10 روش آسان برای افزایش قد کودک شما

به گزارش وبلاگ پریها، بیشتر ما به اسم والدین دوست داریم که بچه هایمان قدوقامت بلندی داشته باشند تا از سلامتی و کیفیت رشد آن ها آسوده خاطر باشیم. فرآیند افزایش قد زمان بر است و به همین علت برای آنکه از سلامت کودک در این زمینه مطمئن شویم، کمی طول خواهد کشید. البته در برخی از خانواده ها قدوقامت بچه ها از قد والدین در سن کودکی آن ها بلندتر است و زودتر خیال پدر و مادر را از بابت رشد قد راحت می نمایند. اما در برخی دیگر از خانواده ها ما شاهد رشد کند قد بچه ها نسبت به هم سن وسالان آن ها هستیم. اگر نگران کیفیت رشد قد کودکتان هستید و روش های یاری نماینده به افزایش قدوقامت آن ها را جست وجو می کنید، پیشنهاد می کنیم که این مطلب از دیجی مگ را از دست ندهید.

10 روش آسان برای افزایش قد کودک شما

ژن نقش مهمی دارد اما همه چیز نیست. نوع ژن حاصل از خانواده ها در معین قد کودک نقش بسیار پر رنگی دارد، اما تنها عامل مؤثر بر چگونگی رشد نیست. علاوه بر ژن، بسیاری از عوامل خارجی دیگر مانند شرایط زندگی کودک، سبک رژیم غذایی، ورزش مورد علاقه و… در بلندقامتی کودک بسیار مؤثر هستند. در این مطلب 10 روش ساده را به شما معرفی می کنیم که با یاری آن ها می توانید به افزایش قد کودک یاری کنید.

1. یک رژیم غذایی متعادل برای رشد کلی کودک داشته باشید

یکی از برترین راه ها برای اطمینان از کیفیت رشد قد کودک و رسیدن به بلندترین قد ممکن در هر سن، استفاده از یک رژیم غذایی مناسب و سالم در برنامه ی غذایی کودک است. یک رژیم غذایی متعادل باید ترکیبی از پروتئین ها، کربوهیدرات ها، چربی ها و ویتامین ها با میزان متناسب از هر کدام باشد.

بعلاوه سعی کنید که فرزندتان را به خوردن غذاهای مضر همانند فست فود و نوشیدنی های گازدار عادت ندهید. البته هر چند وقت یک بار برای تنوع خوب است، اما نباید به رژیم غذایی روزانه تبدیل گردد و کودک به مزه این نوع غذاها و نوشیدنی ها وابسته گردد.

روی تأثیر بسیاری در افزایش رشد کودک دارد. به همین علت باید رژیم غذایی فرزندتان شامل مواد غذایی غنی از این ماده معجزه گر باشد. بادام زمینی و تخمه کدو روی فراوانی دارند. پایبندی به استفاده از یک رژیم غذایی متعادل، نه تنها مواد مغذی مورد احتیاج کودک شما را برای افزایش قد فراهم می نماید، بلکه سبب تقویت قوای درونی او هم می گردد.

2. انجام تمرینات کششی را به کودکتان آموزش دهید

انجام حرکات کششی در افزایش قد کودک بسیار تأثیرگذار است و حتی ساده ترین حرکات هم می تواند در فرایند رشد قد مؤثر باشد. چند تمرین ساده کششی را از کودکی به فرزند خود آموزش دهید تا به برنامه روزانه فعالیت های او تبدیل گردد. همین چند حرکت ساده فرایند رشد قد را سرعت می بخشد. کشش در جهت ستون فقرات، به بهبود شرایط رشد کودک یاری می نماید. در ادامه دو تمرین کششی ساده به شما آموزش خواهیم داد تا در برنامه فعالیت های روزانه کودک خود بگنجانید.

یکی از حرکات کششی مؤثر و در عین حال ساده، در حالت نشسته انجام می گردد. کودکتان بعد از نشستن باید پاها را از هم فاصله دهد و سعی کند که با انگشتان دست، پنجه پای خود را بگیرد. در حرکت دوم از کودک خود بخواهید که در حالت ایستاده به دیوار بچسبد و تا جایی که می تواند خودش برای رسیدن به نقاط بالاتر دیوار بالا بکشد. با این روش ماهیچه های پا خوب کشیده و تقویت می شوند.

3. کودکتان را به استفاده از میله بارفیکس تشویق کنید

استفاده از میله بارفیکس و آویزان شدن از آن به علت کشش فوق العاده ای که ایجاد می نماید، چند دهه است که برای افزایش قد توصیه می گردد. بیشتر بچه ها با یک بار امتحان، شیفته آویخته شدن از این میله و معلق ماندن خواهند شد. آویزان شدن از میله بارفیکس به کشیدگی ستون فقرات یاری بسیاری می نماید و به همین علت سبب افزایش قد کودک می گردد. علاوه بر آویزان شدن، از کودکتان بخواهید که به وسیله قدرت بازوها، خودش را بالا بکشد و چانه اش را به بالای میله برساند. هر دوی این تمرین ها سبب تقویت عضلات بازوها و کمر می گردد.

4. همراه با کودک خود یوگا کنید

تمرینات یوگا ترکیبی از حرکات کششی و تعادلی است و هر دوی این حرکات سبب رشد بیشتر قدوقامت در بچه ها می گردد. یوگا فواید بسیاری برای شما و کودکتان دارد و عادت به انجام تمرینات یوگا در سبک زندگی، سبب تحولات روحی و جسمی مؤثری خواهد شد. در هنگام انجام تمرینات یوگا، کودکتان را هم با خودتان همراه کنید و از آن ها بخواهید که برخی از آساناهای یوگا مثل سوریا ناماسکار، چاکرا آسانا و حرکت درخت را انجام دهد. تمامی آساناها را خودتان در ابتدا به شکل درست انجام دهید تا مربی کودکتان شوید و او بتواند چگونگی انجام این حرکات را از شما یاد بگیرد.

5. از تأثیر طناب زدن در افزایش قد کودک غافل نشوید

پرش با طناب یک ورزش سرگرم کننده است که برای بچه ها بیشتر به یک بازی شبیه است، اما انجام این ورزش روی کل بدن از جمله عملکرد قلب و افزایش قد اثر مثبت دارد. در واقع با هر باری که کودک شما با طناب می پرد، کل بدن او کشیده می گردد و در نتیجه این ورزش سرگرم کننده به رشد قدی کودک یاری خواهد نمود. طناب زدن یک تمرین شگفت انگیز برای سیستم قلب و عروق است و علاوه بر افزایش قد به حفظ سلامت و تقویت فعالیت بدنی کودک می نماید.

6. برای آموزش شنا به کودکتان اقدام کنید

شنا یک ورزش سالم و سرگرم کننده است و به رشد کلی کودک یاری می نماید. در واقع شنا تمرینی برای تمام قسمت های بدن است و روی تقویت تمام عضلات بدن کار می نماید. علاوه بر این، حرکات شنا با کشش بسیاری همراه است و این کشش باعث تقویت ستون فقرات و رشد قد می گردد. بنابراین کلاس های آموزشی شنا را در برنامه هفتگی کودک خود بگنجانید تا علاوه بر لذت و تفریح، جسمی سالم و رشدی مناسب داشته باشند.

7. کیفیت خواب اثری مستقیم در هورمون رشد دارد

هرچه از اهمیت کیفیت خواب کافی و تأثیر آن بر سلامت بگوییم، کم گفته ایم. خواب خوب و کافی تنها بر سلامت بزرگسالان تأثیرگذار نیست، بلکه در سلامت جسم و روح بچه ها هم بسیار اثربخش است. باید مطمئن شوید که کودکتان هر شب 8 ساعت می خوابد تا سالم و قوی بماند. در مدت زمان خواب، بدن یک هورمون رشد به نام HGH ترشح می نماید و این هورمون نقش به سزایی در افزایش قد دارد. بنابراین به هیچ وجه نباید به کیفیت و کمیت خواب بی توجه بود.

8. با کودکتان آهسته دویدن را تمرین کنید

آهسته دویدن یک تمرین ورزشی شگفت انگیز است و پایداری به تکرار آن، نه تنها برای بچه ها، بلکه برای بزرگسالان هم یک سری مزایا دارد. آهسته دویدن باعث تقویت استخوان های پا می گردد و بعلاوه میزان HGH، هورمون رشد مورد احتیاج در بدن را افزایش می دهد. آهسته دویدن را با کودک خود انجام دهید تا علاوه بر تفریح و دست یابی به سلامتی، فعالیتی مشترک با یکدیگر داشته باشید. انجام پیوسته این تمرین، سلامتی را به شما و فرزندتان می بخشد و به رشد قد کودک یاری بسیاری می نماید.

9. به طرز ایستادن و قرار دریافت کودک دقت کنید

قرار دریافت در یک شرایط بدنی مناسب، عاملی مؤثر در افزایش قد کودک است. افتادن یا خمیدگی باعث فشار بیش از حد بر ستون فقرات می گردد و می تواند تأثیرات منفی زیادی روی بدن بگذارد. علاوه بر این، شرایط بد بدن در طولانی مدت می تواند شکل ستون فقرات کودک شما را تغییر دهد و رشد او را به خطر بیندازد. بنابراین مطمئن شوید که کودک شما نه تنها برای افزایش قد، بلکه برای جلوگیری از مسائل جسمانی درطولانی مدت، شرایط بدنی مناسبی دارد. در زمان هایی که در حالت بدنی آسیب زایی واقع شده است یا خم شده است، به او یادآوری کنید که صاف بنشیند یا بایستد.

10. نور خورشید به رشد قد کودک یاری می نماید

نور خورشید منبعی خوب و غنی از ویتامین D است. ویتامین D به رشد عضلات و استخوان ها یاری می نماید و سبب افزایش قد کودک می گردد. بعلاوه این ویتامین به بدن در جذب کلسیم موجود در مواد غذایی یاری می نماید و سبب تقویت استخوان ها می گردد. بنابراین کودک خود را تشویق کنید که بازی های دیجیتالی را کنار بگذارد و به سبک بچه ها دیروز، در فضای باز و در زیر نور خورشید بازی کند. البته در ساعات گرم روز، بهتر است که کودکتان در داخل خانه بازی کند و رفتن به محیط باز را به ساعت های خنک تری موکول کنید. بعلاوه در مواقع بیرون رفتن از خانه در روزهای آفتابی، استفاده از کرم ضدآفتاب را به کودک خود گوش زد کنید تا دچار مسائل پوستی در اثر تابش اشعه مضر UV نگردد. علاوه بر نور خورشید، تخم مرغ، غذاهای دریایی، قارچ و چربی امگا3 ماهی، منبع ویتامین D هستند.

در آخر

توجه به سلامت جسمی و روحی بچه ها، در تمام مراحل رشد تا رسیدن به بلوغ، اهمیت بسیار ویژه ای دارد. والدین برای تضمین کیفیت این سلامت، موظف به یادگیری نکات اصولی و درست هستند تا بتوانند علاوه بر مراقبت های پزشکی، سبک زندگی فرزندان را در جهت دستیابی به سلامتی سوق دهند. فرایند رشد صحیح قد، از نشانه های سلامت جسمی کودک است که پدر و مادر باید به آن دقت بسیاری داشته باشند. برای آشنایی با دیگر دانستنی های یاری کننده در افزایش کیفیت سلامت جسم و روح کودک، دیگر مطالب دیجی مگ را از دست ندهید.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: timesofindia.indiatimes, parenting.firstcry

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 27 تیر 1400 بروزرسانی: 27 تیر 1400 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1717

به "10 روش آسان برای افزایش قد کودک شما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 روش آسان برای افزایش قد کودک شما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید