تدارک برگزاری دوشنبه های سینمای کودک و نوجوان

به گزارش مجله پریها، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی اطلاع داد: دوشنبه های سینمای کودک و نوجوان به صورت منظم از این پس در بنیاد سینمایی فارابی برگزار خواهد شد و مقدمات و طراحی های این برنامه صورت گرفته است به هرحال چنین محفلی می تواند میزبان مباحث میان رشته ای کودک و نوجوان باشد.

تدارک برگزاری دوشنبه های سینمای کودک و نوجوان

نشست تقدیر از اعضای هیأت های انتخاب و داوری سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم های بچه ها و نوجوانان و دست اندرکاران سومین المپیاد فیلم سازی نوجوانان به میزبانی دبیر جشنواره و مدیرعامل بنیاد فارابی در بنیاد سینمایی فارابی برگزار گردید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، در این نشست صمیمانه، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و دبیر سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم های بچه ها و نوجوانان ضمن تقدیر از کوشش چشمگیر، مسئولانه و دلسوزانه همه دست اندرکاران جشنواره در هیأت های انتخاب و داوری، برداشتی کوتاه از نتایج نسخه اولیه نظرسنجی سراسری سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم های بچه ها و نوجوانان را به مهمانان ارائه داد و اضافه نمود: برای اولین بار در این جشنواره، نظرسنجی به شکل علمی و از پیش طراحی شده رخ داده است و نتایج آن می تواند برای مدیران، برنامه ریزان، مسئولان کلان و اجرایی و همه دست اندرکاران جشنواره و سینمای کودک تصویری واقع بینانه از نحوه فعالیت و بازخورد کسب شده را ترسیم کند و همین رویکرد در نهایت به رویکردی علمی تر به سینمای کودک و نوجوان و مخاطب آن منجر خواهد شد، ضمن آن که شروع چنین حرکتی، و توجه به نتایج آن می تواند سبب گردد این نگاه در اغلب رویدادهای فرهنگی و هنری شکل بگیرد و تداوم پیدا کند.

او با اشاره به یکی از نتایج این نظرسنجی گفت: درست است که برگزاری این دوره از تابستان، و تعطیلی مدارس باعث شد آموزش و پرورش نتواند آنگونه که باید در ساماندهی مخاطبان جشنواره نقش داشته باشد، اما در عوض آنچه نتایج به ما نشان می دهد این است که پای خانواده ها هم به سینماهای کودک و نوجوان بازشده است و حضور خانوادگی مخاطبان جشنواره، یکی از نتایج مثبت این دوره از جشنواره است.

دبیر سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم های بچه ها و نوجوانان در این نشست با اشاره به فرصت محدود برنامه ریزی برای جشنواره اضافه نمود: اگرچه زمان بیشتر می توانست دایره مشورت ها را وسیع تر و نتایج این دوره را ارتقا بخشد اما با این وجود، با افتخار می توان گفت بخش اعظم برنامه ریزی ها و اهدافی که پیش از شروع جشنواره برای این دوره طراحی نموده بودیم، هم اکنون محقق شده است.

او در خاتمه سخنان خود، بر فعالیت پرنشاط و شاداب دبیرخانه جشنواره در تمام طول سال تاکید نمود.

در ادامه وحید نیکخواه آزاد، فیلمساز کودک و یکی از مربیان المپیاد فیلمسازی، با اشاره به نگاه مسئولانه و کوشش متولیان سینمای کودک بر لزوم ایجاد فضایی برای هم اندیشی کاربردی همه دست اندرکاران سینمای کودک تأکید کرد و گفت: اتفاقات مثبت جشنواره سال جاری (مانند المپیاد فیلمسازی، بخش وب سری ها و …) خرسند نماینده بود اما در این میان نقش محوری فراوری و عرضه آثار سینمایی کودک را نباید فراموش کرد و باید فعالیت مان معطوف به هدف باشد تا بچه ها و خانواده ها به سینمای کودک نزدیک تر شوند. برای ارتقای سینمای کودک باید به یک طرح مشترک با مشارکت همه تشکل های فعال بچه ها و نوجوانان دست بیابیم.

مرضیه برومند، فیلمساز سینمای کودک و نوجوان نیز در این نشست بر این نکته تأکید کرد که ورود فیلمسازان نوجوان به این عرصه و در قالب المپیاد فیلمسازی، صرفا به معنای تربیت سینماگران جدید نیست بلکه این تأثیر را دارد که نوجوانان یاد می گیرند کنجکاوانه به پیرامون خود نگاه نمایند و انسان های بهتری باشند.

در ادامه سعید پوراسماعیلی، معاون فرهنگی و آموزش انجمن سینمای جوانان ایران، نیز با اشاره به بازخوردها و دستاوردهای سومین المپیاد فیلمسازی نوجوانان، سه دوره آخر این المپیاد را، فارغ از شاخصه های فیلمسازی، از بعد نگاه بچه ها به زندگی خودشان، قابل تأمل دانست. وی با دعوت عمومی از پژوهشگران و اساتید دانشگاه برای آنالیز و تحلیل این آثار، این دریچه نو را، راهی بدیع برای فهم زندگی درونی نوجوانان و برداشت واقعی آنان از دنیای پیرامونشان دانست.

سپس نوبت به داوران جشنواره رسید، مرجان اشرفی زاده، از داوران بخش ملی، به ارائه گزارشی از داوری های جشنواره سال جاری پرداخت و دیدگاه های خود را برای نزدیک شدن به شرایط مطلوب در سینما و جشنواره کودک ارائه کرد.

محمدعلی مظاهری روانشناس، و یکی دیگر از اعضای هیأت داوران بخش ملی جشنواره به لزوم ارتباط پررنگ تر و تداوم ارتباط سینماگران کودک با کارشناسان علوم انسانی تأکید کرد و گفت: ما مجموعه متخصصان حوزه های مختلف علوم انسانی و اجتماعی ناچاریم در خصوص مسائل ویژه بچه ها و نوجوانان حساسیت بیشتری داشته باشیم. باید توجه داشت که تاثیرگذاری هنر سینمای داستانی و انیمیشن بر مخاطب کودک و نوجوان زیاد است و روز به روز بیشتر می گردد، و این واقعیتی انکارناپذیر است. به همین جهت این فرصت چند روزه برای امثال من، که بتوانند چند روزی را در فضای خلق و عرضه آثار هنری برای بچه ها و نوجوانان تنفس نمایند، فرصت ارزشمندی است. او از این جلسه استفاده کرد تا حاضران را، به عنوان بخشی از هنرمندانی که زندگی خود را وقف خلق اثر هنری برای بچه ها و نوجوانان نموده اند، به دانشگاه و گفت وگو با اهل علوم انسانی دعوت کند و به سمت نوعی گفت وگوی بین رشته ای حرکت کند.

او در ادامه با یادآوری لزوم دغدغه محور و مساله محور بودن در حوزه سینمای کودک، گفت: بی تردید تعاملات میان رشته ای، خلق فرصت برای به اشتراک گذاری تجربیات فردی و حرفه ای و پیوند بین فیلمسازان این حوزه و کارشناسان، برای هر دو حوزه، سودمند و در نهایت به نفع زندگی روزانه و آینده بچه ها و نوجوانان سرزمین مان خواهد بود.

علیرضا تابش ضمن موافقت و همراهی با این پیشنهاد، کوشش کرد اهمیت نهادها و انجمن های مدنی را به مهمانان یادآوری کند، وی به عنوان یک مثال به نهادهایی همچون مرکز توسعه سینمای کودک و نوجوان اشاره نمود، و نهادهایی متشکل از فعالان سینمای کودک و نوجوان و گردهم جمع شدن اهالی فن، و دوستان هم رشته را سبب خرسندی و منجر به نتایجی درخشان دانست.

وی سخنان خود را با یک خبر ویژه نیز همراه کرد: قرارمان بر این است که دوشنبه های سینمای کودک و نوجوان به صورت منظم از این پس در بنیاد سینمایی فارابی برگزار گردید. مقدمات و طراحی های این برنامه صورت گرفته است. چنین محفلی می تواند میزبان مباحث میان رشته ای کودک و نوجوان باشد.

این نشست با تقدیر از اعضای هیأت های انتخاب و داوری و دست اندرکاران اجرایی سومین المپیاد فیلمسازی نوجوانان به خاتمه رسید.

بنا بر این گزارش، در این مراسم مرجان اشرفی زاده و محمدعلی مظاهری (از داوران بخش ملی سی و دومین جشنواره فیلم کودک)، محمدمهدی عسگرپور و لیلی رشیدی (از داوران بخش بین الملل جشنواره در بخش سینمای بلند و کوتاه)، امیر سحرخیز (از داوران بخش بین الملل جشنواره در بخش پویانمایی)، حبیب ایل بیگی (مدیر سومین المپیاد فیلمسازی نوجوانان)، محمدرضا کریمی صارمی، وحید گلستان، حسین شیخ الاسلامی، داود ضامنی، سهیلا عسگری و سعید پوراسماعیلی (شورای سیاستگذاری سومین دوره المپیاد فیلمسازی نوجوانان) و عبدالله علیمراد، مرضیه برومند، پوران درخشنده، علی اکبر قاضی نظام، وحید نیکخواه آزاد و ابوالفضل جلیلی (از مربیان ارشد سومین المپیاد فیلمسازی نوجوانان) حضور داشتند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 مهر 1398 بروزرسانی: 26 مهر 1398 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 451

به "تدارک برگزاری دوشنبه های سینمای کودک و نوجوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تدارک برگزاری دوشنبه های سینمای کودک و نوجوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید