برگزاری شب اسفند رعیتی در آران و بیدگل، سنتی برای یاری به مستمندان

به گزارش وبلاگ پریها، مجید نوری در گفت و گو با خبرنگاران گفت: مردم شهر آران و بیدگل در گذشته های دور و بر اساس تقویم تاریخ ایرانیان باستان ماه های سال را سی روز حساب می کردند بدین ترتیب که یک سال را 360 روز حساب نموده و پنج روز باقیمانده را جدا نگه می داشتند و آن را پنجه یا پنگه می نامیدند.

برگزاری شب اسفند رعیتی در آران و بیدگل، سنتی برای یاری به مستمندان

وی اضافه کرد: بر این اساس شب بیست و پنجمین روز بهمن ماه که مصادف با شب اول اسفندجلالی در تقویم رسمی است، در فرهنگ عامیانه آران و بیدگلی ها شب اسفند(اسپند) رعیتی نامیده می گردد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل با بیان اینکه مردم خطه کویری آران و بیدگل دراین شب پلوکشمش می پختند، ابراز داشت: در واقع مردم شهر که اکثرا کشاورز بودند و درآمد چندانی نداشتند که هر روز یا شب در سفره شان پلو باشد، دریک شب، شامل شب اول اسفند جلالی(رعیتی) شام ضیافت به پا می کردند تا خانواده درکنار هم از لذت این غذای بهشتی بهره مند شوند.

وی گفت: وقتی شام اسفندی آماده می شد آن را در یک سینی مسی دور کنگره دار ریخته، روی کرسی می گذاشتند و اهل خانه مشغول خوردن آن می شدند.

رسم دست و دلبازی اهالی کویر در شب اسفند رعیتی

نوری گفت: در شب اسفند، کسبه آران و بیدگلی اگر شاگرد و یا کارگری داشتند، مقداری برنج و روغن به آنان می دادند تا رسم دست و دلبازی کویریان را در این شب نیک به جا آورده باشند.

رئیس اداره میراث فرهنگی آران و بیدگل گفت: تازه دامادها نیز در این شب، با مراسمی ویژه، هدایایی متناسب با وضعیت اقتصادی خود شامل قطعه طلا، پارچه، کفش و همچنین مقداری برنج و روغن و غیره به عنوان اسفندی برای همسرشان می فرستند.

برگزاری مراسم ویژه شب اسپندی درآران و بید گل نمادی از به یاد مستمندان بودن است

وی توضیح داد: مراسم ویژه شب اسپندی درآران و بید گل نمادی از به یاد مستمندان بودن، عاشق انسان ها و انسانیت بودن است که امیدواریم این سنت های زیبا و یادگار پیران ما مجددا به همان زیبایی گذشته احیاء گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 خرداد 1398 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 234

به "برگزاری شب اسفند رعیتی در آران و بیدگل، سنتی برای یاری به مستمندان" امتیاز دهید

1 کاربر به "برگزاری شب اسفند رعیتی در آران و بیدگل، سنتی برای یاری به مستمندان" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری شب اسفند رعیتی در آران و بیدگل، سنتی برای یاری به مستمندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید