دریافت 27 میلیون تومان مالیات از خانه های بالای 10 میلیارد!

به گزارش وبلاگ مجله پریها، در حالیکه انتقاداتی بر فرایند اخذ مالیات از خانه های لوکس مطرح می شود و وزیر اقتصاد نبود ضمانت اجرایی در این زمینه را مانع وصول مالیات از این واحد های مسکونی می داند، عملکرد دو ماهه سازمان مالیاتی در سالجاری نشان می دهد که در این مدت فقط 27 میلیون و 400 هزار تومان از خانه های گران قیمت وصول مالیات داشته است.

دریافت 27 میلیون تومان مالیات از خانه های بالای 10 میلیارد!

به گزارش ایسنا، مالیات از واحد های مسکونی و باغ ویلا هایی که ارزش آن ها با احتساب عرصه و اعیان بیش از 10 میلیارد تومان باشد، از سال گذشته عضوی از خانواده پایه های مالیاتی سازمان امور مالیاتی شد و در آن سال، بالغ بر 12 هزار و 500 واحد مسکونی لوکس شناسایی شد.

در این بین، آخرین آمار اعلام شده به ایسنا در اواخر سال گذشته درباره شرایط پرداخت مالیات خانه های لوکس بیانگر این است که تا آن زمان معادل 200 میلیون تومان بوده است.

البته، فرایند پرداخت این پایه مالیاتی باز هم از سازمان امور مالیاتی مورد پیگیری قرار گرفت، اما این سازمان از اعلام رقم دقیق پرداختی های مشمولان امتناع و فقط به بیان اینکه کمتر از 50 درصد صاحبان خانه های لوکس در مرحله پذیرش مالیات قرار دارند، اکتفا کرد.

در شرایطی که فرایند کند اخذ مالیات از خانه های لوکس، صدای بسکمک از مسئولان را بلند کرده بود، وزیر اقتصاد نیز از نبود ضمانت اجرایی برای اخذ مالیات از خانه های لوکس گله کرد و خواستار کمک مجلس به منظور تعیین ضمانت اجرایی برای اخذ این مالیات شد.

طبق گفته خاندوزی، تا زمانی که صاحب خانه لوکسی که شناسایی شده است، قصد خرید و فروش نداشته و ناگزیر از گرفتن برگه مفاصا حساب مالیاتی نباشد، نمی توان از وی مالیات گرفت؛ یعنی اگر فردی قصد فروش خانه خود را نداشته باشد، ابزاری برای وصول آن وجود دارد.

این اظهارات خاندوزی در حالی است که بر اساس اعلام مدیرکل دفتر طراحی و تحلیل فرآیند های مالیاتی، در راستای اخذ مالیات از خانه های لوکس و مطالبه حق دولت، کسانی که نسبت به پرداخت این مالیات اقدام نکنند، طبق مقررات ماده 218 قانون مالیات های مستقیم اموالشان برای وصول مالیات با رعایت مقررات قانونی مربوطه توقیف خواهد شد.

درحالیکه تعیین نیست توقیف اموال صاحبان خانه های لوکس چه مقدار در ترغیب آن ها به پرداخت مالیات موثر خواهد بود، بررسی عملکرد درآمدی سازمان امور مالیاتی در دوماهه سالجاری نیز به نوعی فرایند کند اخذ مالیات از خانه های لوکس را تایید می کند.

بر اساس این آمار، سازمان امور مالیاتی در این مدت فقط 27 میلیون و 400 هزار تومان از خانه های گران قیمت وصول مالیات داشته است.

در آخر لازم به ذکر است که نرخ مالیات سالانه خانه های لوکس به شرح ذیل است:

1- نسبت به مازاد 10 میلیارد تا 15 میلیارد تومان؛ یک در هزار

2- نسبت به مازاد 15 میلیارد تا 25 میلیارد تومان؛ دو در هزار

3- نسبت به مازاد 25 میلیارد تا 40 میلیارد تومان؛ سه در هزار

4- نسبت به مازاد 40 میلیارد تا 60 میلیارد تومان؛ چهار در هزار

5-نسبت به مازاد 60 میلیارد تومان به بالا پنج در هزار

منبع: فرارو
انتشار: 30 تیر 1401 بروزرسانی: 30 تیر 1401 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 2103

به "دریافت 27 میلیون تومان مالیات از خانه های بالای 10 میلیارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریافت 27 میلیون تومان مالیات از خانه های بالای 10 میلیارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید