شش باور نادرست درباره مغز

به گزارش وبلاگ پریها، خبرنگاران: با اینکه قرن هاست در خصوص مغز انسان پژوهش و تحقیق شده است، اما حقیقت این است که هنوز خیلی کم دربارهٔ این فرا هوشمندترین کامپیوتر شناخته شده در دنیا می دانیم. پیچیدگی این عضو بدن ما باعث شده است که باور ها و افسانه هایی در خصوص آن بر سر زبان ها بیفتد.

شش باور نادرست درباره مغز

در اینجا ما پنج باور نادرست دربارهٔ مغز را آورده ایم. متأسفیم که خبر بدی برایتان داریم... در این مطلب درخواهید یافت که شما متفکر چپ مغزی نیستید که تحت فشار بهتر فکر می نماید.

شما فقط از 10 درصد مغز خود استفاده می کنید

با یک ام آر آی ساده این نظریه شکست می خورد؛ دانشمندان ثابت نموده اند که ما بیش از 10 درصد از مغز خود را حتی برای انجام دادن کار های خیلی ساده مثل حرف زدن، استفاده می کنیم.

سر چشمهٔ این باور نادرست از اثر کلاسیک ویلیام جیمز، انرژی های انسان (1908) است، این روانشناس در این کتاب می گوید ما فقط بخش کوچکی از توانایی ذهنی خود را به کار می بریم البته او هیچ جا صحبتی از درصد دقیق آن ننموده است.

نظریهٔ دیگری که باعث شد این باور نادرست پزشکی بی اعتبار شود، بر می شود به نبود درک درست از موضوع پیچیدهٔ عصب شناسی. نورون های مغز (مادهٔ خاکستری) کار پردازش را در مغز انجام می دهند و یکی از هر ده سلول مغز را تشکیل می دهند.

سلول های دیگر مغز که سلول های گلیال (مادهٔ سفید) نام دارند، نقش پشتیبانی دارند و مواد غذایی را به نورون ها می رسانند، اما نقشی در پردازش اطلاعات ندارند.

این نظریه که بتوان سلول های گلیال را طوری تغییر داد که مانند نورون ها کار پردازش اطلاعات را انجام دهند، خیالی بیش نیست. پس یادتان باشد اگر کسی گفت از تمام مغزتان بهره ببرید با خیال راحت بگویید که استفاده می کنید... البته اگر کار احمقانه ای از شما سر بزند گفتن چنین حرفی هیچ فایده ای ندارد.

می توانید در خواب زبان های دیگری را یاد بگیرید

اگر تا به حال در کلاس آموزش زبان فرانسه نشسته باشید و با ترس و لرز جمله هایی را تکرار نموده باشید که نشانی کتابخانهٔ شهر را می پرسد یا سفارش کروسان (نان شیرینی فرانسوی) می دهد، حتماً خیلی وسوسه کننده است که بتوانید زبان فرانسه را با یک سی دی در خواب یاد بگیرید و ناگهان صبح روز بعد متخصص زبان شناس بشوید.

مؤثر بودن روش یادگیری زبان در خواب از زمان آزمایش مناقشه برانگیز چارلز سیمون و ویلیام امونز (1956) بسیار مورد بحث قرار گرفته است، اما هیچ شواهدی برای امکان یادگیری زبان در خواب به دست نیامده است.

پژوهش های بیشتر توماس شراینر و بیورن راش (2014) در میان پژوهش های دیگر شاخص است، چون دریافتند که با ارائهٔ واژگان هلندی در مرحلهٔ خواب بدون حرکات سریع چشم یا در زمان بیداری فعال یا غیر فعال به شرکت کنندگان توانایی آن ها در به یاد آوردن واژه های هلندی در جلسات آموزش زبان پس از آن بیشتر شده بود، هرچند فقط به میزان خیلی کمی.

متأسفانه هنوز ناچارید در تمام مدت سفر به پاریس یا نیس و موناکو، کتاب لغت در دست، واژه ها را با ترس و لرز به هم بچسبانید و ردیف کنید تا یک جمله بگویید.

گوش دادن به موسیقی موتزارت کودک را باهوش می نماید

تأثیر موتزارت اصطلاحی است که از رساله ای آمده است که در سال 1991 در دانشگاه کالیفرنیا منتشر شد و حاصل پژوهش 36 دانشجو بود. افراد مورد پژوهش که پیش از یک فعالیت ذهنی پیچیده با هدف سنجش مهارت های بصری خاص 10 دقیقه به موسیقی موتزارت گوش داده بودند نسبت به افرادی که در سکوت قرار داشتند، عملکرد بهتری داشتند.

نقاشی چهرهٔ ولفگانگ آمادئوس موتزارت از یاگر ایپاک

با وجود مشکل آشکار سن و سال شرکت کنندگان در این نظر سنجی که هیچ کدام از شرکت کنندگانش کودک نبودند، نتایج آن باعث شد انواع محصولات با هدف جذب والدین بچه ها و تشویق آن ها به استفاده از انواع محصولات موسیقی برای باهوش تر شدن فرزندان شان به بازار سرازیر شود.

در سال 2010، متاآنالیز دیگری بر روی چندین پژوهش انجام گرفت و دریافتند که شنیدن موسیقی یا کلام به طور کوتاه مدت بر توانایی اداراک شکل های ذهنی اثر دارد، اما هیچ شواهدی مبنی بر اثر طولانی مدت بر بهرهٔ هوشی افراد مشاده نشده است.

چپ مغز هستید یا راست مغز

اگر باور دارید که آدم منطقی چپ مغز هستید یا آدم شهودی راست مغز ما اصلاً دلمان نمی خواهد حباب تصورات شما را بترکانیم. منظورمان این نیست که شما آدم منطقی نیستید، اما این نظریه که یک طرف مغز چنین اثر بی چون و چرا و مشخصی بر شخصیت شما داشته باشد، فقط یک باور غلط است.

این درست است که برخی از فعالیت های مغزی بیشتر در یک طرف مغز انجام می شود: برای مثال زبان، به طور غالب در سمت چپ مغز کنترل می شود هرچند جنبه های دیگر ارتباط مانند تأکید واژگانی و تغییر صدا در مناطقی از نیمکرهٔ راست مغز کنترل می شود، پس حتی برای یک مکالمهٔ ساده هم فعل و انفعالات پیچیده ای از هر دو نیکرهٔ مغز در جریان است.

فناوری جدید به ما دیدگاه های درست تر و دقیق تری نسبت به دیدگاه های تاریخی و قدیمی می دهد. در تحقیق دانشگاه یوتا، که در مجلهٔ پلوس وان منتشر شد، هر دو جفت از 7266 قسمت مغز را در بیش از 1000 شرکت کننده در پژوهش، هنگام انجام کار های ساده و کوچک، آنالیز کردند.

در این تحقیق هیچ شواهد روشنی مبنی بر اینکه شرکت کنندگان به شدت راست مغز یا چپ مغز باشند، مشاهده نشد. ما انسان ها عادت داریم همه چیز را دسته بندی کنیم، افراد را در چارچوب قرار دهیم و مطالب را موضوع بندی کنیم تا بتوانیم ناشناخته ها را منظم کنیم و دریابیم. این تمایل انسان ممکن است باعث ایجاد و رواج چنین باور نادرستی شده باشد.

آسیب مغزی دایمی است

بیشتر اوقات به ما می گویند که آسیب مغزی دایمی است، اما نکتهٔ جالب در خصوص این عضو بدن انسان این است که در شرایط خاصی می تواند حتی پس از صدمه دیدن خودش را ترمیم کند. البته بستگی به محل آسیب و شدت آن دارد.

آسیب مغزی ممکن است به طور موقت کارکرد های مغز را مختل کند، اما اگر آسیب های مغزی بعدی به وجود نیاید، مغز می تواند خود را احیا کند. مغز حتی می تواند آسیب های شدید تر مغزی را هم بگذراند و خود را ترمیم کند که به آن انعطاف پذیری عصبی می گویند.

این همان توانایی مغز است که پس آسیب های جدی مثل سکته می تواند جهت فعالیت های خود را تغییر دهد وکارکرد هایش را از سر گیرد. با وجود این، توصیه نمی کنیم ناگهان تصمیم بگیرید که از بالای صخره با سر توی دریا شیرجه بزنید...

منبع: bbc

منبع: برترین ها
انتشار: 22 آذر 1398 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 593

به "شش باور نادرست درباره مغز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شش باور نادرست درباره مغز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید