ادامه جنگ تجاری به حل مسائل آمریکا یاری نخواهد کرد

به گزارش مجله پریها به نقل از سایت رادیو تلویزیون چین، آمریکا بدون توجه به مخالفت عمومی بین المللی و داخلی بیان کرد که از 24 سپتامبر 10 درصد عوارض گمرکی دیگر را بر 200 میلیارد دلار کالای صادراتی چین به آمریکا اجرا می نماید و همچنین تدابیر گمرکی دیگر را نیز به کار خواهد گرفت. سخنگوی مطبوعاتی وزارت بازرگانی چین 18 سپتامبر گفت: از تصمیم آمریکا متاسف هستیم و برای دفاع از منافع قانونی خود و نظم تجارت آزاد سراسر دنیا، چین مجبور است همزمان تدابیر واکنشی در پیش گیرد.

ادامه جنگ تجاری به حل مسائل آمریکا یاری نخواهد کرد

تصمیم غیر منطقی آمریکا موجب گردیده است که جنگ تجاری چین و آمریکا شدت پیدا کند. چند روز پیش آمریکا از چین برای برگزاری دور جدید رایزنی اقتصادی و تجاری دعوت کرد که با استقبال چین همراه بود اما دیروز آمریکا ناگهان تاریخ افزایش تعرفه بر 200 میلیارد دلار کالای چین را اعلام نمود؛ هدف آمریکا از این کار تنها این است که با تحمیل فشار مضاعف، از چین امتیازهای بیشتر بگیرد. سخنگوی وزارت بازرگانی چین در این رابطه گفت: آمریکا با افزایش خودخواهانه تعرفه سبب نامشخص شدن رایزنی میان دو طرف گردیده است. چین امیدوار است که آمریکا متوجه نتایج منفی ناشی از این اقدام باشد و با به کار گیری تدابیر قابل اعتماد آن را تصحیح کند.

در حقیقت حتی با وجود تغییر رویکرد آمریکا نیز چین کاملا می تواند امور خود را به خوبی انجام دهد و قاطعانه از منافع کلیدی کشور و منافع اساسی مردم و همچین از تجارت آزاد و سیستم چندجانبه دفاع کند. به این دلیل که:

اولاً، در میان فهرست 200 میلیارد دلار کالای چین که آمریکا اعلام نمود، اکثراً خیلی به چین مربوط نمی شوند و برعکس افزایش تعرفه بر مصرف کنندگان آمریکایی تاثیر بسیار خواهد گذاشت. فصل خرید کریسمس در آمریکا نزدیک است و همان طوری که خبرگزاری بلومبرگ خاطر نشان کرد، حمله جدید آمریکا به تولیدات چین احتمالا از سر تا پا بر آمریکائیان تاثیر خواهد گذاشت.

ثانیاً، چین در ابتدای اوت لیست 60 میلیارد دلار کالای وارداتی از آمریکا را منتشر کرد، طبق این لیست عوارض متفاوتی بر کالاهای وارداتی از آمریکا وضع می گردد، چین با حفظ خوایشتن داری همچنان از خود نرمش نشان داده است تا تاثیر این اقدام بر مردم و موسسات کاهش یابد و در عین حال همواره بر این موضع بوده که با توجه به اقدام آمریکا حق در پیش دریافت هر گونه تدبیر و واکنشی را خواهد داشت.

ثالثاً، در نیمه اول امسال حد وابستگی اقتصاد چین به تجارت خارجی به 33.7 درصد کاهش یافت و وابستگی چین به تجارت با آمریکا به 4.6 درصد رسید که به معنای آن است که رشد اقتصاد چین بیش از پیش به مصرف و سرمایه گذاری داخلی بستگی دارد. در عین حال چین با داشتن بازار عظیم یک میلیارد و 400 میلیون نفری، کامل ترین مجموعه صنایع و همین طور راهبردهای مربوط به درهای باز، اقتصادی تزلزل ناپذیر دارد، چین توانایی آن را دارد که با هرگونه تهاجم خارجی مقابله کند و امور خود را به خوبی انجام دهد.

ترامپ مدعی گردیده بود به عنوان ریاست جمهور آمریکا موظف است منافع کارگران، کشاورزان، دامپروران، موسسات و کشور را حفظ کند. اگر واقعا چنین باشد، وی باید نامه سرگشاده 150 انجمن صنفی آمریکا درباره مخالفت با جنگ تجاری را با دقت مطالعه کند و به کوشش های بیش از 80 انجمن صنفی موسوم به کوشش برای جلوگیری از زیان عوارض گمرکی به مرکز آمریکا توجه نشان دهد. ماهیت اقتصاد و تجارت چین و آمریکا سود متقابل و همکاری برد-برد است، همکاری تنها گزینه صحیح برای هر دو طرف است. اگر رییس جمهور آمریکا واقعا می خواهد از منافع کشور ، موسسات و مردم دفاع کند، باید هر چه زودتر تصمیم غیر منطقی خود را تصحیح کند و برای حل مناقشات اقتصاد و تجارت چین و آمریکا از خود صداقت نشان دهد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 دی 1397 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 126

به "ادامه جنگ تجاری به حل مسائل آمریکا یاری نخواهد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه جنگ تجاری به حل مسائل آمریکا یاری نخواهد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید