جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه شنبه 9 شهریور 1400

به گزارش وبلاگ مجله پریها، ریزش روز گذشته شاخص کل همچنان ادامه دارد و امروز هم فروشنده ها از همین ساعات ابتدایی بازار در صف های به هم پیوسته حاضر شدند تا سهام خود را به هر قیمتی که می توانند بفروشند. اتفاقی که باعث شد به راحتی هرچه تمام مرز مهم 1.5 میلیون واحدی از دست برود و شاخص کل تنها در 30 دقیقه، ریزش 45 هزار واحدی را تجربه کند. در لحظه نگارش این متن شاخص کل در محدوده یک میلیون و 478 هزار واحد قرار گرفته و در چند دقیقه 2.97 درصد افت کرده است. هم زمان شاخص هم وزن کاهش 2.51 درصدی را پشت سر گذاشته و نشان می دهد شرایط برای هر دو گروه شرکت های کوچک و بزرگ سخت تر از روز گذشته است. نماد های فارس، فولاد، فملی، شستا، پارسان، تاپیکو و وغدیر تا اینجای کار بیشترین تاثیر را در ریزش شاخص کل گذاشته اند. فرایند بازار در ابتدای معاملات امروز نشان می دهد آنچه روز گذشته از ریزش شاخص کل دیدیم، تنها پیش نمایشی از بازار خونین امروز بوده است!

جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه شنبه 9 شهریور 1400

ریزش قیمت سهام در 90 درصد نماد ها

به گزارش خبرنگاران، در اولین ساعات معاملات امروز سه شنبه 9 شهریور 1400 از بین 324 نماد معامله شده در بازار بورس تهران، 290 نماد ارزش سهام خود را از دست داده اند و تنها 34 نماد از ریزش بازار در امان مانده اند. موردی که نشان می دهد ریزش شاخص کل روی 90 درصد نماد های بورسی تاثیر گذاشته است. در بازار فرابورس هم شرایط مشابهی را شاهد هستیم. 227 نماد معامله شده در این بازار، 192 نماد کار خود را با رنگ قرمز آغاز کرده اند و تنها 35 نماد سبزپوش هستند.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز سه شنبه 9 شهریورماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

نقشه بازار امروز حتی از روز گذشته هم قرمزتر است. دیروز می شد تعداد زیادی از نمادها را نام برد که فرایند صعودی داشتند و با رنگ سبز به تابلو معاملات آمده بودند اما امروز تعداد این نمادها خیلی کمتر شده و به چند مورد خاص مثل فرابورس از گروه نهادهای مالی، عرضه اولیه وهامون و مدیریت از گروه سرمایه گذاری ها، کدما از گروه استخراج کانه های فلزی، سنیر از گروه سیمان و لپارس از گروه ساخت دستگاه های ارتباطی محدود شده است. امروز مثل روز گذشته اغلب نمادها صف فروش دارند و به همین علت صندوق های سرمایه گذاری سهامی شرایط سختی را تجربه می کنند و بعضا بیش از پنج درصد کاهش قیمت داشته اند. پالایش و دارا یکم هم هر کدام هفت تا هشت درصد ارزش خود را از دست داده اند. در گروه فرآورده های نفتی دیگر خبری از بازدهی قابل توجه شبندر نیست و این نماد با نوسانات زیاد نزدیک قیمت روز گذشته معامله می شود. محصولات شیمیایی، فلزات اساسی، خودرو، بانک، شرکت های چند رشته ای صنعتی، مواد غذایی، انبوه سازی، زراعت، بیمه، نیروگاه ها و مخابرات از گروه هایی هستند که سراسر با صف فروش روبرو شده اند.

جابه جایی مداوم از صف خرید به صف فروش

بازار امروز با خودنمایی نوبتی صف های خرید و فروش همراه بود. بعد از اینکه در ساعت 9 و 40 دقیقه به طور ناگهانی تعداد زیادی از صف های فروش جمع آوری شد، بعضی از نماد ها به صف خرید رسیدند، اما در 30 دقیقه پایانی بازار دوباره شاهد کاهش تعداد صف های خرید و اضافه شدن به صف های فروش بودیم. اتفاقی که نشان از رفتار هیجانی سهامداران و جابه جایی آن ها بین صف خرید و فروش حکایت دارد. در ساعات پایانی معاملات امروز حدود 150 نماد یعنی 22 درصد بازار سرمایه صف فروش به ارزش 810 میلیارد تومان دارند و 61 نماد یعنی 9 درصد بازار به صف خرید با ارزش مجموع 910 میلیارد تومان رسیده اند.

شسپا؛ سنگین ترین صف خرید بازار

نماد شرکت نفت سپاهان همچنان در صدر فهرست سنگین ترین صف های خرید بازار واقع شده است. امروز ارزش صف خرید شسپا به حدود 220 میلیارد تومان می رسد. عرضه اولیه مدیریت مثل روز های گذشته با صف خرید 160 میلیارد تومانی در رتبه دوم قرار گرفته و کرازی با صف خرید 43 میلیارد تومانی در مقام سوم ایستاده است. کنور، تایرا، سمگا، کحافظ، کدما و وهامون از دیگر نماد های دارای صف خرید سنگین در بازار امروز هستند.

کمرجان؛ سنگین ترین صف فروش بازار

نماد شرکت بازرگانی و تولیدی مرجان کار تنها نمادی است که امروز صف فروش سنگین تری از 20 میلیارد تومان دارد. کمرجان با صف فروش 38 میلیاردی در ردیف اول فهرست صف های فروش قرار گرفته و پشت سرش شگویا، شستا و شپنا هر سه با صف فروش 16 میلیاردی ایستاده اند. وکار، حکشتی و وتجارت صف فروش 11 میلیاردی دارند و خبهمن و خساپا هم در این فهرست به چشم می خورند.

شاخص بورس نتوانست مرز 1.5 میلیونی را پس بگیرد

نیمه معاملات امروز با بازگشت ناگهانی فرایند صعودی به تعداد زیادی از نماد های شاخص ساز همراه بود و شاخص کل توانست بعد از تحمل ریزش 45 هزار واحدی، حدود 20 هزار واحد رشد کند، ولی نتوانست به کانال 1.5 میلیونی برشود. شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز حدود 27 هزار و 810 واحد نسبت به روز قبل کاهش پیدا کرد و روی رقم یک میلیون و 496 هزار و 159 واحد ایستاد. امروز شاخص کل 1.82 درصد و شاخص هم وزن 1.64 درصد کاهش داشتند که نشان می دهد شرایط برای شرکت های بزرگ سخت تر بوده. فارس، شستا، پارسان، فولاد، فملی و شپنا بیشترین تاثیر را بر کاهش شاخص کل گذاشتند و تلاش های تک نفره میدکو برای رشد شاخص کل بی نتیجه ماند.

نقشه بازار در پایان معاملات روز سه شنبه 9 شهریورماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

نمای پایانی نقشه بازار نه به اندازه ابتدای معاملات قرمزرنگ است و نه به اندازه نیمه معاملات، متعادل. شرایط پیچیده بازار امروز به خوبی در نقشه قابل مشاهده است. برای مثال در گروه فرآورده های نفتی که بیشترین آمار معاملات را به خود اختصاص داده شبندر در آستانه صف خرید قرار گرفته ولی شپنا و شتران و شبریز با صف فروش به کار خود پایان دادند. در گروه محصولات شیمیایی اغلب نمادها قرمزپوش هستند و حداقل بخشی از ارزش سهام خود را از دست داده اند ولی نوری، بوعلی، شفن، شیراز، آریا و ساینا فرایند صعودی به خود گرفته اند. در گروه فلزات اساسی فولاد، فملی و فخوز پیروز شدند از پس صف فروش بربیایند و به نزدیکی قیمت روز گذشته برگردند. کاوه، هرمز و میدکو پا را فراتر گذاشته و به فرایند صعودی رسیدند. خودرویی ها تا پایان معاملات در صف فروش باقی ماندند و صرفا خزامیا شرایط خوبی را برای سهامدارانش رقم زد. بانک ها هم امروز اغلب صف فروش داشتند. شرکت های چند رشته ای صنعتی، سرمایه گذاری ها، انبوه سازی، سیمان، زراعت، ماشین آلات و ساخت محصولات فلزی از دیگر گروه هایی هستند که تا پایان معاملات دست از صف فروش برنداشتند. در طرف مقابل نهادهای مالی و هتل و رستوران بهترین شرایط را در بازار امروز تجربه کردند.

این گزارش به روزرسانی می شود...

منبع: فرارو
انتشار: 11 شهریور 1400 بروزرسانی: 11 شهریور 1400 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1783

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه شنبه 9 شهریور 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه شنبه 9 شهریور 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید