برنامه های مدیر جدید کاخ گلستان تشریح شد، از اجرای طرح راوی گلستان تا بازگشایی درب کاخ به روی پژوهشگران

به گزارش وبلاگ پریها، مدیر کاخ گلستان برنامه هایش برای این مجموعه تاریخی را تشریح کرد.

برنامه های مدیر جدید کاخ گلستان تشریح شد، از اجرای طرح راوی گلستان تا بازگشایی درب کاخ به روی پژوهشگران

آفرین امامی مدیر کاخ گلستان، در گفت وگو با خبرنگار ، درباره شرایط فعلی کاخ گلستان گفت: کاخ گلستان تنها پایگاه میراث جهانی شهر تهران به حساب می آید. علاوه بر جایگاه مهم تاریخی و معماری ارزشمندی که دارد، میراث جهانی بودنش هم وظیفه مدیر کاخ گلستان را بسیار سنگین می کند. کاخ گلستان به واسطه منطقه ای که در آن واقع شده و ارتباط با بافت، فقط یک کاخ یا یک موزه نیست. کاخ گلستان در واقع در قلب بافت تهران قرار گرفته است و این نزدیکی اش به بافت ناخودآگاه وظیفه آن را برای اینکه بتواند تهران را معرفی کند، سنگین تر می کند. من خیلی در تلاش هستم که ارتباط بین بافت و کاخ گلستان را قوی تر کنم.

او اضافه کرد: در مقایسه کاخ گلستان با موزه رضا عباسی و کاخ نیاوران باید گفت موزه رضا عباسی بسیار موزه ارزشمندی است و آثار فوق العاده ای دارد، ولی سهم کاخ گلستان در آثار کاغذی بسیار بالا است و در مقایسه با نیاوران هم دقیقا همینطور است. من فکر می کنم به همان اندازه که حفظ بنا ها ارزش دارد، ما وظیفه سنگین حفظ این آثار کاغذی و خطی را داریم و حتما من آن را در برنامه هایم می گذارم، زیرا بسیار برای من مهم است.

درب کاخ گلستان به روی پژوهشگران باز می شود

مدیر کاخ گلستان بیان کرد: توجه به پژوهشگر جزو برنامه های صد در صدی من است و اگر بخواهم درباره کل برنامه های کاخ گلستان به شما توضیح بدهم، الآن پلان (نقشه) کاملاً واضحی ندارم که ارائه کنم؛ ولی چیزی که می توانم قطعا به شما بگویم این است که درب کاخ گلستان به روی پژوهشگران باز می شود.

وی اضافه کرد: البته پژوهش در کاخ گلستان همیشه بوده و این مجموعه همیشه مرکز توجه پژوهشگران بوده است. منظور من از باز شدن درب کاخ گلستان به روی پژوهشگران این است که در حد انتظار خودمان و پژوهشگران این کار را تقویت می کنیم؛ زیرا هرچه پژوهشگر بیشتر به کاخ گلستان بیاید، می توانیم برنامه های به سازی و مرمتی و بسکمک از برنامه های فرهنگی مان را در قالب طرح های پژوهشی ببینیم. لازم نیست همه فکر ها را فقط مدیر کاخ گلستان یا همکاران ما در کاخ گلستان بکنند. اگر پژوهشگر کاخ گلستان را خانه خودش بداند، ما بسکمک از اموری را که در آن ها ضعف داریم و احساس می کنیم به کمک نیاز داریم، به پژوهشگران می سپاریم.

امامی ادامه داد: من در اولین فرصت ممکن برنامه بسیار منظمی را برای برخورد با پژوهشگر و اینکه پژوهشگر راضی از درب کاخ گلستان بیرون برود، اجرایی می کنم. تمام تلاشم این است که سریع تر پروژه های ساماندهی اموال و اطلاعات به خصوص در آلبومخانه ما، اسناد ما و کتابخانه سلطنتی تعریف شود و خروجی های پژوهشی بسکمک از کاخ گلستان داشته باشیم. یکی از اهداف مهم من این است که بخش آرشیو را به اندازه ای کامل کنم که بتوانیم جواب پژوهشگر را بیش از پیش بدهیم.

او گفت: ما صد در صد رویداد های فرهنگی داخلی و خارجی را در کاخ گلستان خواهیم داشت. سیاست من در موزه رضا عباسی هم این گونه بود که به طور مداوم رونمایی از آثار داشتم و نمایشگاه هایی که بر پایه پژوهش و مطالعات کارشناسی و تخصصی بود، در این موزه برپا می کردم. در نیاوران هم سیاستم همین بود. در کاخ گلستان هم تمام تلاشمان را می کنیم که طی یک تقویم فرهنگی، برنامه های فرهنگی - تاریخی بسکمک را در این مجموعه داشته باشیم و ارتباطات بین المللی مان را هم گسترده و بتوانیم نمایشگاه های بین المللی را هم برگزار کنیم.

مدیر کاخ گلستان اظهار کرد: یکی از کار هایی که حتما در کاخ گلستان انجام خواهد شد، این است که نحوه پرزنت کردن این کاخ به مردم و معرفی این مجموعه علاوه بر آنچه که الآن وجود دارد، چه از طریق محصولات فرهنگی و ارائه محصولات فرهنگی و چه از طریق تغییر در نحوه راهنمایی گسترش پیدا خواهد کرد. الآن گروهی در کاخ گلستان مستقر هستند که اطلاعاتی را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می دهند، اما این من را راضی نمی کند. من دنبال این هستم که برنامه راوی گلستان داشته باشیم؛ یعنی به صورت مداوم برنامه هایی را خواهیم داشت که در این برنامه ها به صورت روایتگری به موضوعات تخصصی کاخ گلستان از جمله کاشی کاری ها، نگاره ها و آثاری که در آن وجود دارد، پرداخته می شود و راهنمایان مجرب به داستان موارد ذکر شده توجه می کنند و در سایت مان نیز اطلاع رسانی می کنیم تا بازدیدکنندگان بتوانند علاوه بر قسمت های مختلف کاخ گلستان از این خدمات نیز استفاده کنند.

تلاش می کنم که نشریه داخلی کاخ گلستان را مجدد فعال کنم

امامی گفت: من تلاش می کنم که نشریه داخلی کاخ گلستان را مجدد فعال کنم و یک مثلث ارتباطی بین واحد پژوهش، مخازن و کتابخانه برقرار شود. مثلثی که در واقع پژوهشگران و مخاطبانمان از سردرگمی بیرون بیایند. پیش از این زحماتی در کاخ گلستان کشیده شده و من منکر هیچ کدام از این زحمات نیستم، ولیکن ارتباط میان واحد پژوهش، آرشیو و مخازن مان باید خیلی تقویت شود. در رابطه با بحث موضوعات زیرساختی نیز حتما برنامه هایی خواهم داشت. از این برنامه ها می توان به ساماندهی فروشگاه محصولات فرهنگی و راه اندازی کافه اشاره کرد. من دوست ندارم که رستوران به معنای واقعی خودش در یک مجموعه فرهنگی -تاریخی داشته باشیم، اما یک کافه در مجموعه کاخ گلستان جانمایی خوبی خواهد شد. ان شاءالله با راه اندازی شورای راهبردی مان هرچه سریع تر بتوانیم تصمیمات زیرساختی را در کاخ گلستان بگیریم. من اعتقاد زیادی به خرد جمعی دارم و سعی می کنم از کارشناسان مجرب برای ساماندهی زیرساخت ها کمک بگیرم.

او ادامه داد: توجه به شرایط حفاظتی مجموعه کاخ گلستان جزو اولویت های من خواهد بود. ان شاءالله بخش حفاظتی مجموعه چه از لحاظ حفاظت الکترونیک و چه از لحاظ حفاظت فیزیکی بازبینی و تقویت شود. همه تلاشم این است که بتوانم نیاز های کاخ گلستان را به گونه ای انتقال بدهم که بودجه قابل توجهی برای این کاخ در نظر گرفته شود؛ ولیکن هنوز نمی دانم که بودجه اختصاص یافته به این مجموعه فرهنگی-تاریخی چقدر است، اما همه تمام تلاشم را می کنم که به بهترین شکل از بودجه ای که برای این مجموعه در نظر گرفته می شود، استفاده شود.

مدیر کاخ گلستان در سرانجام بیان کرد: موضوع سایت کاخ گلستان هم برای من خیلی مهم است. توجه به سایت فارسی-انگلیسی کاخ گلستان و تقویت آن در برنامه های ما خواهد بود و صد درصد امسال برنامه به سازی با رعایت اصول مرمتی در فضا های مختلف اتفاق می افتد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 15 دی 1398 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 644

به "برنامه های مدیر جدید کاخ گلستان تشریح شد، از اجرای طرح راوی گلستان تا بازگشایی درب کاخ به روی پژوهشگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه های مدیر جدید کاخ گلستان تشریح شد، از اجرای طرح راوی گلستان تا بازگشایی درب کاخ به روی پژوهشگران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید