روش نگهداری شیر دوشیده مادر در فریزر

به گزارش وبلاگ مجله پریها، شیر مادر برترین تغذیه بچه ها است پس حتما اصول نگهداری شیر دوشیده مادر را آموزش ببینید تا در مواقع لزوم از آن بهره ببرید.

روش نگهداری شیر دوشیده مادر در فریزر

شیر مادر، شیری است که از پستان مادر تراوش می نماید و مهمترین و برترین تغذیه بچه ها در سال های ابتدای زندگی است. این شیر ماده غذایی است که نقش بسیار مهمی در تکامل جسمی و روحی کودک دارد به همین علت باید به کودک تا زمانی که به این مایع احتیاج دارد، شیر داده گردد.

شیر دادن به کودک به وسیله مادر تا 6 ماه ابتدای زندگی کودک الزامی است و پس از آن نیز بهتر است کودک تا 24 ماهگی همراه با غذا های کمکی شیر مادر بخورد. بسیاری از مادران شاغل با اینکه دوست دارند خود به نوزادشان به صورت مستقیم شیر دهند، اما امکان این کار را ندارند و باید از دوشیده شده خود برای تغذیه کودکشان استفاده نمایند.

اما باید توجه کرد که هیچ چیزی حتی شیر ذخیره شده مادر، جای آغوش گرفتن نوزاد و مکیدن سینه مادر و به طور کلی شیر دادن مستقیم به کودک را نمی گیرد.

نکات کلیدی برای نگهداری شیر دوشیده مادر

1. اگر جزو مادران شاغل نیستید و فقط به علت بی حوصلگی می خواهید شیر خود را فریز کنید و به کودکتان بدهید باید بگوییم از این کار خود داری کنید، زیرا هیچ چیزی برای کودک جای آغوش گرم مادر هنگام شیر خوردن را نمی گیرد بنابراین باید دقت کنید این روش ها برای افرادی مناسب است که به علت موقعیت های شغلی امکان شیردهی به کودکشان را ندارند.

2. مادر شاغل برای شیر دادن به کودک خود باید شیرش را بدوشد و درون کیسه یا شیشه بگذارد و سپس آن را داخل فریزر قرار دهد. برای نگهداری طولانی مدت شیر مادر و برای جلوگیری از پایین آمدن کیفیت شیر مادر، آن را داخل کیسه های مخصوص نگهداری در فریزر بریزید.

3. قبل از گذاشتن شیر دوشیده شده مادر در فریزر، روی آن تاریخ بنویسید.

4. هنگامی که مادر شیر خود را دوشید باید سریعا برای جلوگیری از هر گونه فساد آن را داخل فریزر بگذارد.

5. تا چند هفته می توانید شیر مادر را در فریزر نگهدارید بدون آنکه کیفیت آن پایین آید.

6. برای نگهداری طولانی مدت شیر مادر در فریزر، ظرف یا کیسه شیر دوشیده شده مادر را در انتهای فریزر بگذارید تا از خراب و فاسد شدن آن جلوگیری کنید.

7. اگر قصد مسافرت دارید و می خواهید شیر ذخیره شده مادر را به همراه خود ببرید برای فاسد نشدن شیر مادر باید آن را درون کیسه پر از یخ بگذارید به طوری که یخ دورتا دور شیر مادر را بپوشاند. با این کار می توانید از فاسد شدن شیر مادر تا 12 ساعت جلوگیری کنید.

8. اگر می خواهید شیر مادر را در یخچال برای یک یا دو روز نگه دارید و قصد فریزر آن را ندارید باید بدانید شیر مادر را تنها تا 72 ساعت بدون تغییر کیفیت می توانید نگهداری کنید.

9. برای گرم کردن شیر ذخیره شده مادر هنگام خروج از فریزر، از ماکروویو استفاده نکنید، زیرا شیر را می سوزاند و باعث پایین آمدن کیفیت شیر می گردد. برای این کار شیر مادر را به وسیله آب داغ گرم کنید و آن را به درجه حرارت بدن مادر برسانید تا کودک با خوردن آن حس کند شیر مادر را مستقیم از پستان مادر می خورد.

10. به گزارش وب گاه نمناک، برای فریز کردن شیر مادر تمامی نکات ذکر شده را رعایت کنید و شیر کمی را برای کودک ذخیره نمایید، زیرا کیفیت شیر مادر به سرعت تغییر می نماید.

منبع: فرارو
انتشار: 5 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1402 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 2242

به "روش نگهداری شیر دوشیده مادر در فریزر" امتیاز دهید

2 کاربر به "روش نگهداری شیر دوشیده مادر در فریزر" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش نگهداری شیر دوشیده مادر در فریزر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید