مجازات حمل و نگهداری اسپری فلفل و شوکر چیست؟

به گزارش وبلاگ پریها، بسیاری از افراد برای دفاع از خود اقدام به نگهداری اسپری فلفل غیر مجاز یا شوکر می نمایند، اما بر اساس قانون نگهداری غیرمجاز این وسایل حتی اگر به قصد دفاع از خود باشد جرم به حساب می آید و برای آن مجازات قانونی در نظر گرفته شده است البته در مواردی که در ادامه گفته خواهد شد با رعایت شرایطی حمل اسپری فلفل، شوکر و وسایل دفاع شخصی مجاز خواهد بود.

مجازات حمل و نگهداری اسپری فلفل و شوکر چیست؟

مجازات نگهداری، حمل، توزیع و فروش اسپری فلفل

طبق ماده 12 قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیر مجاز، اگر فردی اسپری فلفل را به طور غیر مجاز نگهداری کند یا حمل کند یا توزیع کند یا بفروشد، به 6 ماه تا 2 سال حبس محکوم می گردد و در صورت محرز بودن این موضوع باید این مجازات را طی کند.

مجازات نگهداری، حمل، توزیع و فروش شوکر

به موجب ماده مذکور نگهداری، حمل، توزیع و فروش غیر قانونی شوکر از 91 روز تا 6 ماه حبس دارد و فرد خاطی باید این مجازات را طی کند. به همین دلیل به افراد توصیه می گردد از نگهداری غیر قانونی این گونه وسایل خودداری نمایند.

گفتنی است که چنانچه شغل شما و کارتان طوری باشد که احتیاج به اسپری فلفل، شوکر یا وسایل دفاع شخصی داشته باشید می توانید با توجه به نوع شغلتان با مراجعه به پلیس پیشگیری درخواستتان مبنی بر استفاده از این وسایل را ارائه کنید. بعد از درخواست شما کمیسیونی در پلیس پیشگیری تشکیل شده و اعضای کمیسیون تشخیص می دهند که آیا شما توان و اجازه استفاده از این امکانات را دارد یا خیر؟

اگر شما دارای توانایی برای این امر شناخته شوید باید مراحل دیگر آن را طی نمایید. تمام مراحل آن از طریق نیروی انتظامی انجام می گردد و برای استفاده آن ها نیز محدوده خاصی مشخص می گردد. مثلا اگر شما نگهبان محلی باشید و برای همان محل به شما اجازه استفاده از شوکر داده باشند نمی توانید خارج از محل کارتان از آن بهره ببرید.

بیشتر بخوانید
  • آیا کتک زدن دزدی که وارد خانه شده است جرم است؟
  • فرار از صحنه تصادف رانندگی چه مجازاتی دارد؟
  • قذف چیست و قانون در خصوص فحاشی ناموسی چه می گوید؟
منبع: فرارو
انتشار: 14 مرداد 1399 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1052

به "مجازات حمل و نگهداری اسپری فلفل و شوکر چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجازات حمل و نگهداری اسپری فلفل و شوکر چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید