالیز کنیم و در حد توان بفهمیم چه کسی در واقع مسئول (این حملات) است. و بعد فکر می کنم رئیس جمهور به وضح گفته که پاسخ مناسب در مکان و زمان مورد نظر ما انجام خواهد شد.

وزیر امور خارجه آمریکا روز چهار شنبه در اظهاراتی بعضی رویکرد های دولت بایدن در بحث سیاست خارجی را مطرح نمود و ایران را در کنار روسیه و کره شمالی از چالش های جدی آمریکا خواند.

بلینکن پیش از آنکه به عنوان وزیر امور خارجه دولت بایدن تأیید صلاحیت گردد، در اظهاراتی در مورد راهبرد دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا در قبال ایران گفته بود که این راهبرد به شدت نتیجه معکوس داشته است. با این وجود وی در بعضی از صحبت های اخیر خود همان مواضع دولت های پیشین آمریکا را اتخاذ کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا اواخر بهمن ماه در مصاحبه ای گفته بود که سیاست آمریکا همچنان این است که نباید به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته ای را داد. بلینکن گفت که هرگونه توافق آینده باید به دیگر موضوعات مانند اقدامات ایران در دیگر کشورهای خاورمیانه بپردازد.

دولت قبلی آمریکا به ریاست دونالد ترامپ بعد از خروج از برجام و احیای تحریم ها، به سیاست هایی تحریک آمیز علیه ایران روی آورد. ترامپ وعده داده بود با خروج از برجام و پیگیری سیاست کارزار فشار حداکثری ایران را به حضور پای میز مذاکره برای رسیدن به توافقی بهتر -به زعم او- مجاب خواهد نمود. در حالی دوران چهار ساله ریاست جمهوری ترامپ به انتها رسید که او در تحقق این هدف ناکام ماند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 فروردین 1400 بروزرسانی: 14 فروردین 1400 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1536

به "آمریکا معافیت های تحریمی را به بازگشت ایران به تعهدات برجامی منوط کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا معافیت های تحریمی را به بازگشت ایران به تعهدات برجامی منوط کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید