گزارش، درآمد ورود هر گردشگر برابر با فروش چند بشکه نفت است؟، صنعت گردشگری بهترین جایگزین طلای سیاه

به گزارش وبلاگ پریها، طبق پیش بینی سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) تجارت بین المللی جهان تا سال 2020 در اختیار صنعت گردشگری قرار خواهد گرفت.

گزارش، درآمد ورود هر گردشگر برابر با فروش چند بشکه نفت است؟، صنعت گردشگری بهترین جایگزین طلای سیاه

به گزارش خبرنگار گردشگری طی دهه های گذشته، رشد و توسعه گسترده ای را تجربه نموده است تا یکی از سریعترین بخش های رشد اقتصادی در جهان شود. گردشگری مدرن به توسعه نزدیک است و این دینامیک،گردشگری را به یک راننده کلیدی برای پیشرفت فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی تبدیل نموده است.

طبق پیش بینی سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) تجارت بین المللی جهان تا سال 2020 در اختیار صنعت گردشگری قرار خواهد گرفت که سهم کشورهای در حال توسعه از این صنعت به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

بی تردید تجربه سفر قلب پدیده گردشگری است و توریست هنگام بازدید از یک محل گردشگری در پی بدست آوردن آن است. برای اینکه مقصد بتواند تجربه های با کیفیت ارائه کند هم خط مشی گذاران و هم مدیران باید انگیزه های گردشگران را برای سفر، عواملی که انتخاب مقصد را ممکن می سازد، چگونگی حمل و نقل و انتخاب نهایی فعالیت هایی که قرار است در مقصد انجام شود را آشکار سازد.

صنعت گردشگری در ایران یکی از بزرگترین منابع سرمایه ایی و امکانات کسب و کار است که زمینه رشد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است. این صنعت در توسعه پایدار و همه جانبه نقش مهمی دارد و می تواند با توجه به تحریم های ظالمانه مسیری روان در فرآیند غلبه بر مسائل اقتصادی، فقر، رکود و بیکاری باشد.

نمودار افزایش تعداد گردشگران تا سال 2017 (میلیون نفر)

میانگین گردشگران در مناطق مختلف و متوسط جهانی

هر گردشگر، 30 بشکه نفت

علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: میانگین درآمد ورود هر گردشگر به ایران حدود 1500 دلار است؛ ­اگر هر بشکه نفت را 50 دلار در نظر بگیریم، در آمد ما از هر گردشگر برابر با صادرات 30 بشکه نفت است.

مونسان در ادامه به تدوین سند جامع گردشگری کشور اشاره نمود و گفت: این سند در کمیسیون های دولت در حال آنالیز و رسیدگی است. کوشش کردیم که سند جامعی باشد اگر نقاط ضعفی هم داشته باشد در کمیسیون های دولت آنالیز می شود و چکش کاری خواهد شد.

وی در ادامه درباره نشان دادن ایران به عنوان مقصد سفر به رنگ زرد در برخی از سایت های کشورهای خارجی گفت: رنگ های زرد و قرمز یعنی رفتن به آن کشور ریسک است، گردشگران قبل از سفر به هر کشور آن سایت ها را نگاه می نمایند تا اوضاع را ببینند و رنگ زرد و قرمز درواقع به نوعی عدم توصیه وزارت امور خارجه آن کشور برای سفر به این کشورهاست.

ترکیه بدون ذخایر نفتی ، 7 برابر بیشتر از ایران درآمد دارد

کامبیز افشه کارشناس صنعت توریسم در گفت وگو با خبرنگار ، گفت : ترکیه یکی از کشورهایی است که فاقد منابع نفتی است، اما به یاری صنعت گردشگری و توریست توانسته نزدیک به 7 برابر بیشتر از ایران درآمد داشته باشد.

این کارشناس صنعت توریسم اضافه کرد: می توان گفت از هر 12 شغل، یک شغل به صنعت گردشگری و توریسم ارتباط دارد و می توان با برنامه ریزی های متدون به جزء ارز آوری ایجاد اشتغال کرد، چرا که افزایش گردشگر باعث درخواست کار در میهمانداری هواپیما، کاردر هتل ، آموزش زبان انگلیسی، عکاسی، راهنمای تور و غیره می شود.

افشه گفت: درآمد ارزی حاصل از صنعت گردشگری می تواند خیلی جذاب شود، چرا که با کمترین زحمت به دست می آید و فقط دولت باید برخی از زمینه ها را برای راحتی گردشگران خارجی فراهم کند.

وی ادامه داد: دولت می تواند با تسهیل مراحل اخذ ویزا و همچنین برطرف کردن احتیاجهای گردشگران که می توان به تابوهای هدایت مسیر به زبان لاتین و یا طراحی اپلیکیشن جامع گردشگری اشاره نمود، فضا رو برای جذب کردشگران فراهم کرد.

سختگیری ها را در بحث صدور ویزا باید کمتر شود

عبدالله رضیان رئیس مجمع نمایندگان مازندران در مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر باید ذخیره ارزی موجود را کنترل کنیم و با وارد کردن گردشگر به داخل کشور می توان مسائل ناشی از تحریم ها را کاهش دهیم چون نقطه مثبتی که یک گردشگر می تواند داشته باشد این است که می تواند با خود دلار و ارز به داخل کشور بیاورد و این به نوبه خود ظرفیت خوبی است و باید آن را تقویت کنیم.

رضیان در خصوص افزایش ظرفیت واردات گردشگر به کشور گفت: برای افزایش ظرفیت گردشگر خارجی باید سختگیری ها را در بحث صدور ویزا کمتر کنیم، تبلیغات برای ورود گردشگر خارجی به کشور را بیشتر کنیم به تورهای گردشگری اجازه دهیم تبلیغات بیشتری در خارج از کشور داشته باشند و جذب گردشگر انجام دهند، زیرا این ظرفیت ظرفیتی است که دشمن نمی تواند جلوی آن را بگیرد و ما هرچه ظرفیت افزایش گردشگر داشته باشیم همان ارزی که به داخل کشور می آورد می تواند به عنوان راه جایگزین برای مقابله با تحریم باشد.

صنعت گردشگری باید جایگزین صنعت نفت شود

احمد اصغری، رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در گفت وگو با خبرنگار ، گفت: صنعت گردشگری باید جایگزین صنعت نفت شود و با برنامه ریزی های اصولی بازدهی این صنعت را بالا ببریم چرا که با کمترین هزینه و کمی مدیریت به راحتی می توان برای کشور ارز آوری کرد. رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران اضافه کرد: صنعت گردشگری یک الزام است و می تواند خیلی از احتیاجهای کشور را با تامین زیرساخت ها فراهم کند. ایران جزء 10 کشور گردشگری جهان است و باید فضایی ایجاد شود تا تمام احتیاجهای مشتریان و گردشگران برطرف شود و همین موضوع زمینه افزایش آمار ورود گردشگران به کشور است. رئیس کمیسیون گردشگری، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: سال 95 درآمد حاصل از ورود گردشگران خارجی به کشور حدود 8 میلیارد دلار بود، بنابراین پیش بینی می شود با اصلاح و تأمین زیر ساخت های مورد احتیاج صنعت گردشگری این صنعت بیش از گذشته رونق گیرد. اصغری گفت:کشور ایران جزء 10 کشور گردشگری جهان است. با تأمین زیرساخت های گردشگری و توجه به احتیاجهای مشتریان می توان آمار ورود گردشگران به کشور را افزایش داد. همچنین باید به این نکته که امنیت گردشگران در ایران بسیار بالا است به طوری که گردشگران کشورهای مختلف توانایی انجام کارها و برنامه های شخصی خود در جای جای ایران را دارند توجه ویژه ای کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 16 فروردین 1398 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 173

به "گزارش، درآمد ورود هر گردشگر برابر با فروش چند بشکه نفت است؟، صنعت گردشگری بهترین جایگزین طلای سیاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، درآمد ورود هر گردشگر برابر با فروش چند بشکه نفت است؟، صنعت گردشگری بهترین جایگزین طلای سیاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید