گونه هیبرید درخت صنوبر فراوری شد

به گزارش وبلاگ مجله پریها، دکتر علی کاظمی تبریزی پژوهشگر علوم چوب و کاغذ در تبادل نظر با خبرنگاران، گفت: صنوبر هیبرید مفید به وسیله دکتر جعفری مفیدآبادی از اعضای هیأت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی استان گلستان فراوری شده است که این گیاه علاوه بر مقاومت در برابر شرایط شوری آب و خاک و گرمای هوا، دارای تنه سیلندریک است که به عنوان صفت مطلوب در فراوری مالی چوب شناخته می گردد.

گونه هیبرید درخت صنوبر فراوری شد

وی گفت: تنها 7 درصد اقلیم خشک و نیمه خشک ایران را جنگل ها تشکیل می دهند و صنوبر هیبرید می تواند گونه ای ایده آل برای درختکاری در اراضی شور و لب شور و منطقه ها گرمسیری باشد.

کاظمی تبریزی کاشت نهال با شرایط محیط و صرف هزینه های بالا برای کاشت گونه های نامناسب را از جمله چالش های موجود در درختکاری در کشور عنوان نمود که حاصل آن شکست پروژه های مربوط به کاشت درخت و توسعه جنگل با توجه به شرایط اقلیمی کشورمان است و گفت: با این وجود، بسیاری وجود تنش گرمایی و آبی را از جمله دلایل عدم موفقیت عنوان می نمایند و در نهایت نیز این تصور غلط ایجاد می گردد که کاشت درخت و توسعه جنگل ها با توجه به شرایط اقلیمی ایران امکان پذیر نیست.

این پژوهشگر بر ضرورت انتخاب گونه های مناسب در طرح های درختکاری اشاره نمود و گفت: گونه هیبرید درخت صنوبر که به وسیله محقق ایرانی فراوری شده، گزینه ای مناسب برای کشت در منطقه ها با آب و هوای گرم و دارای اراضی شور است.

عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان با اشاره به بیش از 2 سال آنالیز تجارب درختکاری و مطالعه گونه های مناسب کشت در منطقه ها بیابانی شمال استان گلستان، ادامه داد: طی این مدت اغلب کارشناسان این حوزه بر کشت گونه های معمول مثل سنجد تلخ، کاج بورسیا و اکالیپتوس اصرار داشتند، در حالی که تجربه نشان می دهد این قبیل درختان با توجه به سرمای شدید زمستان، شرایط خاک، شوری آب زیرزمینی با دسی 27000، گرمای شدید در تابستان و وجود آفات، دوام چندانی ندارند و طرح های مبتنی بر این گونه ها، از بدو اجرا محکوم به شکست هستند.

کاظمی توضیح داد: در آنالیز هایی که داشتم به هیبریدی از دو خانواده مختلف صنوبر برخوردم که در منطقه آق قلا کشت شده بود و عملکرد بسیار قابل توجهی داشت. درخت هیبرید موسوم به صنوبر مفید که در منطقه ای بیابانی کشت شده بود در عرض پنج سال به 27 متر رسیده بود و قطر تنه آن حدود 40 سانتی متر بود در حالی که طول نمونه شاهد که از خانواده صنوبر با نام نیگرا بود تنها حدود دو متر با قطر 10 سانتی متر می رسید. با تماشا عملکرد فوق العاده صنوبر هیبرید، شهرداری آق قلا مجاب به کاشت چندین نهال صنوبر مفید شد.

به گفته این پژوهشگر، صنوبر مفید از تلاقی صنوبر پده با گونه دیگری از همین خانواده بنام صنوبر کبوده که دارای تنه راست (سیلندریک) است و برای زراعت چوب در اراضی غیر جنگلی مورد استفاده قرار می گیرد حاصل شده است. استفاده از روش بیوتکنولوژی تغذیه جنین برای برطرف وجود ناسازگاری موجود بین دو گونه از ویژگی های فناوری به کار گرفته شده در این طرح است.

کاظمی درباره مزایای استفاده از هیبرید صنوبر مفید در توسعه زراعت چوب گفت: رجحان عملکرد هیبرید مذکور نسبت به عملکرد میانه والدین (پده و کبوده) و دستیابی به صفت مالی تنه راست و به ویژه امکان افزایش سطح کشت این گونه علاوه بر نواحی جنگلی، در منطقه ها شور، لب شور و دارای آب و هوای گرم (دوره رویشی طولانی) جهت توسعه زراعت چوب در کشور، بزرگترین توجیه مالی را با خود دارد. حتی در مقابل مبارزه با تغییرات اقلیمی، گرمایش زمین و تأثیر گازهای گلخانه ای، می توان تا حدود زیادی با کاشت این نوع گونه ها تأثیرات مخربی که ایجاد می گردد را خنثی کرد.

وی با بیان اینکه یک شرکت دانش بنیان فناوری بذر و نهال در گرگان در حال حاضر فراوری سالانه بیش از 10 هزار نهال هیبرید را در دستور کار قرار داده و آمادگی افزایش درخواست تا سطح 50 هزار نهال را نیز دارد، گفت: هم اکنون صنوبر هیبرید در اراضی شور و لب شور شمال استان گلستان در منطقه ها مراوه تپه (کرند)، آق قلا و حاشیه جنوبی ساحل دریای خزر در بندر گز کشت شده و نتایج آن حاکی از موفقیت در فراوری چوب صنعتی است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 خرداد 1401 بروزرسانی: 19 خرداد 1401 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 2066

به "گونه هیبرید درخت صنوبر فراوری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گونه هیبرید درخت صنوبر فراوری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید