سفر به دور جهان ، نکته های مهم برای کسانی که دور جهان سفر می نمایند

به گزارش وبلاگ مجله پریها، هم اکنون هفت سال از روزی که همه چیزم را فروختم و کشورم آمریکا را ترک کردم تا به سفر به دور جهان با پای پیاده می گذرد. همه ماجراهای من از وقتی آغاز شد که یک بلیط یک طرفه از میامی به شهر گواتمالا سیتی (مرکز کشور گواتمالا) تهیه کردم. این برای من پرشی توام با نگرانی به سمت ناشناخته ها و پشت سر گذاشتن زندگی گذشته ام بود و در عین حال، آغاز یک سفر حماسی و ماجرا جویانه به دور جهان. این هفت سال واقعا پر ماجرا و دیوانه کننده بوده است و از لحظه ای که آن را آغاز کردم چیزهای بسیار زیادی یاد گرفته ام. بنابراین برای این که یا سالگرد آغاز سفر هایم را جشن بگیرم، تصمیم گرفتم کلکسیونی از برترین و مفیدترین نکته ها در خصوص سفر را بنویسم تا بتوانم برای دیگران الهام بخش باشم و باعث شوم سفر را در اولویت زندگی خود قرار دهند. اگر به سفر بویژه جهانگردی با پای پیاده علاقمند هستید، با خبرنگاران همراه باشید تا این نکته ها را بدانید...

سفر به دور جهان ، نکته های مهم برای کسانی که دور جهان سفر می نمایند

شکیبایی بسیار مهم است

بخاطر چیزهایی که نمی توانید کنترل کنید یا تغییر دهید حرص نخورید. زندگی بیش از اینها کوتاه است که بخواهید همواره عصبانی و ناراضی باشید. مثلا اگر اتوبوس مورد نظرتان حرکت کرد و از آن عقب ماندید نگران نباشید؛ اتوبوس دیگری در راه خواهد بود که شما را سوار کند. یا اگر دستگاه عابر بانک خراب است یا پول ندارد، چه بهتر! به بهانه پیدا کردن یک دستگاه عابر بانک دیگر، یک سفر برنامه ریزی نشده به شهر دیگر یا منطقه دیگری از آن شهر داشته باشید و خوش بگذرانید. البته نگران شدن طبیعی است و بعضی اوقات، ناخودآگاه نگرانی هایی پیش می آیند.

صبح خیلی زود از خواب بیدار شوید

هنگام طلوع آفتاب بیدار شوید که ضمن دوری کردن از شلوغی و روبرو شدن با انبوه گردشگران دیگر، به تنهایی و در آرامش از دیدنی جاذبه های گردشگری یک منطقه لذت ببرید. صبح خیلی زود از این نظر که بخاطر نوع و زاویه نور، زمانی جادویی برای عکس انداختن به شمار می رود و این که با مردم بومی نیز آسان تر می توان ارتباط برقرار کرد زمانی عالی برای شروع گشت و گذار است. در ضمن نواحی خطرناک نیز در هنگام صبح خطر کمتری دارند. مردم سخت کوش و درستکار صبح خیلی زود از خواب بیدار می شوند ؛ بنابراین حقه بازان و مجرمان هنوز در خواب هستند.

به خودتان بخندید

وقتی سفر به دور دنیا با پای پیاده را شروع می کنید و به جاهای نو سفر می کنید، مطمئنا خیلی از اوقات کارهای احمقانه انجام می دهید و شکل احمق ها می شوید. به جای این که احساس خجالت و شرمندگی کنید، به خودتان بخندید. از اشتباه کردن نترسید و زندگی را خیلی جدی نگیرید. یک بار که در گواتمالا راننده یک اتوبوس را مجبور کردم که بایستد تا بتوانم در حاشیه جاده قضای حاجت کنم، یک اتوبوس پر از گواتمالایی ریز ریز به من می خندیدند. وقتی که به اتوبوس برگشتم، کلی با آنها خندیدم و همین باعث شد تا دوستان خوبی برای ادامه سفرم پیدا کنم.

پول نقد برای روز مبادا همراه داشته باشید

داشتن پول نقد یکی از الزامات دنیاگردی با پای پیاده است، پول نقد در همه جای دنیا حکمفرمایی می نماید. بنابراین برای این که در مواقع اضطراری بی پول نشوید و در دردسر نیفتید، حتما در جاهای مختلف پول نقد ذخیره کنید. پیشنهاد من این است که حداقل صد یا دویست دلار پول نقد بهمراه داشته باشید. اگر روزی کیف پول خود را گم کردید، کارت اعتباری تان از کار افتاد یا دستگاه عابر بانک پول نداشت، این پول نقد ذخیره شده کارتان را راه می اندازد. درون جوراب ها، زیر کفی کفش ها، ساک لوازم آرایش، جیب کوله پشتی یا یک جیب مخفی درون کیفتان جاهای بسیار عالی برای ذخیره پول نقد هستند که بهتر است در تک تک آنها میزانی پول پنهان کنید.

با مردم محلی ملاقات کنید

سفر به دور دنیا با پای پیاده لذت بخش ترین نوع سفر است. هر از چند گاهی دست از حرف زدن با سایر گردشگران بردارید و با مردم محلی مکالمه کنید. هم اکنون تقریبا در همه جای دنیا، مردم با زبان انگلیسی ساده آشنا هستند؛ بنابراین ارتباط برقرار کردن از آن چیزی که فکر می کنید، بسیار ساده تر است؛ بخصوص وقتی که حرکات دست و زبان بدن را نیز با آن ترکیب کنید. سعی کنید از اهالی آن کشوری که از آن بازدید می کنید چیز یاد بگیرید. مردم بهتر از مکان ها می توانند سفری پربار و به یاد ماندنی برای شما بسازند.

با خود یک شال همراه داشته باشید

من همواره یک دستمال سر همراه داشتم؛ اما یک تکه پارچه لنگ مانند هم می تواند بسیار مفید باشد. این تکه پارچه نخی ساده یکی از مفیدترین لوازم سفر است که موارد استفاده متفاوت و متعددی هم دارد. از آن می توانید برای محافظت خود از نور آفتاب، حوله، وسیله حمل اشیاء، ماسک چشم و خیلی موارد دیگر بهره ببرید. واقعا نمی توان گفت چقدر یک شال یا تکه پارچه در دنیاگردی با پای پیاده می تواند مفید واقع گردد.

زندگی روزانه مردم را دیدن کنید

اگر واقعا می خواهید ضربان زندگی در یک مکان را احساس کنید، چند ساعت در یک پارک یا گوشه ای از یک خیابان شلوغ به تنهایی بنشینید و زندگی روزمره اهالی آن منطقه را که در جلوی چشمانتان اتفاق می افتد دیدن کنید. قطار افکار خود را مهار کنید و به جای فکر کردن بیش از حد، به جزئیاتی که در اطرافتان وجود دارد با دقت توجه کنید. بوها، رنگ ها، ارتباطات انسانی و صداها. این کار کمی به مدیتیشن شبیه است و باعث می گردد چیز هایی را ببینید که قبلا هیچ وقت به آنها توجه ننموده بودید و متوجهشان نشده بودید.

از همه اطلاعاتتان بک آپ بگیرید

وقتی که لپ تاپم را در پاناما گم کردم، این که از بسیاری از اسناد و مدارک مهم و عکس هایم بک آپ داشتم باعث شد نجات پیدا کنم و دچار دردسر نشوم. از پاسپورت، ویزا، گواهی نامه، شناسنامه، کارت بیمه سلامت، انواع شماره سریال ها و شماره تلفن های مهم خود کپی های دیجیتال و فیزیکی (هر دو مهم و لازم هستند) تهیه کنید تا در زمان های اضطراری دچار مشکل نشوید. شما می توانید از طریق یک هارد اکسترنال یا استفاده از نرم افزارهایی مانند Backblaze از اطلاعات و عکس های خود بک آپ بگیرید.

تعداد زیادی عکس بگیرید

شما ممکن است در سفر به دور دنیا با پای پیاده، این کشور و اهالی آن را تنها یک بار در زندگی خود ببینید. پس با گرفتن عکس های زیاد، آنها را تا ابد به خاطر بسپارید. نگران نباشید که عکس انداختن باعث گردد، بیشتر شبیه به گردشگران به نظر بیایید. اصلا اهمیتی ندارد. عکس های عالی، برترین و به یادماندنی ترین سوغاتی هستند. عکس ها مقرون به صرفه هستند، می توان به آسانی آنها با دیگران به اشتراک گذاشت و جایی در ساک وسایل شما اشغال نمی نمایند. فقط به خاطر داشته باشید همواره دوربین به دست نباشید؛ از پشت لنز بیرون بیایید و از منظره ها و دنیاگردی با پای پیاده لذت ببرید.

همواره راهکار ای وجود دارد

هیچ چیز غیر ممکن نیست. اگر در رفتن به جایی یا انجام دادن کاری مشکل دارید، تسلیم نشوید. موضوع این است که هنوز برترین راه چاره یا آدم درستی که بتواند به شما یاری کند را پیدا ننموده اید. به کسانی که می گویند انجام دادن آن کار غیر ممکن است گوش ندهید. استقامت بالاخره نتیجه می دهد. بارها به من گفته اند چیزی که می خواهم ممکن نیست و من به آنها گوش نداده ام و سعی خود را نموده ام تا به آنها ثابت کنم که اشتباه می نمایند.

لبخند بزنید و سلام بگویید

اگر در ارتباط برقرار کردن با مردم محلی مشکل دارید و آنها به نظرتان صمیمی و قابل ارتباط نمی آیند، ممکن است مشکل از زبان بدن شما باشد. یکی از مهم ترین و مفیدترین نکته ها در سفر به دور دنیا با پای پیاده این است که در حال گذشتن از هر جا، ارتباط چشمی برقرار کنید و لبخند بزنید. اگر آنها هم به شما لبخند زدند، به زبان محلی خودشان به آنها سلام کنید. این سریع ترین راه برای دوست پیدا کردن است. نباید انتظار داشته باشید که همه با یک لبخند بزرگ بر لب راه بروند. این کاریست که شما باید انجام دهید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که برقراری ارتباط را شروع کنید و سپس آنها خودشان به شما نزدیک می شوند.

کمی ولخرجی کنید

من هوادار بزرگ سفر کم خرج و دنیاگردی با پای پیاده هستم. چرا که باعث می گردد بتوانید سفر طولانی تری داشته باشید و جاهای بیشتری از این دنیا شگفت انگیزی که در آن زندگی می کنیم را کشف کنید. در واقع شما می توانید با مبلغ 50 دلار در روز، به بسیاری از جا های دنیا سفر کنید. اما کم خرج کردن بیش از حد، بعد از مدتی کسل نماینده می گردد. خیلی بهتر و البته سالم تر است اگر هر چند وقت یک بار کمی بیشتر از بودجه خود خرج کنید. چند روز از سفرتان را در یک هتل خوب اقامت کنید، در یک رستوران عالی غذا بخورید یا شبی پرشور را در شهر بگذرانید.

ذهنتان را باز نگه دارید

اگر سبک زندگی دیگران با سبک زندگی شما فرق دارد، آنها را قضاوت نکنید. به عقاید و نظراتی که با آنها موافق نیستید گوش بدهید. این که تصور کنید نظرات شما درست هستند و نظرات دیگران غلط، خیلی خودبینانه است. تمرین همدلی کنید و خودتان را جای دیگران بگذارید. اتفاق ها، فرصت ها، انسان ها، پیشنهاد ها و علایق متفاوت را با آغوش باز بپذیرید. سوال بپرسید. لازم نیست موافق باشید؛ اما با حجم چیزهایی که از مردم مختلف در طول سفر به دور دنیا با پای پیاده یاد خواهید گرفت، غافلگیر خواهید شد.

گاهی داوطلب باشید

گاهی اوقات در طول سفر خود برای شرکت در پروژه های با ارزش داوطلب شوید. این تجربه نه تنها بسیار لذت بخش و آموزنده است، باعث می گردد در خصوص آن کشور بخصوص و مردم آن چیزهای بیشتری یاد بگیرید و دوستان نوتری پیدا کنید. در این زمینه، وبسایتی وجود دارد که در آن می توانید فرصت های داوطلب شدن در سرتاسر دنیا را جستجو کنید.

گوش گیر همراهتان داشته باشید

گوش گیر یکی از اولین چیزهایی است که می بایست در لیست وسایل مورد احتیاج خود قرار دهید. من عاشق گوش گیرهایم هستم. از طریق آنها می توانید از صدای گریه بچه ها، سر و صدای استرالیایی های مست، پارس سگ ها، بوق ماشین ها، فروشنده ها و سایر سر و صداهای مزاحم فرار کنید. این گوش گیرها برترین دوست یک مسافر هستند.

ترس نداشته باشید

در سفر به دور دنیا با پای پیاده اصلا ترس نداشته باشید. دنیا اصلا به آن میزان ای که رسانه ها آن را خطرناک نشان می دهند، اینگونه نیست. مراقب موقعیت های خطرناک و نگران نماینده باشید؛ اما اجازه ندهید تمرکز سفرتان روی این نکات منفی باشد. تنها سعی کنید از حس ششم خود بهره ببرید و همه چیز اوکی خواهد بود. بیشتر مردمی که با آنها روبرو می شوید گرم و صمیمی، قابل اعتماد، دست و دلباز هستند و علاقه دارند به شما یاری نمایند. بسیاری از زنانی که به تنهایی سفر می نمایند هم این نکته را تایید می نمایند.

از روی عمد گم شوید

اگر می خواهید بخش هایی از یک شهر را که مردم در آن زندگی و کار می نمایند ببینید، می بایست به آنجا بروید و آنها را ملاقات کنید. برترین راه برای سفر به دور دنیا و انجام این کار، پیاده رفتن است و این که ندانید دقیقا به کجا می روید. نام هتل خود را روی یک کاغذ بنویسید تا بتوانید در صورت لزوم، تاکسی بگیرید. سپس یک جهت را انتخاب و پیاده روی خود را شروع کنید. نگران این که به محله های خطرناک وارد شوید نباشید؛ زیرا معمولا خود مردم قبل از این که به آن محله ها نزدیک شوید، به شما هشدار می دهند.

غذای محلی بخورید

اگر فکر می کنید که می دانید غذای مکزیکی چه طعمی دارد، به احتمال زیاد اشتباه می کنید. از هر نوع غذایی که در طول سفر خود می بینید بچشید؛ بخصوص اگر نمی دانید دقیقا چیست. سعی کنید از مردم محلی در خصوص غذاهایی که پیشنهاد می نمایند سوال کنید. از فروشنده ها و غرفه های غذا که در خیابان هستند و صف بلندی جلوی آنها تشکیل شده است، حتما غذا بخرید و بچشید.

سعی کنید به همه چیز بله بگویید

شجاع و ریسک پذیر باشید و وقتی کسی به طور ناگهانی از شما دعوت می نماید که با خانواده اش ملاقات کنید قبول کنید. یک فعالیت نو را امتحان کنید و در مکانی که اصلا از وجود آن خبر نداشتید به گشت و گذار بپردازید. همین موقعیت های غیر منتظره و برنامه ریزی نشده هستند که دنیاگردی با پای پیاده شما را هیجان انگیزتر و به یادماندنی تر می نمایند و به برترین داستان ها و خاطره ها منتهی می شوند.

سرعت خود را کم کنید

لطفا سعی نکنید از 6 کشور در شش هفته بازدید کنید. اتفاقات خوب زمانی جلوی راهتان قرار می گیرند که وقت کافی برای جستجوی آنها می گذارید. شما در خصوص فعالیت های جالبی که ممکن است در کتاب راهنمای سفرتان نباشد یاد خواهید گرفت و با انسان هایی که مشتاقند کشورشان را به شما نشان بدهند ملاقات خواهید کرد. هیچ کدام از برترین تجربه های دنیاگردی با پای پیاده در روز های اول رسیدن به یک کشور اتفاق نمی افتند.

در خصوص همه چیز یادداشت بردارید

حافظه من در خصوص جزئیات بسیار بد است. زمانی که هفت سال پیش، دنیاگردی با پای پیاده را شروع کردم، از سفرهایم چیزی را ثبت نکردم و هیچ دفتر خاطراتی نداشتم و این چیزی است که بخاطر انجام ندادن آن پشیمان هستم. اطلاعاتی مانند نام آدم هایی که با آنها ملاقات نموده بودم، مکالمات جالبی که داشتم، احساساتم در خصوص تجربیات نو یا حتی این که یک شهر خاص چه بویی داشت. اگر زمانی در آینده بخواهید در خصوص سفرهای خود بنویسید، این جزئیات به شما یاری خواهند کرد. این روزها از یک اپلیکیشن یادداشت برداری به نام Evernote استفاده می کنم که حکم مغز دوم من را دارد.

از دایره آسایش خود بیرون بیایید

هنگام دنیاگردی با پای پیاده با امتحان کردن کارهایی که به شما اضطراب می دهند، برای خودتان چالش درست کنید. هر چقدر بیشتر این کار را انجام دهید، اضطراب شما کم و کم تر می گردد. اگر کوهنورد نیستید، سعی کنید بیشتر کوهنوردی کنید. اگر صحبت کردن با غریبه ها برایتان سخت است، سعی کنید با همه صحبت کنید. اگر از غذاهایی که ظاهر عجیب دارند می ترسید، از عجیب ترین غذاهایی که می بینید بخورید. علتی که در زمان سفر کردن، این کارها را آسان تر می توان انجام داد این است که همه چیز نو و فرق دارد؛ بنابراین یک تجربه نو و متفاوت دیگر، کار سختی نیست.

بیش از حد برنامه ریزی نکنید

هر وقت دیگران از من می پرسند چند روز می بایست در یک کشور یا شهر بمانند، حس بدی به من دست می دهد. حقیقت این است که من نمی دانم شما چه تفریحاتی خواهید داشت و با چه کسانی ملاقات خواهید کرد. خودم فکر می کردم نیکاراگوئه را در یک یا دو هفته ببینم؛ اما در نهایت، چهار ماه در این کشور ماندگار شدم. نصیحت من این است که یک نقطه شروع انتخاب کنید، پیش بروید و سپس اجازه دهید دنیا خودش برای بقیه اش تصمیم گیری کند.

لوازم زیادی همراه نبرید

تنها با وسایل ضروری، سفر به دور دنیا با پای پیاده را شروع کنید. شما نیمی از لوازمی را که فکر می کنید برای سفر احتیاج دارید، احتیاج نخواهید داشت. مسافران و گردشگران در طی زمان یاد می گیرند که لوازم کمتری همراه خود ببرند. کوله پشتی که من هم اکنون برای سفر با خود حمل می کنم، نصف کوله پشتی اولین سفرم است. اگر در خصوص بردن چیزی شک دارید، مطمئن باشید به آن احتیاج ندارید. در ضمن خیلی چیزها را می توانید در صورت لزوم در همان کشور مقصد تهیه کنید.

با بدن خود درست رفتار کنید

سفر می تواند بدن شما را ضعیف کند. وقتی از یک مکان به مکان دیگر در حرکت هستید، دنبال کردن یک ورزش روتین کمی سخت است و خیلی از ما از زیر ورزش کردن شانه خالی می کنیم یا به میزان کافی نمی خوابیم یا بیش از میزان کیک و تنقلات می خوریم. خود من در استفاده از نخ دندان تنبل هستم. به یاد داشته باشید باید با بدن خود خوب باشید. به میزان کافی بخوابید، به میزان کافی آب بنوشید، غذا های سالم بخورید، از کرم ضد آفتاب بهره ببرید و اغلب ورزش کنید؛ و البته از نخ دندان بهره ببرید.

تماس خود را حفظ کنید

هر چند وقت یک بار با خانواده و دوستان خود تماس بگیرید. یا گاهی آنها را غافلگیر کنید و برایشان یک کارت پستال بفرستید. شما در سفر تنها نیستید و به طور دائم با آدم های مختلف ملاقات می کنید. اما بعضی از این روابط خیلی موقتی هستند. بنابراین نگاه داشتن یک رابطه قوی با کسانی که می شناسید بسیار مهم است.

از دنبال کردن مسیر دیگران خودداری کنید

این یک کلیشه است؛ اما حقیقت دارد. در پی بازدید از مکان های جالب و غیر معمول باشید که جهانگرد های کمتری از آنها بازدید می نمایند. بسیاری از تجربیات به یاد ماندنی سفر در مناطقی برای من رخ داده اند که بازدید از آنها آسان نبوده است. به مکان های محبوب و شناخته شده سفر کنید؛ اما از جاهای دیگری که در مسیر جهانگرد ها نیستند صرف نظر نکنید. البته تصور نکنید که فقط به علت این که یک مکان بسیار دور افتاده یا خطرناک است، بدین معنیست که تجربه بازدید از آن فوق العاده خواهد بود.

بیمه مسافرتی را از قلم نیاندازید

هیچ کس پیش بینی نمی نماید که در سفر بیمار گردد، صدمه ببیند یا وسایلش دزدیده شوند. اما همه اینها ممکن است اتفاق بیفتند. من در تجربیات سفرهای خود، شکسته شدن سر در یک کوه آتشفشان، مبتلا شدن به تب شدید و دزیده شدن لپ تاپم را از سر گذرانده ام. اگر بیمه مسافرتی داشته باشید، لازم نیست نگران هزینه درمان یا لوازم دزدیده شده خود باشید.

نصیحت آخر: بیشتر سفر کنید

اگر تنها یک چیز باشد که در طول هفت سال گذشته یاد گرفته ام این است که بسیاری از کسانی که می شناسم به من می گویند که خیلی خوش شانس هستم که سفر می کنم و خودشان بهانه های مختلف می آورند که چرا نمی توانند سفر نمایند. بهانه هایی مثل گران بودن، از دست دادن شغل، حیوانات خانگی. وقتی هم به آنها راه چاره ارائه می دهم، باز هم کاری درباره آن انجام نمی دهند. زیرا آنها با این بهانه ها پشت علت اصلی سفر نکردنشان پنهان می شوند: علت اصلی این است که آنها می ترسند. لازم نیست مانند من با فروختن زندگی خود و بی خانمان شدن شروع کنید. تنها کافیست بیشتر سفر کنید. مثلا دو روز آخر هفته خود را در یک بخش دیگر از کشور خودتان بگذرانید. یا یک هفته برای تعطیلات به کشور همسایه بروید. می توانید بعد ها ماشین نو بخرید، خانه تان را نوسازی کنید یا یک گوشی آیفن بخرید. مرخصی های شغلی آنقدر ها هم سخت یا غیر ممکن نیستند و دوستان زیادی دارید که می توانند از حیوان خانگی شما نگه داری نمایند. دنیای بزرگ، زیبا، هیجان انگیز و خارق العاده ای در بیرون از دنیای شما وجود دارد. این دنیا را همین الان کشف کنید و این کار را به آینده واگذار نکنید.

نوشته ماتیو کارستن

منبع: همگردی
انتشار: 28 دی 1401 بروزرسانی: 28 دی 1401 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 2201

به "سفر به دور جهان ، نکته های مهم برای کسانی که دور جهان سفر می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به دور جهان ، نکته های مهم برای کسانی که دور جهان سفر می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید