ایران را وادار به خروج از برجام نکنید

به گزارش وبلاگ مجله پریها، خبرنگاران : امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه بار دیگر با تاکید بر لزوم حفظ برجام گفت که نباید ایران را وادار به خروج از این توافق کرد.

ایران را وادار به خروج از برجام نکنید

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا ،رییس جمهور فرانسه که به کانادا سفر کرده است، گفت: دیگران را از حفظ آن (برجام) منع نکنید و ایران را وادار به خروج از آن نکنید. این بهترین گزینه ای است که امروز در اختیار داریم.

روابط اروپا و واشنگتن به دلیل وضع تعرفه بر واردات فولاد (25 درصد) و آلومینیوم (10 درصد) به آمریکا و خروج کاخ سفید از برجام رو به وخامت گذاشته است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت از برجام خارج شد و گفت تحریم هایی را که بر اساس این توافق تعلیق شده بود، بازمی گرداند. اروپایی ها نسبت به این تصمیم آمریکا اعتراض کرده و گفته اند که از شرکت های خود در مقابل تحریم های آن کشور علیه ایران حمایت می کنند.

از سوی دیگر، ترامپ اعلام کرده که به دلیل تهدیدهایی که علیه امنیت ملی آمریکا وجود دارد، بر واردات آلومینیوم و فولاد از اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک و کشورهای دیگر تعرفه وضع می کند. کشورهای اروپایی و همسایگان آمریکا در مقابل این تصمیم دست به اقدامات تلافی جویانه زده اند. این موضوع بر اجلاس سران کشورهای گروه هفت (جی 7) هم که هشتم و نهم ژوئن (19 و 20 خرداد) برگزار می شود، سایه انداخته است.

مکرون که در سفر به کانادا با جاستین ترودو نخست وزیر آن کشور دیدار کرد، گفت که وی و همتایانش در نشست سران جی 7 تلاش خواهند کرد تا در زمینه تعرفه ها ترامپ را به راستا متعارف بازگردانند.

رئیس جمهوری فرانسه در نشستی خبری گفت: من، ترودو و سایر شرکا تلاش خواهیم کرد تا وی را متقاعد کنیم که راستا عادی تری را در مسائل تجاری پیدا کند. نباید میان دوستان جنگی تجاری رخ دهد.

مکرون همچنین با بیان اینکه آمریکا متحد تاریخی ماست و به آنها نیاز داریم گفت که اعضای جی 7 نباید از خروج واشنگتن از این گروه نگران باشند.

وی افزود: شاید ترامپ اهمیتی ندهد که منزوی شود اما ما حتی به عنوان گروه جی 6 نیز یک نیروی واقعی خواهیم ماند. اگر آمریکا تصمیم بگیرد که از نقش جهانی اش کنار بکشد این برای اقتصاد و وجهه آن کشور بد است. ترامپ این را می داند.

ترودو هم گفت که سران جی 7 در نشست دو روز اعضای این گروه در ایالت کبک کانادا صمیمانه و مودبانه ناخرسندی خود را از اقدام ترامپ ابراز خواهند کرد.

یک مقام فرانسوی روز چهارشنبه گفت که سران جی 7 در مورد تعرفه ها ضرب الاجلی برای ترامپ تعیین نخواهند کرد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 25 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 14 دی 1402 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 918

به "ایران را وادار به خروج از برجام نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران را وادار به خروج از برجام نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید