گرانی 83 درصدی میوه تقصیر دلالان است

به گزارش مجله پریها، در حالی که قیمت میوه طی هفته های گذشته با افزایش 83 درصدی نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته روبرو گردیده است، مسئولان وزارت جهاد کشاورزی معتقدند که فراوری این محصولات با نوسان یا کمبود قابل ملاحظه ای روبرو نگردیده و دلالی و سودجویی عامل اصلی گرانی و افزایش غیرمنطقه ای قیمت میوه در بازار است.

گرانی 83 درصدی میوه تقصیر دلالان است

به گزارش مجله پریها، براساس آخرین آمار بانک مرکزی از متوسط قیمت اقلام خوراکی در سطح شهر تهران در هفته منتهی به دوم شهریورماه سال جاری گروه میوه های تازه با افزایش قیمت 83 درصدی نسبت به هفته مشابه در سال گذشته روبرو گردیده است و نگاهی به درصد افزایش قیمت همین گروه کالایی در هفته قبل و هفته مشابه ماه قبل که به ترتیب 6.8 و 4.4 درصد بوده است، نشان می دهد که روند قیمت و بازار میوه افزایشی بوده و همچنان این گرانی ها ادامه دارد.

البته در این میان تنها میوه وارداتی در این سبد یعنی موز به کیلویی 10 هزار و 174 تومان (به صورت میانگین) رسیده و نسبت به هفته سال گذشته 144.9 درصد افزایش قیمت را تجربه نموده است. همچنین پس از این میوه وارداتی هندوانه و طالبی در ردیف های بالایی جدول گرانی و صدرنشین آن هستند، چرا که به ترتیب 139.3 درصد و 95.6 درصد افزایش قیمت را نسبت به هفته مشابه سال گذشته تجربه کردند و پس از آن میوه هایی مانند گلابی، خربزه، انگور، سیب گلاب و هلو در رتبه های بعدی افزایش قیمت میوه در آخرین ارزیابی بانک مرکزی واقع شده است.

در این میان برخی باغداران و فروشندگان میوه عامل افزایش قیمت میوه را کاهش کمبود فراوری و عرضه انواع میوه ناشی از سرمازدگی و دیگر شرایط اقلیمی خاص عنوان می نمایند، اما مسئولان وزارت جهاد کشاورزی معتقدند که هیچ کمبودی در این زمینه وجود نداشته و سودجویی، واسطه گری و دلالی قیمت میوه را گران می نماید.

شکرالله حاجی وند - مدیرکل دفتر امور میوه های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی - در این باره به مجله پریها، گفت: از نظر فراوری هیچ مشکل و کمبودی در کشور وجود ندارد و از نظر عرضه محصول در حوزه میوه نسبت به سال گذشته وضعیت بهتری را تجربه می نماید بنابراین هیچ کمبودی در این زمینه وجود ندارد و دلالی و سودجویی عامل افزایش قیمت میوه است.

وی ادامه داد: براساس آنالیز های اجرا شده قیمت هر کیلوگرم میوه که در اختیار مردم قرار گرفته و توسط آنها استفاده می گردد تنها 30 درصدش به جیب باغدار می رود و 70 درصد مابقی آن نیز سهم دلالان، سودجویان و واسطه های بی شماری هستند که قیمت میوه را افزایش دادند، بنابراین باید طرحی دیگر براندازیم.

مدیرکل دفتر امور میوه های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر این که برخورد با سودجویان و گرانفروشان وظیفه دستگاه های نظارتی سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان حمایت مصرف نمایندگان و فراورینمایندگان است، توضیح داد: آن طور که باید دستگاه های نظارتی به وظایف خود عمل نمی نمایند و به نظر می رسد راه حل مقابله با این فاصله زیاد ایجاد زنجیره واحدی در زمینه میوه از فراوری تا مصرف است که باغداران سود واقعی خود را که مستحق شان است را ببرند و مردم نیز بتوانند با قیمت مناسب تری میوه بخرند.

همچنین مسعود لطیفیان - مدیرکل دفتر میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی - نیز در این باره به خبرنگار مجله پریها، اینگونه شرح داد که در زمینه میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری هیچ کمبودی وجود ندارد که می توان به خرما، انار، انجیر، کیوی، مرکبات و غیره اشاره نمود، اما در این میان سودجویی و عوامل واسطه ای دیگر باعث افزایش قیمت میوه گردیده اند که البته این رشد بی رویه در بازار بسیاری از محصولات دیگر در کشور رخ داده است.

وی اضافه کرد: باید زنجیره ارزش اضافه کرده و یکپارچه برای میوه تشکیل گردد تا فراورینمایندگان بتوانند به صورت مستقیم محصولات خود را با قیمت مناسب عرضه نمایند که وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه تسهیلات و کمک های مناسبی را در نظر گرفته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 آبان 1397 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 107

به "گرانی 83 درصدی میوه تقصیر دلالان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرانی 83 درصدی میوه تقصیر دلالان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید