دو روزنامه سرشناس آمریکایی خواستار رفع تحریم از ایران شدند

به گزارش وبلاگ مجله پریها، دو روزنامه مهم چاپ ایالات متحده، در یادداشت هایی هم صدا با درخواست های جهانی، دولت آمریکا را به کاهش تحریم های ایران به دلیل شیوع ویروس کرونا دعوت کردند.

دو روزنامه سرشناس آمریکایی خواستار رفع تحریم از ایران شدند

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، روزنامه نیویورک تایمز در یادداشت سردبیری بامداد امروز خود به بررسی شرایط شیوع ویروس کووید19 در ایران همزمان با تحریم های یکجانبه آمریکا پرداخت و نوشت در زمان بحران این بیماری است که باید تحریم های ایران کاهش یابد.

در ابتدای این یادداشت با اشاره به تعداد مبتلایان ویروس کرونا در ایران، عدم ورود مواد دارویی مورد نیاز به ایران به دلیل تحریم ها و همچنین کارزار موسوم به فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا علیه تهران، توصیه شده که واشنگتن برای کمک به ایرانی ها تحریم ها را کاهش دهد تا ثابت کند مسئله ای با مردم این کشور ندارد.

نیویورک تایمز با بیان اینکه اظهار همدردی در زمان بحران، سیاست خارجی مفیدی است، نوشت: با این حال دولت ترامپ هفته قبل [حلقه] تحریم ها را تنگ تر کرد و چندین شرکت در جهان را به بهانه تعاملات چشمگیر در حوزه محصولات پتروشیمی با ایران در لیست سیاه قرار داد... [در حالی که] ایران از صندوق بین المللی پول، کمک اضطراری 5 میلیارد دلاری و یک لیست بلند از تجهیزات ضروری [پزشکی] از دستکش و ماسک گرفته تا دستگاه های تنفسی سیار، درخواست کرده است.

این روزنامه با تاکید بر لزوم برآورده شدن فوری خواسته های ایران، توضیح داد: با اینکه دولت ترامپ می گوید که به مردم ایران پیشنهاد کمک داده و می خواهد ارسال دارو به ایران را تسهیل کند اما این پیشنهاد شرایط بسیار زیادی دارد و واردکنندگان می گویند که برای پیدا کردن بانک هایی که راضی به حرکت در فرایند پیچیده تامین مالی آنها باشند، مشکل بزرگی است.

نیویورک تایمز در ادامه اضافه نمود: اضافه نمودن تحریم ها، آن هم در حالی که ایران دچار مشکل است، از نظر اخلاقی اشتباه و فجیع است... مهم تر از همه اینکه هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد کارزار فشار حداکثری به اهداف خود رسیده است.

روزنامه واشنگتن پست، به عنوان دیگر روزنامه مهم و پرتیراژ آمریکا، در یادداشت سردبیری امروز خود نوشت که ایران هم مانند آمریکا در حال مبارزه با ویروسی است که کارشناسان می گویند در صورت کنترل نشدن، احتمالا جان میلیون ها نفر را بگیرد.

در ابتدای این یادداشت با اشاره به تشدید کارزار فشار حداکثری آمریکا علیه ایران، آن هم در زمان چنین بحران انسانی، آمده است: [اما] با چه هدفی؟ نه سقوط و نه تسلیم رژیم [ایران] نتیجه محتمل این [افزایش فشار] نیست. در عوض، مردم ایران، ایالات متحده و دیگر کشورها را مقصر دشواری هرچه بیشتر شرایط مبارزه مسئولان با این اپیدمی می دانند.

واشنگتن پست با تاکید بر لزوم کاهش تحریم های ایران توسط دولت ترامپ، نوشت: در حالی که دولت [آمریکا] خواستار آزادی دیگر [زندانیان آمریکایی در ایران] است، باید درخواست ایران برای دسترسی به کمک اضطراری صندوق بین المللی پول را برآورده کند.

این روزنامه در پایان توضیح داد که همه گیری ویروس کرونا، فرصت خوبی برای اصلاح جهت آمریکا در برابر ایران و همچنین کمک به جلوگیری از رسیدن به نقطه خطرناک در بحران این بیماری است.

پیش از این نیز تعدادی از قانونگذاران آمریکایی - از جمله سناتورها برنی سندرز و الیزابت وارن - با ارسال نامه ای به وزارتخانه های خارجه و خزانه داری این کشور، خواستار کاهش تحریم های ایران در بحبوحه شیوع کرونا شدند.

این در حالی است که سازمان بهداشت جهانی روز سه شنبه با بیان اینکه 85 درصد موارد ابتلا به کرونا در روز گذشته در آمریکا و اروپا بوده، گفت آمریکا در آینده نزدیک احتمالا به کانون سرایت این ویروس تبدیل شود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 920

به "دو روزنامه سرشناس آمریکایی خواستار رفع تحریم از ایران شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو روزنامه سرشناس آمریکایی خواستار رفع تحریم از ایران شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید