چگونه مقرون به صرفه سفر کنیم؟

به گزارش وبلاگ مجله پریها، شاید شما علاقه چندانی به سفر کردن نداشته باشید، اما جالب است بدانید که علم هم می گوید باید تمام پول هایتان را خرج سفر کنید! در جهانی سفر و بهتر بگوییم در صنعت گردشگری، اینکه بدانیم چگونه مقرون به صرفه سفر کنیم کار ساده ای نیست. مثلا وقتی شما برای یک سرگرمی تابستانی به کشور گرجستان سفر می کنید، متوجه می شوید که تقریبا تمام زیرساخت های این کشور، برای کسب عایدی و پول گرفتن از گردشگران طراحی شده اند. بنابراین مقرون به صرفه سفر کردن در چنین کشوری در واقع نیازمند قلق ها و مهارت های خاصی است. در این مقاله می خواهیم یاد بگیریم چگونه مقرون به صرفه سفر کنیم خدا را چه دیدید، شاید شما هم روزی خواستید سفر به دور جهان را جایگزین شغل خسته کننده خودتان کنید!

چگونه مقرون به صرفه سفر کنیم؟

اگر دقت کنید بسیاری از چیزهایی که باعث می شوند سفر مقرون به صرفه تری داشته باشیم، مهارت ها هستند. کمپینگ یا همان چادر زدن یک مهارت است. همان طور که نقشه خوانی با گوگل مپ هم یک مهارت است و اگر دقیق تر نگاه کنیم، پیدا کردن هاستل و پرواز مقرون به صرفه هم مهارت هایی هستند که می توان یادشان گرفت.

در این مطلب قصد داریم به مهارت هایی بپردازیم که در صورت آموختن و تمرین آنها، سفر مقرون به صرفه تری را تجربه می کنید. هرچند که سفر مقرون به صرفه ممکن است احتیاجمند وسایلی مثل چادر یا کیسه خواب هم باشد. اما بدیهی است که شما قرار است این وسایل را یک بار تهیه کنید و برای مدت ها و شاید سال ها بهره ببرید.

در کل، هزینه های سفر حول سه گانه معروفی می چرخد:

  1. اقامت؛
  2. غذا؛
  3. حمل ونقل.

مسافران در سرتاسر دنیا، سال هاست برای این سه پارامترِ هزینه بر، راهکار هایی یافته اند تا بتوانند سفر مقرون به صرفه را روزبه روز امکان پذیرتر نمایند. در ادامه با این راهکار ها آشنا می شوید.

چگونه اقامت مقرون به صرفهی داشته باشیم؟

1. به جای هتل، هاستل را انتخاب کنید

هاستل برای کسانی که در ابتدای جهت ماجراجویی اند، احتمالا روش مناسبی برای مدیریت هزینه ها است. هاستل در واقع چیزی شبیه همان خوابگاه هایی است که در دوران دانشجویی در آن زندگی می کردید؛ یک محیط جمعی و دارای امکانات رفاهی مشترک، اما قرار است مسافران و دنیا گردهایی از سراسر دنیا هم خوابگاهی شما باشند. شما با پرداخت هزینه هایی در حدود یک دهم هزینه های هتل، می توانید در هاستل یک تخت، یک کمد و امکاناتی مثل آشپزخانه، سرویس حمام و دستشویی مشترک در اختیار داشته باشید. بعلاوه یکی از مزیت ها و جذابیت های هاستل ها، هم کلام شدن با افرادی از سرتاسر دنیاست.

2. در فصل مناسب سفر کنید

یکی از راه های کاهش هزینه های سفر و تخفیف گرفتن در مورد اقامت، این است که در فصل هایی که مقصد شما بسیار شلوغ و پربازدید است، سفر نکنید. در واقع عده بسیاری از گردشگران برای کم کردن هزینه اقامت شان همین کار را می نمایند. اصطلاح Low Season به فصلی گفته می گردد که در آن مسافران کمتری به یک شهر یا کشور سفر می نمایند و درنتیجه قیمت هتل ها، هاستل ها، بلیت هواپیما ها و بعلاوه رستوران ها به شدت افت می نماید. بیشتر عکس هایی که تابه حال از لندن دیده اید، در فصل تابستان گرفته شده اند، اما شاید تماشا تصاویر زمستانی لندن هم بتواند شما را متقاعد کند که در فصل خلوت تر و با هزینه کمتر به آنجا سفر کنید.

3. سری به وب سایت کوچ سرفینگ بزنید

این یکی مربوط به اقامت و سفر مقرون به صرفه نیست. می توانید آن را اقامت رایگان فرض کنید! اگر تابه حال چیزی درمورد آن نشنیده اید، بهتر است سری به وب سایت کوچ سرفینگ بزنید تا از داستان آن باخبر شوید. کوچ سرفینگ در واقع پلتفرمی است که در آن افراد بسیاری در سرتاسر دنیا اعلام نموده اند که می توانند در منزل خودشان به مسافران اقامت مجانی بدهند. این پلتفرم در ایران هم طرفداران بسیاری دارد و شاید برای تان جالب باشد که تنها در تهران حدود 2500 نفر برای میزبانی رایگان از گردشگر ها اعلام آمادگی نموده اند. پس برای سفر در داخل ایران هم می توانید از این پلتفرم بهره ببرید. اما قبل از آن ضروری است پروفایل تان را کامل کنید. برای این کار هم می توانید از پروفایل دیگران ایده بگیرید. کار سختی نیست و مطمئنا به هیجان و امکانی که برای اقامت رایگان در تمام دنیا به شما هدیه می دهد، می ارزد!

4. چادر بزنید

یک چادر همراه کافی است تا بتوانید در عرض 10 دقیقه در هر شهر و دیاری که خواستید، اقامتگاه داشته باشید. اما حقیقت این است که برای کمپینگ به چیزی بیشتر از یک چادر احتیاج دارید. در واقع کمپینگ در ابتدا احتیاجمند این است که بتوانید محل درستی برای چادرزدن پیدا کنید. دقت کنید که احتمالا قرار است آتش برپا کنید، پس بایستی پیش از آن درباره جانمایی درست چادر بیشتر بدانید. در این خصوص نکات زیادی مثل دانستن جهت باد، جهت طلوع خورشید، دور بودن از ساحل رودخانه ها، استقرار درست مواد غذایی و شناخت نسبی طبیعت منطقه، حداقل دانش و مهارتی است که باید بدانید. بعلاوه اگر قصد دارید که برای اقامت روی کمپینگ حساب کنید، بهتر است دوروبَر شهرهای بزرگ نچرخید. معمولا در کلان شهرها جای مناسبی برای کمپینگ پیدا نخواهید کرد.

نکته مهم دیگر در مورد کمپینگ، توجه به مسئله زمان است. اگر قرار است شب را در چادرتان به سر ببرید، حتما بایستی حداقل یک تا دو ساعت قبل از استقرار، به محل کمپ رسیده باشید، زیرا شما برای پیدا کردن آب، خرید مواد غذایی، آنالیز امنیت محل کمپ، چادر زدن و دیگر مسائل، به روشنایی روز احتیاج دارید.

چگونه غذای مقرون به صرفه تهیه کنیم؟

1. غذاهای محلی را امتحان کنید

در طول سفر، معمولا غذا دغدغه خیلی از مسافران است. از طرفی قصد دارید سفر مقرون به صرفه داشته باشید و از طرف دیگر، می خواهید غذاهای محلی را هم امتحان کنید. راهکار، خوردن غذاهای محلی در رستوران های میانه است. نکته اینجاست که بیشتر مواد اولیه غذاهای محلی در همان شهر یا روستا تهیه می گردد و درنتیجه هزینه تمام شده آن غذاها کمتر است. بعلاوه غذاهای محلی عموما به علت مواد اولیه تازه، سالم تر هستند. تنها نکته ای که باقی می ماند این است که حساسیت های غذایی خود را بشناسید. مثلا اگر به بادمجان حساسیت دارید و به ترکیه سفر می کنید، می توانید کلمات یا جملاتی به زبان ترکی یاد بگیرید یا آنها را در موبایل تان داشته باشید تا مطمئن شوید غذایی که سفارش می دهید، حاوی بادمجان نیست.

2. خودتان آشپزی کنید

چطور است که این بار و در سفر بعدی آشپزی را به گردن آقایان بیندازید؟! از شوخی که بگذریم، می توان گاهی با آشپزی در هاستل، هتل یا محل کمپ، هزینه های غذا در سفر را به شدت تعدیل کرد. تقریبا 10 دلاری که برای یک وعده غذا می پردازید، به طور میانگین تنها حدود 3 دلار آن صرف مواد اولیه شده است و مابقی هزینه ای است که شما بابت ترجیح تان به خوردن در رستوران پرداخت می کنید. آشپزی هزینه های غذا را حدودا 60 درصد کاهش می دهد که رقم کمی نیست.

3. به سوپرمارکت ها سر بزنید

علاوه بر هزینه ی وعده های اصلی، هزینه ی جداگانه ای هم بابت میان وعده ها می پردازید. برای همین شاید جالب باشد که بدانید حدود 30 درصد از هزینه های شما صرف خوراکی هایی می گردد که از روی هوس می خورید. در واقع یک سوم از هزینه های شما به شکل دیگری قابل مدیریت کردن است. یکی از روش های تجربه کردن سفر مقرون به صرفه این است که به جای سرزدن به کافه ها و پاتوق ها، میان وعده ها را از سوپرمارکت ها تهیه کنید. تجربه ثابت نموده است که با خرید از سوپرمارکت ها، چیزی در حدود 60 تا 70 درصد در هزینه ها صرفه جویی می کنید.

چگونه هزینه های حمل ونقل را کاهش بدهیم؟

1. در برنامه ریزی منعطف باشید

اگر می خواهید سفر مقرون به صرفه داشته باشید، باید کمی انعطاف به خرج بدهید. معمولا هرقدر زمان شما برای سفر تعیین تر باشد، هزینه های اضافه تری به شما تحمیل می گردد. برای مثال اگر انتخاب زمان آغاز و سرانجام سفر دست شماست و قابل تغییر است، بهتر است در روزهای وسط هفته و به دور از تعطیلی های رسمی آغاز به حرکت کنید. معمولا می توانید در وسط هفته پروازهای مقرون به صرفه تری پیدا کنید، درحالی که در آخرهفته ها و ایام تعطیل گاهی حتی رزرو بلیت هواپیما یا قطار غیرممکن است!

2. رزروها را از قبل انجام بدهید

اگر سری به پرواز های خارجی بزنید و مقایسه ای انجام بدهید، خیلی سریع می توانید اختلاف قیمت بین رزرو در تاریخ های مختلف را مشاهده کنید. برای مثال قیمت پرواز در 5 ماه بعد به دهلی را با قیمت پرواز در هفته بعد مقایسه کنید. این نشان می دهد هر زمانی که تصمیم به سفر گرفتید و تصمیم شما رنگ وبوی قطعیت گرفت، همان روز برترین زمان برای رزرو بلیت هاست. برای رزرو بلیت هواپیما هم مانند پیدا کردن هاستل و هتل، دست از جست وجو برندارید. گاهی در بین این جست وجوها اطلاعات جالبی به دست می آورید. برای مثال پروازی پیدا می کنید که با توقفی چندساعته در یک فرودگاه بین راهی یا تعویض پرواز، هزینه های بسیار کمتری دارد. لازمه سفر مقرون به صرفه و به خصوص تهیه بلیت مناسب، صبر و جست وجوی بیشتر است.

3. هیچ هایک کنید

هیچ هایک یا به قول برخی ها Auto Stop نوعی سفر با ماشین است که شما در آن هیچ هزینه ای نمی پردازید! درست خواندید، شما با هیچ هایک کردن قرار نیست هیچ هزینه ای پرداخت کنید. در واقع کافی است کوله پشتی تان را بردارید و بروید کنار جاده! یک لبخند بزرگ به راننده هایی که می ایستند تحویل بدهید و برای شان شرح بدهید که ایران گرد یا دنیا گرد هستید و اگر تمایل داشته باشند، می توانند شما را تا جایی که هم جهت هستید برسانند. اگر فکر می کنید این پیشنهاد یک شوخی است، بهتر است بدانید همین الان که مشغول مطالعه این نوشته هستید، هزاران هیچ هایکر در حال سفر به مکان های شگفت انگیز دنیا هستند!

درمورد هیچ هایک بیشتر از اینکه بخوانید، سعی کنید تجربه کسب کنید. باور کنید قرار نیست کنار جاده بمانید یا کسی شما را بدزدد! تنها کافی است حواس جمع و خوش سر وزبان باشید. حتی اگر درون گرا و کم صحبت هم هستید این روش را امتحان کنید، قرار گرفتن در موقعیتی که باید شرح بدهید چرا می خواهید مجانی سفر کنید، یاری می نماید تسلط کلامی تان را بهبود بدهید.

جست وجوی کارآمد با گوگل را یاد بگیرید

شاید بپرسید جست وجو و کارکردن با گوگل چه ربطی به سفر مقرون به صرفه دارد؟ بحث تنها در مورد گوگل نیست. اگر قرار است یک مسافر به روز و حرفه ای باشید، باید با تکنولوژی دوست شوید. همان طور که گوشی هوشمند شما باعث می گردد جهتهای درون شهری را مقرون به صرفه تر طی کنید و از تخفیف ها و جشنواره ها باخبر شوید، در سفر هم قرار است این گجت دوست داشتنی به شما یاری بسیار زیادی کند.

برخلاف تصور بیشتر مردم، جستجوی حرفه ای و بدردبخور در موتور جستجوگر گوگل کار چندان راحتی هم نیست. وقتی مثلا شما هاستل های مقرون به صرفه در تفلیس را با کلیدواژه های انگلیسی جست وجو می کنید، بسیاری از وب سایت ها قبلا با پرداخت پول به گوگل، خود را در صدر لیست نتایج جست وجو قرار داده اند (این سرویس، گوگل ادوردز نام دارد و یکی از منابع عایدی گوگل است). پس به هیچ وجه قرار نیست جست وجوی خود را به صفحه اول محدود کنید. اگر در پی برترین ها می شد، شاید صفحه اول گوگل بتواند یاریی کند، اما وقتی دنبال مقرون به صرفه ترین ها هستید، باید عمیق تر کاوش کنید! بعلاوه دقت کنید که رزرو برخی از هاستل ها یا هتل ها در کنار اقامت، صبحانه رایگان را هم دربردارد. پس به کلیدواژه های خود + صبحانه رایگان را هم اضافه کنید.

کار کردن با گوگل مپ را یاد بگیرید

گوگل مپ را هم باید خوب و کامل یاد بگیرید، اما چرا؟ یادگرفتن این ابزار، پیش از هرچیزی در هدر نرفتن زمان سفر شما یاری بسیاری می نماید. بعلاوه خیلی از گردشگران تنها با داشتن گوگل مپ از لیدرهای محلی بی احتیاج هستند. گوگل مپ کاربردهای بسیار زیادی دارد و تنها برای این نیست که فاصله و جهت منزل تا محل کارتان را به شما بگوید!

پیش از هرچیز، نقشه آفلاین محدوده ای را که به آن سفر می کنید، به وسیله Offline areas تهیه کنید. مپِ گوگل امکان دیگری دارد تحت عنوان Your Places که در آن می توانید هر جایی را که قرار است بروید، با تگ Want to go روی نقشه علامت بزنید. این کار باعث می گردد دائم در پی اسامی و جاهایی که باید بروید، نشد.

دیگر ابزار گوگل مپ که می تواند در وقت و درنتیجه هزینه شما در سفر صرفه جویی کند، Google360 است. در واقع قبل از اینکه به سمت مکان های تاریخی یا تفریحی ای که به شما پیشنهاد شده اند حرکت کنید، می توانید با پیدا کردن آنها روی نقشه، تصاویر 360 درجه ای شان را مشاهده کنید. گاهی همین تصاویر باعث می شوند تصمیم خود را عوض کنید یا در رفتن به آنجا مصمم تر شوید.

هرقدر بیشتر بدانید، کمتر هزینه می کنید!

این قانون نانوشته سفر است! در واقع شاید بتوان گفت این درسی است که زندگی به ما می دهد. کسانی که بیشتر می دانند و قدرت این را دارند که اطراف را بهتر تحلیل نمایند، اغلب در زندگی هزینه های روانی و مادی کمتری می پردازند. سفر، به نوعی ماکت کوچکی از زندگی است. هزینه ها و بودجه تعیینی دارد. آغاز و سرانجامی دارد، در آن کسانی هستند که همراه تان می مانند و کسانی هستند که دائم در گذرند. وقتی درباره صرفه جویی در هزینه ها صحبت می کنیم، منظور ما فقط پول نیست. شما برای سفر علاوه بر پول، زمان هم صرف می کنید. پس احتمالا حالا بهتر درک می کنید که چرا بیشتر دانستن موجب می گردد هزینه کمتری بپردازید. انتخاب جهتهای اشتباه، زمان بندی های غلط، خریدهای غیرضروری و همه مواردی که در بالا ذکر شد، نشان می دهند ندانستن می تواند هزینه زیادی روی دست شما بگذارد!

علاوه بر این، مسلط بودن به مهارت های سفر هم به معنی کاستن هزینه ها و داشتن سفر مقرون به صرفه است. پس در کنار دانسته ها، به فکر مهارت های سفر هم باشید. به عنوان کسی که به سفر کردن علاقه مند است، باید اصول و روش کمپینگ را بدانید، بتوانید از تکنولوژی نهایت استفاده را ببرید و در استفاده از ابزارها و متعلقات همراه تان تسلط داشته باشید.

بخش سفر و گردشگری وب سایت چطور میخواهد با پوشش دادن ضروریات و دانسته های حیاتی سفر، به شما یاری کند مثل حرفه ای ها به سفر بروید.

منبع:چطـور

منبع: دیجیاتور
انتشار: 14 مرداد 1401 بروزرسانی: 14 مرداد 1401 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 2118

به "چگونه مقرون به صرفه سفر کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه مقرون به صرفه سفر کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید