سرمایه گذاری چین، فرانسه و نروژ در شیلات ایران بعد از برجام

به گزارش وبلاگ پریها، رئیس سازمان شیلات ایران با اعلام سرمایه گذاری چینی ها دربخش شیلات در 2 استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان گفت: شرکت فرانسوی آکولند در قشم سرمایه گذاری انجام داده و فراوری چشم تخم زده و بچه ماهی می نماید. شرکتی نروژی نیز به تازگی سرمایه گذاری داشته است.

سرمایه گذاری چین، فرانسه و نروژ در شیلات ایران بعد از برجام

با ما همراه باشید و با ارزان تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

رئیس سازمان شیلات ایران در گفت و گو با خبرنگار بخش بازرگانی خبرنگاران اظهار کرد: برنامه وسیعی برای توسعه آبزی پروری در کشور وجود دارد و برای اجرای این برنامه نیازمند این هستیم از تمام فناوری های نوین و تکنولوژی های به روز جهان استفاده کنیم.

حسن صالحی اضافه کرد: بر اساس 2 برنامه توسعه ای که برای آبزی پروری کشور تنظیم شده است باید فراوری خود را از لحاظ کمی و کیفی افزایش دهیم و هزینه های فراوری را کاهش داده و بر روی گونه های باارزش اضافه نموده بالا کار کنیم.

رئیس سازمان شیلات ایران ادامه داد: در این صورت بخش عمده ای از فراوریات داخلی کشور در بخش آبزیان به خارج کشور صادر می گردد.

وی توضیح داد: در این طرح قزل آلا، ماهیان خاویاری، میگو، ماهیان آزاد و گونه های با ارزش اضافه نموده بالای خلیج فارس و دریای عمان (عمدتاً به صورت پروش در قفس) فراوری می گردد.

صالحی در واکنش به دلایل حضور هیئت مالی فرانسه در ایران گفت: این کشور مقام دوم فراوری ماهی قزل آلای اروپا را دارد و ایران در سال های گذشته بخش زیادی از تخم چشم زده خود را از این کشور وارد نموده و توسعه روابط با این کشور برای ما مورد اهمیت است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی یاد آور شد: فرانسه یکی از بازارهای خوب صادرات ماهیان خاویاری ما درگذشته بوده و بخش عمده خاویار ما به این کشور رفته است و امروز نیز با فراوریاتی که در بخش ماهیان خاویاری داریم دوباره به دنبال احیایی بازار صادراتی خود در این کشور هستیم.

صالحی تاکید نمود: صادرات میگویی ایران به فرانسه نیز درگذشته و زمان قبل از تحریم حجم بالایی از صادرات این محصول ما را تشکیل می داد اما در زمان تحریم ها این صادرات متوقف شد و بر اساس مذاکرات و نشست هایی که با نمایندگان فرانسه داشتیم درحال احیایی این بازار هستیم.

وی گفت: بخشی از فعالین شیلاتی ایرانی، در کشور فرانسه در حال فعالیت هستند که این افراد در شرایط پس از اجرای برجام علاقه مند به سرمایه گذاری در بازار ایران هستند.

صالحی در پاسخ به این سؤال آیا شرکت های فرانسوی بخش شیلات که به ایران آمده اند تنها قصد فروش تخم چشم زده به ایران دارند یا سرمایه گذاری نیز انجام می دهند؟ گفت: چند شرکت فرانسوی از جمله گلدن گلوپ، آکوا لند، بیومار و غیره شریک داخلی در ایران دارند و به سرمایه گذاری در ایران فکر می نمایند.

وی اضافه کرد: شرکت فرانسوی آکولند اکنون در قشم سرمایه گذاری انجام داده است و فراوری چشم تخم زده و بچه ماهی برای پرورش ماهی در قفس را انجام می دهد.

صالحی تاکید نمود: هدف اصلی سازمان شیلات ایران آن است که شرکت های فرانسوی با مشارکت همتایان ایرانی خود و حتی به صورت مستقل در ایران سرمایه و فراوری داشته باشند.

وی در مورد برآورد سرمایه گذاری خارجی ها در شیلات ایران گفت: اکنون عددی در این ارتباط ندارم اما به طور معین باید اذعان داشت که با چینی مشارکت داشته ایم و آنها در 2 استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان سرمایه گذرای خود را آغاز کردند و با نروژی ها و فرانسوی نیز فعالیت ها آغاز شده است.

صالحی در سرانجام گفت: با شرکت های کانادایی که عمدتاً ایرانی های مقیم این کشور هستند، نیز مذاکراتی برای سرمایه گذاری در ایران آغاز شده است.

منبع: تسنیم
انتشار: 23 اسفند 1398 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 801

به "سرمایه گذاری چین، فرانسه و نروژ در شیلات ایران بعد از برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرمایه گذاری چین، فرانسه و نروژ در شیلات ایران بعد از برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید