عصاره خرما؛ منبع باکتری های پروبیوتیک

به گزارش وبلاگ پریها، پژوهشگران با انجام یک مطالعه بر روی سه نوع خرمای مضافتی، پیارم و زاهدی، اسم کردند که خرما می تواند منبعی برای باکتری های پروبیوتیک باشد.

عصاره خرما؛ منبع باکتری های پروبیوتیک

به گزارش خبرنگاران، پروبیوتیک ها؛ میکروارگانیسم های زنده ای هستند که در صورت مصرف به اندازه کافی، باعث سلامتی می شوند. تاثیر مفید باکتری های پروبیوتیک بر سلامت انسان و حیوان به نحو گسترده مورد مطالعه قرار گرفته و در موارد مختلف تایید شده است.

پروبیوتیک ها را می توان از منابع مختلفی مانند لبنیات و میوه ها استخراج کرد. آنالیز های اولیه حاکی از آن است که خرما می تواند یکی از موادغذایی مهم برای دستیابی باکتری های پروبیوتیک باسیلوس و اسیدلاکتیک باشد.

بر همین اساس پژوهشگران با انجام یک مطالعه، امکان استخراج باکتری های پروبیوتیک اسید لاکتیک و باسیلوس را از عصاره آبی سه نوع خرمای مضافتی، پیارم و زاهدی آنالیز کردند.

برای انجام این مطالعه، ابتدا در آزمایشگاه عصاره آبی خرما، استخراج شد و سپس برای جداسازی باکتری ها، عصاره های استخراج شده، به محیط های کشت، انتقال داده شدند. پس از پنج روز کشت، مشاهده شد که کلونی ها یا مجموعه های باکتریایی در محیط کشت، شکل گرفتند. با انجام آنالیز های میکروسکوپی، کلونی هایی که از نظر ظاهری مشابه باکتری های مورد نظر بودند، جداسازی شدند و مورد آنالیز های دقیق تر بیوشیمیایی و مولکولی قرار گرفتند.

مشاهدات این آزمایشات نشان داد که باکتری های جدا شده از عصاره خرمای مضافتی متعلق به خانواده لوکونوستوک مزانتروئیدس، باکتری های جدا شده از خرمای پیارم متعلق به خانواده باسیلوس سوبتلیس و باکتری های جداشده از خرمای زاهدی متعلق به خانواده ﭘﺪﯾﻮﮐﻮﮐﻮس ﭘﺎرواﻟﻮس بودند. ارزیابی های صورت گرفته حاکی از این بود که هر سه نوع باکتری ویژگی های پروبیوتیک داشتند.

پژوهشگران این مطالعه با توجه به نتایج به دست آمده می گویند: آنالیز های صورت گرفته نشان می دهد که خرما در مجموعه غذاهای پروبیوتیک واقع شده است و می توان عصاره آبی خرما را برای غنی سازی و تهیه موادغذایی پروبیوتیک به کار برد.

به گفته این محققان؛ با توجه به ویژگی های باکتری های پروبیوتیک، می توان عصاره آبی خرما و یا گوشت خرما را برای جلوگیری از بیماری ها توصیه کرد.

در انجام این تحقیق مینا سیف زاده و محمد ربانی؛ پژوهشگران گروه زیست شناسی دانشگاه اصفهان و علی اصغر خانی پور از پژوهشکده آبزی پروری آب های داخلی بندرانزلی با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه تابستان امسال به صورت مقاله علمی با اسم شناسایی باکتری های پروبیوتیک عصاره آبی خرماهای مضافتی، پیارم و زاهدی در نشریه پژوهش های سلولی و مولکولی (زیست شناسی ایران) منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 آبان 1400 بروزرسانی: 3 آبان 1400 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1841

به "عصاره خرما؛ منبع باکتری های پروبیوتیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عصاره خرما؛ منبع باکتری های پروبیوتیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید