ابتلای 1700 قزوینی به بیماری روانی

سمیه بابایی-قزوین-خبرنگار: مدیر کل بهزیستی قزوین با اشاره به شناسایی بیش از 1692 بیمار اعصاب و روان در استان گفت: از این تعداد 880 نفر در شهرستان قزوین، 294 نفر در شهرستان البرز، 218 نفر در شهرستان تاکستان، 143 نفر در شهرستان بویین زهرا، 118 نفر در شهرستان آبیک و 39 نفر در شهرستان آوج زندگی می نمایند.

ابتلای 1700 قزوینی به بیماری روانی

علیرضا وارثی در گفت وگو با خبرنگاران ارائه خدمات در مراکز شبانه روزی توانبخشی مراقبتی بیماران اعصاب و روان مزمن، ارائه خدمات در مراکز روزانه آموزشی توانبخشی بیماران اعصاب و روان مزمن، ارائه خدمات در مرکز ویزیت در منزل بیماران اعصاب و روان مزمن، ارائه خدمات ورزشی و هنری، ارائه خدمات مراقبت در منزل، یاری هزینه ترخیص به بیماران روانی مزمن از مراکز شبانه روزی، پرداخت مستمری و ارائه یاری موردی، بیمه و سبد کالا به توانخواهان را از مهم ترین برنامه های این سازمان در زمینه بهبود شرایط روانی جامعه عنوان نمود.

وی افزود: سلامت روان چیزی بیشتر از نبود بیماری روانی است. سازمان بهداشت جهانی، سلامتی را یک حالت رفاه، جسمی، روانی و اجتماعی می داند نه فقط نداشتن بیماری یا ناتوانی. به طور خلاصه فرد باید حال خوب، فکر خوب و رفتار خوب داشته باشد. وی ادامه داد: دوران نوجوانی و سال های اولیه بلوغ مقطعی مهم از دوران زندگی است که تحولات بسیاری در آن رخ می دهد. این دوره بسیار هیجان انگیز و توأم با استرس و هراس است که اگر مدیریت نگردد، در بعضی می تواند به بیماری روحی منجر گردد.

مدیر کل بهزیستی قزوین اضافه نمود: نیمی از بیماری های روانی از 10سالگی آغاز می گردد، اما در اغلب موارد ناشناخته و درمان نشده باقی می مانند. از لحاظ شیوع بیماری در میان نوجوانان و جوانان، افسردگی سومین علت و خودکشی دومین علت مرگ در میان نوجوانان و جوانان 15 تا 29 ساله است. مصرف مواد مخدر در میان نوجوانان یکی از موضوعات مهم در دنیاست که می تواند به رفتارهای پرخطر مانند رانندگی خطرناک و خشونت های خانگی منجر گردد.

  • سلامت روان

آنالیز عوامل تأثیرگذار بر سلامت روان مردم نشان می دهد که استرس از شایع ترین و تأثیرگذارترین عوامل موثر در سلامت روان است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین با تایید این مطلب در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: مردم ما از نظر روانی انسان های مضطربی اند. این مساله را می توان در حرکات، طرز راه رفتن و نحوه رانندگی آنها به وضوح ملاحظه کرد. افزایش آمار بیماری های اعصاب و روان در استان نیز خود گواهی بر این امر است که وضعیت سلامت روان در جامعه در شرایط مطلوبی قرار ندارد. مصرف روان گردان ها و مواد صنعتی سلامت روان بسیاری از جوانان را با اختلال روبرو

نموده است.

این مواد برخلاف مواد سنتی که مخرب است و فرد معتاد را در خلسه فرو می برد و منفعل می نماید، محرک است و به ایجاد رفتارهای پرخطر در فرد مصرف نماینده منجر می گردد. یکی از نشانه های آن خشونت های خیابانی است؛ افرادی که از این مواد استفاده می نمایند امنیت روانی اطرافیان و جامعه را در معرض تهدید قرار می دهند. منوچهر مهرام با اشاره به شاخص های آماری استان در این زمینه گفت: شیوع اختلالات روانی بین مردان 23 درصد و بین زنان 26 درصد است. این آمار نشان می دهد زنان نسبت به مردان جمعیت بیشتری را در تعداد مبتلایان به بیماری های اعصاب و روان استان به خود اختصاص داده اند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 آذر 1398 بروزرسانی: 18 آذر 1398 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 588

به "ابتلای 1700 قزوینی به بیماری روانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابتلای 1700 قزوینی به بیماری روانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید