می خواستم با نقاشی به جنگ اخبار بد بروم!

پس از نمایشگاه تهران تایمز که تلفیقی از نقاشی و خط بود، این بار قرار است آثار یزدان سعدی با عنوان روزنامه ایران و تقرییا با همان سبک در گالری سیحون برگزار شود.

می خواستم با نقاشی به جنگ اخبار بد بروم!

نمایشگاه نقاشی تهران تایمز سال گذشته با نمایش 18 اثر از میان 50 تابلوی این مجموعه به نمایش درآمد. این مجموعه از سال 94 شروع شده بود و تصمیم داشت نگاهی دوباره به نگارگری و قصه های شاهنامه داشته باشد. حالا در ادامه این مجموعه، قرار است نمایشگاه روزنامه ایران با تقریبا همان سبک و سیاق روز جمعه (19 مهر ماه) در گالری سیحون برگزار می گردد.

به همین دلیل یزدان سعدی، هنرمند نقاش در گفت وگویی با خبرنگاران درباره نمایشگاه جدید خود، توضیح می دهد: این مجموعه نیز سال 94 همزمان با مجموعه تهران تایمز انجام شد، ولی الان به نمایش گذاشته می گردد؛ البته محتوای کار با توجه به فونت فارسی روزنامه با مجموعه قبلی متفاوت است و در این نمایشگاه بیشتر نقاشی محور است. در واقع کل اخبار روزنامه زیر پوشش نقاشی رفته است.

او درباره ایده اصلی این مجموعه ها می گوید: همه چیز از شاهنامه خوانی شروع شد. داستان به اینجا برمی گردد که وقتی از این بچه هایی که فال می فروشند، فال می خریدم، شروع می کردم روی آنها نقاشی کردن که به مرور به یک مجموعه تبدیل شد. شرکت تولید این فال ها را پیدا کردم و قطع بزرگ این کارها را سفارش دادم و این کارها را ادامه دادم. بعد از این مجموعه، همان ایده را روی روزنامه تهران تایمز پیاده کردم. در جهان روی روزنامه زیاد کار شده است، اما اینچنین کارکردی پیش از آن سابق ندارد؛ چراکه تلاش کردم از روزنامه مفهوم زایی داشته باشم.

این هنرمند نقاش یادآور می گردد: فونت های انگلیسی گرافیت بالایی دارند و وقتی روی آنها تصویر می گذاری شبیه پوستر و زیبا می گردد؛ اما چون حروف فارسی خودشان حالت نقاشی دارند، تصویر خیلی روی آنها نمی نشیند و همین موضوع مجموعه روزنامه ایران را کمی سخت تر کرده بود.

سعدی درباره علت انتخاب روزنامه ایران برای مجموعه خود، توضیح می دهد: برای من که می خواستم روزنامه تصویری درست کنم، لوگو و نام ایران مهم بود. یکی از مفاهیم اصلی نمایشگاه این بود که همیشه در همه جای جهان اخبار بد و سیاه دیده می گردد و شاید در میان هر 20 خبر، یک خبر خوش وجود داشته باشد. در این میان می خواستم با این نمایشگاه با طرح های خوشگل و شاد و خوش رنگ به جنگ اخبار منفی در تمام رسانه های جهان بروم. منظورم این است که چرا اخبار خوب کار نمی گردد؟

او همچنین توضیح می دهد که مجموعه روزنامه ایران شامل 40 اثر است که حدود 15 اثر برای نمایش به نیویورک و سانفرانسیکو رفته اند و حدود 25 اثر در گالری سیحون به نمایش گذاشته می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 آبان 1398 بروزرسانی: 21 آبان 1398 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 525

به "می خواستم با نقاشی به جنگ اخبار بد بروم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "می خواستم با نقاشی به جنگ اخبار بد بروم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید