یک واحد خون جان چند نفر را نجات می دهد؟

به گزارش وبلاگ پریها، مدیر پایگاه انتقال خون ساوه با بیان اینکه از هر واحد خون فرآورده های متعددی فراوری می گردد، گفت: هر فردی که یک واحد خون اهدا می نماید در واقع در نجات جان سه نفر سهیم خواهد بود.

یک واحد خون جان چند نفر را نجات می دهد؟

سعیده افشارپور با تاکید بر اینکه اهدای خون اهدای زندگی است، اظهار کرد: با وجود پیشرفت های بسیار در علم پزشکی تا به امروز هیچ جایگزینی برای خون و فرآورده های خونی وجود ندارد و با اهدای یک واحد خون می توان جان سه نفر را نجات داد.

وی در ادامه گفت: حدود 8 درصد وزن بدن انسان را خون تشکیل می دهد و یک فرد بالغ به طور متوسط 4.5 تا 5.5 لیتر خون دارد. هر فرد سالم می تواند در هر بار اهدای خون 450 میلی لیتر خون اهدا کند.

او در پاسخ به این پرسش که چند ساعت طول می کشد تا مقدار خون از دست رفته جبران گردد؟ اظهار کرد: بدن مقدار مایع از دست رفته را ظرف 12 تا 24 ساعت جبران می نماید. میزان گلبول قرمزی که از دست رفته ظرف مدت سه هفته و میزان آهن خون طی مدت هشت هفته جایگزین می گردد.

مدیر پایگاه انتقال خون ساوه در ادامه با اشاره به اینکه اهدای خون از نظر سلامتی مسئله ای برای فرد به همراه ندارد، گفت: فواصل اهدای خون هر هشت هفته یک بار است، به شرط آنکه تعداد دفعات آن در طول یکسال برای آقایان از چهار بار و برای بانوان از سه بار بیشتر نگردد.

وی در تعریف فرآورده های خونی نیز گفت: از یک واحد خون اهدا شده فرآورده های مختلفی از جمله گلبول قرمز متراکم، پلاسما، کرایوپرسی پیتت و پلاکت تهیه می گردد. هر یک از این فرآورده ها در شرایط خاصی نگهداری می شوند. گلبول قرمز متراکم تا 35 روز در دمای یخچال قابل استفاده است، اما عمر پلاکت ها کوتاه است و تنها بین 3 تا 5 روز قابل استفاده هستند. پلاسما و کرایوپرسی پیتت عمر بیشتری داشته و می توان با فریزکردن، بیش از یکسال آنها را نگهداری کرد.

افشارپور در ادامه با تاکید بر اینکه هم اکنون ذخیره خون در این شهرستان بالای 9 روز است، گفت: بیشترین احتیاج به اهدای خون در این شهرستان مربوط به گروه های منفی بویژه AB است.

وی بیشترین اهداکنندگان خون را گروه های خونی O و A مثبت بیان کرد و با اشاره به اینکه سه نوع اهداکننده مستمر، باسابقه و بار اولی وجود دارد، گفت: مزیت اهدا کنندگان مستمر این است که در هر سه ماه یا 6 ماه یکبار چکاپ می شوند و آزمایش های گوناگونی را انجام می دهند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ویروس کرونا به وسیله اهدای خون انتقال پیدا می نماید؟ گفت: این ویروس به وسیله خون منتقل نمی گردد، پس اهدای خون افراد سالم در زمان شیوع بیماری کرونا با رعایت همه احتیاط های مربوط به پیشگیری از این بیماری ایرادی نداشته و اهداکنندگان خون اطمینان داشته باشند تمام نکات ایمنی و بهداشتی در این خصوص در پایگاه های انتقال خون رعایت می گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 13 تیر 1400 بروزرسانی: 13 تیر 1400 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1690

به "یک واحد خون جان چند نفر را نجات می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک واحد خون جان چند نفر را نجات می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید