چگونه در یک کشور دیگر زندگی کنیم؟

به گزارش وبلاگ مجله پریها، جا به جایی به یک کشور خارجی یکی از اساسی ترین تغییراتی است که در زندگی تان رخ خواهد داد.

چگونه در یک کشور دیگر زندگی کنیم؟

در حالی که این عمل می تواند چالش برانگیز باشد و کاغذ بازی های زیادی داشته باشد، می تواند مهیج باشد و باعث پیشرفت زندگی تان گردد و به علاوه برای تان تجربه ای شگفت انگیز باشد. فرقی ندارد که این تغییر محل زندگی به خاطر کار است یا دلایل شخصی، اگر خود را به خوبی برای آن آماده کنید خیلی آسان تر از چیزی که فکرش را کنید انجام خواهد گرفت. در این مقاله کارهایی که باید انجام دهید و مواردی که باید در نظر بگیرید را با هم مرور می کنیم.

اقدامات مهم

1- مطمئن شوید پاسپورت تان اعتبار دارد و ویزای آن کشور را گرفته اید. اگر تصمیم تان برای رفتن تصمیمی غیر منتظره بوده، مطمئن شوید که به همه چیز فکر نموده اید. سریعا دست به کار شوید و پاسپورت تان را چک کنید. دیگر مدارک مورد احتیاج را هم آماده کنید. اگر در گرفتن ویزاتان مسئله ای پیش آید مجبور می شوید رفتن تان را عقب بیاندازید.

اگر احتیاج است که پاسپورت نوی تهیه کنید سریعا برای آن اقدام کنید چرا که گرفتن پاسپورت نو می تواند هفته ها به طول بیانجامد.

2- برنامه ریزی کنید. قبل از هر چیزی برنامه و فهرستی از کارهایی که باید انجام دهید تهیه کنید و با انجام هر کدام آن را از فهرست خط بزنید. این برنامه باید شامل مهلتی که برای انجام هر کار دارید هم باشد.

اگر می خواهید وسایل خانه تان را هم با خود به همراه ببرید با شرکت های باربری صحبت کنید.

اگر خانه ای که در آن زندگی می کنید مال خودتان است تصمیمی بگیرید که می خواهید با آن چه کنید. آن را بفروشید یا اجاره اش دهید؟

اگر بچه دارید باید از قبل مدرسه ای در کشور مقصد برای او پیدا کنید و با آنها مکاتبه کنید تا ببینید کودک را در میانه سال تحصیلی ثبت نام می نمایند یا خیر. اگر نه مدرسه ای دیگر پیدا کنید و شرایط تان را با آنها درمیان بگذارید.

به واکسناسیون عمومی آن کشور هم توجه کنید. آیا واکسن خاصی هست که برای اجازه ورود به آن کشور حتما باید بزنید؟

3- زمان کافی در نظر بگیرید. برخی شرکت هایی که کارمندان خود را به خارج از کشور می فرستند و یا کمپانی های خارجی که از کشورهای دیگر نیروی کار می گیرند، برای شما محدودیت زمانی اعلام می نمایند و از شما انتظار دارند تا سر زمان خاصی سر کارتان باشید. اما معمولا کمپانی ها از خود شما می پرسند که چه زمانی می توانید سرکار نوتان حاضر باشید. اگر چنین بود از شرکت بخواهید تا به شما حداقل 6 ماه وقت دهد. کارهای زیادی هست که باید انجام دهید باید شرایط خانه، ماشین، حیوان خانگی، بیمه و خیلی چیزهای دیگری که دارید را معین کنید.

تا جایی که می توانید از دیگران یاری بگیرید تا کارهاتان سریع تر جمع شوند.

4- هر چه سریع تر در پی محل اقامتی در کشور نو بگردید. زمانی که در پی خانه هستید در هتل می مانید یا خانه ای موقت اجاره می کنید؟

از خرید خانه به صورت اینترنتی بپرهیزید. حتما باید در محل حضور پیدا نموده، خانه و محله را ببینید و بعد معامله را انجام دهید. بد نیست خودتان یا یکی از اعضای خانواده زودتر به کشور نو برود و در پی خانه بگردد. برترین راه این است که ابتدا خانه اجاره کنید و همان خانه را نخرید.

5- از خدمات بانکی که بهتر است بهره ببرید. بهتر آن است که در هنگام جا به جا کردن پول هاتان بین دو کشور هر چه می گردد فی (دستمزد نقل و انتقال) کمتری پرداخت کنید. با بانکی که الان در آن حساب دارید صحبت کنید و شرایط آن را بپرسید. در نهایت کار را به بانکی که کمترین فی را برای این کار دریافت می نماید بسپارید.

تنها درصورتی که قصد دارید هیچ وقت به کشورتان برنگردید تمام حساب هاتان را ببندید و در غیر این صورت در یک بانک حساب تان را باز نگه دارید.

6- ببینید کسی از آشناهاتان در آن کشور زندگی نمی نماید. زندگی کردن در یک کشور غریبه بدون دوستان و آشنایان سخت است. پس پرس و جو کنید و ببینید کسی از آشنایان، دوستان یا اقوام در کشور مقصدتان زندگی نمی نماید. اگر اینطور است می توانید از آنها هدایت و یاری بگیرد و به علاوه همدمی هم در این کشور داشته باشید.

7- وسایل تان را ارزیابی کنید و آنهایی را که نمی خواهید دور بریزید. حقیقت این است که ما برای زندگی کردن به اشیا خیلی کمی احتیاج داریم اما خانه هامان پر از وسایل اضافی شده اند. به جای آنکه همه این وسایل را با خود ببرید و یا در جایی انبارشان کنید، آنهایی را که واقعا احتیاج دارید بردارید و بقیه را بفروشید، ببخشید و یا دور بریزید.

8- اگر حیوان خانگی دارید تمام گزینه هایی که پیش روتان است را آنالیز کنید. یا می توانید حیوان را به آشنایان و دوستان تان بدهید و یا آن را با خود ببرید. اگر می خواهید حیوان تان را با خود ببرید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- آیا کشور مقصد اجازه نگهداری این حیوان را به شما می دهد؟

- آیا احتیاج است که حیوان تان قرنطینه گردد؟

- حیوان تان را چگونه به آن کشور می آورید؟

- شرایط سلامت حیوان تان چطور است؟ آیا باید واکسینه گردد؟

- حیوان را هم در نظر بگیرید. اگر حیوان تان پیر و ناتوان است ممکن است این سفر برای او سخت باشد.

9- درمورد گواهینامه رانندگی در کشور نو اطلاعات به دست آورید. برخی کشورها تنها گواهی نامه رانندگی خودشان را قبول دارند و برخی دیگر گواهی نامه بین المللی را هم می پذیرند. تحقیق کنید و ببینید در کشور مقصد شما به چه شکل است.

10- به محل کارتان از قبل خبر بدهید. حتما از قبل به محل کار کنونی تان خبر بدهید که در فلان تاریخ قصد استعفا دارید. نگذارید خیلی دیر گردد چون شرکتی که در آن کار می کنید هم باید قادر باشد کسی را جایگزین تان کند. البته خیلی زود هم این کار را نکنید چرا که ممکن است رئیس تان از شما بخواهد زودتر از چیزی که برنامه ریزی نموده بودید بروید.

11- حواستان به وسایل الکترونیکی تان هم باشد. اگر ولتاژ برق کشور مقصد یا نوع پریز آن با کشور شما فرق کند، برای آنکه به وسایل الکترونیکی تان صدمه نرسد احتیاج به یک آداپتور و تبدیل دارید.

با شوک فرهنگی کنار بیایید

1- برای تغییراتی بزرگ آماده شوید. وقتی به کشوری که از زمین تا آسمان با کشور خودتان تفاوت دارد سفر می کنید، به احتمال زیاد دچار شوک می شوید و این شوک جا به جایی را سخت تر می نماید. اما رفته رفته که با آن کشور آشنا می شوید و به آداب و رسوم آن عادت می کنید، این شوک از بین می رود. با لباس محلی و سنتی مردم کشور نو آشنا شوید و درمورد آن اطلاعاتی کسب کنید. با این کار فهمی، هر چند ابتدایی، از نوع پوشش مردم به دست می آورید و بیشتر در فرهنگ آنها غوطه ور می شوید.

2- این را به یاد داشته باشید که از دست دادن چیزهای کوچک می تواند بیشتر از آنچه فکر می کردید ناگوار شوند. با مهاجرت به کشوری دیگر بی نهایت دلتنگ طعم غذای سنتی کشورتان که آن را خیلی دوست داشتید یا کافه آشنایی که همواره به آن می رفتید خواهید شد. مهم است که به خودتان اجاره ناراحت بودن را بدهید اما نه خیلی زیاد و مهم تر آنکه باید خودتان را برای تجربه کردن چیزهای نو آماده کنید.

3- آماده از میان رفتن احساس هیجان تان باشید. چند هفته یا حتی چند ماه اولی که به یک کشور آمده اید احساس خیلی خوبی دارید، همه چیز برای تان نو است و برای تجربه موقعیت های تازه هیجان دارید. اما بعد از گذشتن این چند ماه اولیه کم کم با واقعیت روبرو می شوید و طوفان آغاز می گردد! در این زمان حتی کوچک ترین مسئله یا مشکل می تواند تبدیل به یک بحران گردد. با رسیدن به این فاز آرامش خود را حفظ کنید. غمگین شدن و افسردگی مقطعی طبیعی است اما اجازه ندهید ناراحتی تان زیاد طول بکشد. خودتان را جمع و جور کنید و سعی کنید برای هر مسئله ای راه حلی منطقی پیدا کنید. با روش زندگی مردم این کشور آشنا شده و مسائل تان را به شیوه آنها حل کنید. برای خودتان یک زندگی آرام و بدون استرس درست کنید.

4- آمادگی پذیرفتن به هم خوردن روتین تان را داشته باشید و راه های نو انجام امور را یاد بگیرید. یکی دیگر از علت های شوک فرهنگی آن است که متوجه می شوید نمی توانید برخی کارها را که در کشور خودتان قادر به انجامش بودید اینجا انجام دهید. شما در جایگاهی نیستید که برای این ممنوعیت ها علت بخواهید، تنها آنها را بپذیرید و از قوانین جامعه نوی که به آن وارد شده اید پیروی کنید.

5- یاری بگیرید. زندگی در کشوری کاملا غریبه استرس زیادی دارد. برخی روزها عالی اند و روزهای دیگر شاید جز بدترین روزهای زندگی تان بشوند و بقیه روزها هم معمولی اند، درست مانند زندگی در کشور خودتان.

احساسات شما احتیاج به شنیده شدن دارند پس آنها را خفه نکنید و به یک درمانگر مراجعه کنید. در ناراحتی تان غوطه ور نشوید و سریعا یاری دریافت کنید. با دوستان نزدیک و خانواده تان راجع به احساسات تان صحبت کنید. اگر ترجیح می دهید با یک نفر از کشور خودتان صحبت کنید، مشاورهایی هستند که به صورا آنلاین کار می نمایند.

6- امن بمانید. یکی دیگر از مسائلی که منجر به شوک فرهنگی می شوند آن است که کشوری که به آن می روید از کشور خودتان ناامن تر است. برای ایمن ماندن از افراد محلی راجع به خطراتی که در منطقه تان وجود دارد و باید مراقب آنها باشید بپرسید.

منبع: فوت و فن / wikihow.com
انتشار: 21 مرداد 1401 بروزرسانی: 21 مرداد 1401 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 2124

به "چگونه در یک کشور دیگر زندگی کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه در یک کشور دیگر زندگی کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید