جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز دوشنبه 31 خرداد 1400

به گزارش وبلاگ مجله پریها، بورس آغاز نسبتا متعادلی دارد، اما امروز در جهت نزولی حرکت می نماید و در ساعات ابتدایی بازار شاهد کاهش نسبی شاخص کل هستیم. طوری که بعد گذشت 30 دقیقه شاخص کل حدود دو هزار و 700 واحد کاهش پیدا نموده. البته به نظر می رسد فرایند بازار در حال تغییر است، اما نمی توان با اطمینان این موضوع را پیش بینی کرد. تا اینجای کار اغلب نماد های شاخص ساز از جمله فملی، فولاد، شپنا، خودرو و شتران با تاثیر منفی بر شاخص کل ظاهر شده اند و در طرف مقابل شستا و نوری تنها نماد های شاخص ساز با تاثیر مثبت بر شاخص کل بودند.

جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز دوشنبه 31 خرداد 1400

تعادل نسبی با فرایند کاهشی بازار

به گزارش خبرنگاران، در ساعات ابتدایی معاملات امروز از بین 254 نماد معامله شده در بازار بورس حدود 171 نماد ارزش سهام خود را از دست داده اند و 83 نماد در راستا صعودی حرکت می نمایند. در بازار فرابورس هم 164 نماد معامله شده اند که از این تعداد 103 نماد فرایند نزولی دارند و 61 نماد با رنگ سبز به تابلو معاملات آمده اند. موردی که نشان می دهد امروز اکثریت بازار در اختیار نماد های قرمزرنگ است.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز دوشنبه 31 خردادماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

نقشه بازار در ابتدای معاملات به رنگ تیره عایدیه و نشان می دهد نوسانات شدیدی را در ساعات اولیه بازار شاهد نیستیم. در گروه صندوق های ETF دارا یکم و پالایش حدود هشت دهم درصد عقب نشینی نموده اند و دیگر صندوق های سهامی هم در همین حدود کاهش قیمت دارند. گروه خودرو و ساخت قطعات با صف فروش سنگین روز قبل خداحافظی نموده. خگستر سه درصد و خاهن پنج درصد ارزش خود را از دست داده اند. خودرو نزدیک به قیمت روز گذشته معامله می گردد و خساپا، خپارس، خزامیا و خکاوه بین دو تا سه درصد رشد نموده اند. در گروه محصولات شیمیایی اغلب نماد ها قرمز هستند. نوری، شتوکا و پترول از معدود نماد های سبز گروه محصولات شیمیایی هستند. فلزات اساسی هم شرایط مشابهی دارند و در آن شاهد کاهش نسبی قیمت سهام فملی، فولاد، ذوب و ... بوده ایم. شستا امروز به رشد دو درصدی بسنده نموده و نماد های پالایشی عموما نزدیک به قیمت روز قبل معامله می گردد. گروه نهاد های اقتصادی امروز شگفتی ساز بوده اند و شاهد تشکیل صف خرید برای چند نماد از جمله بورس، فرابورس، کالا و انرژی 3 هستیم. هتل و رستوران، محصولات کاغذی، ماشین آلات، بیمه، محصولات کاغذی، حمل و نقل و منسوجات از دیگر گروه های نسبتا سبزرنگ بازار امروز هستند.

کاهش تعداد صف های فروش به کمتر از 30 درصد بازار

برای اولین بار در سال تعداد صف های فروش بازار سرمایه به عدد 174 نماد رسید که این تعداد معادل 28 درصد بازار سرمایه است. تا یک ماه پیش حتی در روز های صعودی بورس دو سوم نماد ها صف فروش داشتند. امروز، اما علاوه بر کاهش تعداد، ارزش صف ها هم کمتر شده و به دو هزار و 100 میلیارد تومان رسیده است. در طرف مقابل امروز شاهد افزایش تعداد صف های خرید به 83 نماد یعنی 13 درصد بازار هستیم و ارزش کل صف های خرید حدود 470 میلیارد تومان است.

اخابر؛ سنگین ترین صف خرید بازار

در یک مورد عجیب، نمادی که یکی از رکورددار های سقوط در یک سال گذشته به شمار میرود، امروز به سنگین ترین صف خرید بازار تبدیل شده است. البته بدون در نظر گرفتن صف خرید دو نماد عرضه اولیه ومدیر و ولکار. امروز حدود 540 سهامدار برای خرید 74 میلیون سهام شرکت مخابرات ایران با نماد اخابر صفی به ارزش 57 میلیارد تومان تشکیل داده اند. برکت با صف خرید 50 میلیاردی در رتبه دوم ایستاده و خساپا با صف خرید 43 میلیاردی در مقام سوم قرار گرفته است. فتوسا، خودرو، غکورش، بورس، حکشتی، بجهرم، حتاید، فرابورس و انرژی 3 از دیگر نماد های دارای صف خرید سنگین در بازار امروز هستند.

خزر؛ سنگین ترین صف فروش بازار

با وجود فرایند صعودی نماد های گروه خودرو و ساخت قطعات، امروز سنگین ترین صف فروش بازار در یک نماد خودرویی تشکیل شده است. خزر با صف فروش 71 میلیارد تومانی در در صدر لیست سنگین ترین صف های فروش قرار گرفته و بعد از آن نوبت به غدام با صف 66 میلیاردی و سنیر با صف 60 میلیاردی می رسد. بکاب، ثنوسا، سدبیر، کمرجان، کترام، حآسا، ثالوند، غپاک و ولصنم از دیگر نماد های دارای صف فروش سنگین با ارزش بیش از 30 میلیارد تومان هستند.

راستا بورس عوض شد، شاخص 4.8 هزار واحد رشد کرد

شاخص کل بورس تهران با وجود فرایند نزولی که در شروع معاملات تجربه کرد، در ادامه راستا خود را تغییر داد و تا سرانجام ساعت کاری بورس چهار هزار و 833 واحد رشد کرد و روی رقم یک میلیون و 168 هزار و 589 واحد ایستاد. امروز شاخص کل 42 صدم درصد افزایش داشت، ولی شاخص هم وزن به رشد سه درصدی بسنده کرد. موردی که نشان می دهد شرکت های کوچک در راستا صعودی بازار امرور همراهی نکردند. البته ریزش 30 تا 40 درصدی بعضی نماد های متوقف شده در روز بازگشایی روی کاهش شاخص هم وزن بی تاثیر نبود. امروز شستا، وتجارت، رمپنا، فارس، خودرو و وبصادر بیشترین تاثیر مثبت و فولاد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشتند.

نقشه بازار در سرانجام معاملات روز دوشنبه 31 خردادماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

نقشه بازار تا سرانجام معاملات امروز به رنگ سبز عایدی. خودرویی ها با خبر ارائه طرح عرضه خودرو در بورس به مجلس، تبدیل به رهبر بازار شدند و برای اغلب نماد های این گروه از جمله خودرو، خساپا، خبهمن، خزامیا، خپارس و خمهر صف خرید تشکیل شد. در گروه صندوق های سرمایه گذاری اغلب نماد ها کمی رشد داشتند، اما دارا یکم نزدیک به قیمت روز گذشته و پالایش با کاهش قیمت یک درصدی به کار خود سرانجام داد. دو لیدر گروه بانکی یعنی وتجارت و وبصادر از دیگر نماد های دارای صف خرید در بازار امروز هستند. هرچند، وبملت و دیگر نماد های این گروه در فرایند صعودی همراهی نکردند. امروز وبملت 1.6 درصد رشد کرد و وپاسار، وملل و وپارس نزدیک به قیمت روز گذشته معامله شدند. در گروه فلزات اساسی نماد های عظیم یعنی فولاد و فملی در راستا صعودی بورس همراه نبودند و با کاهش قیمت روبرو شدند. فوکا، فجر، کویر، فروس و فرآور از معدود نماد های سبزرنگ گروه فلزات اساسی هستند. محصولات شیمیایی با رنگ تیره به نقشه بازار آمده اند که نشان می دهد نوسانات قیمت سهام در این گروه چندان چشمگیر نبوده. شستا امروز برای لحظاتی به صف خرید رسید، اما نهایتا به رشد 3.5 درصد بسنده کرد. وغدیر و وبانک از دیگر نماد های گروه شرکت های چندرشته ای صنعتی یک درصد رشد کردند. فرآورده های نفتی از جمله شپنا، شتران و شبریز امروز قرمزپوش شدند. گروه های کوچک که در سمت راست و پایین نقشه قرار دارند، عموما لباس سبز به تن داشتند. از جمله آن ها می توان به مواد دارویی، سرمایه گذاری ها، انبوه سازی، بیمه، حمل و نقل، هتل و رستوران، مخابرات، لیزینگ ها، کاشی و سرامیک، استخراج زغالسنگ، خدمات فنی مهندسب و محصولات کاغذی اشاره نمود.

افزایش چشمگیر ارزش معاملات روزانه

امروز معامله گران بورس حدود 9 میلیارد و 345 میلیون سهام و اوراق اقتصادی را در قالب 562 هزار معامله دادوستد کردند. ارزش معاملات صورت گرفته امروز حدود شش هزار و 400 میلیارد تومان است که در سال 1400 کم سابقه به نظر می رسد و نشان از رشد چشمگیر ارزش معاملات در بازار امروز دارد. موردی که تا حد زیادی ما را نسبت به آینده امیدوار می نماید. امروز ولکار، شستا، غکورش، خگستر، خودرو، شپنا و فملی پرتراکنش ترین نماد های بورس و فتوسا، رافزا، چخزر، زملارد، کزغال، شاروم و کرمان پرتراکنش ترین نماد های فرابورس بودند.

خروج 250 میلیارد تومان پول از بورس

سهامدران بورس امروز 250 میلیارد تومان سهام خود را به شرکت های حقوقی فروختند و مثل روز های گذشته پولشان را از بازار خارج کردند. عمده خروج پول امروز به ترتیب در نماد های شپنا، وپاسار، میدکو، فولاد، وبملت، فارس، وملل، بپاس و ثامید رخ داده و این مورد می تواند به معنای حمایت حقوقی ها از نماد باشد. دست کم در خصوص وپاسار، میکو و وملل این موضوع جواب داده و مدت هاست حمایت حقوقی مانع از کاهش قیمت سهام شده است. در طرف مقابل امروز شرکت های حقوقی در نماد های نوری، فتوسا، فملی، وتجارت، خودرو، برکت، اخابر، خساپا و اتکای فروشنده بودند و شاهد ورود پول حقیقی به این نماد ها بودیم.

منبع: فرارو
انتشار: 4 مرداد 1400 بروزرسانی: 4 مرداد 1400 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1732

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز دوشنبه 31 خرداد 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز دوشنبه 31 خرداد 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید