نرخ سود بانکی حتما کاهش می یابد

به گزارش وبلاگ پریها، کوروش پرویزیان درباره اثرات کاهش نرخ سود بین بانکی در نظام بانکی و سایر بازارها گفت: بانک مرکزی سیاست های جدیدی را دنبال می کند و سیاست بانک مرکزی برای نرخ سود این است که برای کشف نرخ سود زمینه سازی می کند تا اینکه بازار پول این نرخ را مشخص کند.

نرخ سود بانکی حتما کاهش می یابد

وی ادامه داد: هدف این است که نرخ سود به صورت دستوری مشخص نشود و با ابزارهایی که معرفی می شود، بازار نرخ را مشخص کند.

رئیس کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی با بیان اینکه بانک ها یک صنف واحد هستند و برای اصلاح ساختار ترازنامه و اصلاح نسبت مصارف و منابع و تعادل در پرداخت ها، سیاست هایی را دنبال می کنند و آن را در قالب پیشنهاداتی به بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار ارائه می دهند، گفت: در ارتباط با کشف نرخ سود، بانک ها همین فرایند را طی کردند و پیشنهاداتی به بانک مرکزی و دولت ارائه شد. یکی از پیشنهادات این بود که اجازه دهند به جای مشخص دستور نرخ سود، بازار در یک نظم تعریف شده این نرخ ها را تجربه کند و معتقدیم نرخی که در بازار کشف می شود به تدریج منجر به تعادل سایر بازارها هم می شود.

پرویزیان اضافه کرد: برای مثال در حال حاضر که نرخ سود در بازار بین بانکی تعدیل شده، اثر مثبتی بر روی بازار سرمایه گذاشت و باعث شد، توجه مردم به بازار سرمایه جلب شود و بازار سرمایه هم رونق گرفت اما وقتی نرخ به صورت دستوری و بالای 22 درصد مشخص می شود این انعطاف پذیری را از دست می دهد.

وی با تاکید بر اینکه با این فرایند حتما نرخ سود بانکی هم کاهش پیدا می کند، ادامه داد: وقتی نرخ ها متعادل می شود در یک بازه زمانی مشخص تمام نرخ هایی که تحت تاثیر نرخ سود قرار دارند، به تدریج متناسب با آن تعدیل می شوند. برای مثال یکی از وثایق بانکی، سپرده های نقد ارزی یا ریالی بود در حال حاضر برای اخذ سپرده نقدی، نرخ سود از 30 درصد به 15 درصد رسیده و نرخ اوراق از 27 درصد به دامنه 17 الی 18 درصد کاهش پیدا کرده است.

رئیس کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی تاکید کرد: این فرایند نشان می دهد که نرخ خود را تنظیم می کند البته یک اقدام بسیار مهم در این جهت، ساماندهی موسسات غیر مجاز بود که به تعدیل نرخ سود بسیار کمک کرد.

منبع: ایلنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1058

به "نرخ سود بانکی حتما کاهش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ سود بانکی حتما کاهش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید