برای مقابله با سرماخوردگی آماده شویم

به گزارش وبلاگ مجله پریها، متخصصان و پزشکان به طور کلی بر این باورند که داشتن سیستم ایمنی قوی به بدن در مقابله با عفونت ها یاری می نماید.

برای مقابله با سرماخوردگی آماده شویم

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، ممکن است بعضی افراد از توانایی ژنتیکی برای فراوری پادتن علیه بعضی از ویروس ها برخوردار باشند، اما اغلب ما باید با انتخاب روش های زندگی سالم به تقویت دستگاه ایمنی خود یاری کنیم.

در ادامه چند توصیه موثر برای تقویت سیستم ایمنی بدن و آماده سازی در برابر سرماخوردگی فصلی در امسال ارائه شده است:

- مصرف مکمل ویتامین د

در اوج همه گیری کرونا، ویتامین د به اسم دارویی شگفت انگیز که احتمال ابتلا به کوویدـ19 را به حداقل می رساند، سر زبان ها افتاد. با این حال در تحلیل محققان از پرونده بیش از 400 هزار بیمار هیچ شواهدی به دست نیامده که نشان دهد افزایش اندازه ویتامین د در بدن شرایط ابتلا به کرونا را بهبود می دهد.

با این حال به طور کلی تاثیر مثبت ویتامین د بر دستگاه ایمنی بدن را به آسانی نمی توان انکار کرد. بنا به تحقیقی که در سال 2017 در مجله پزشکی بریتانیا منتشر شد و در آن شرایط بیش از 10 هزار بیمار را تحلیل نموده بودند احتمال ابتلا به عفونت دستگاه تنفسی فوقانی در افرادی که اندازه ویتامین د بدنشان کم باشد بیش از افرادی است که بدنشان دارای ویتامین د کافی است.

دکتر راس والتون، متخصص ایمنی شناسی یاخته ای و موسس گروه تحقیقات بالینی ای-آی آر، در این باره گفت: بر اساس تعداد فزاینده ای از مقالات علمی برای پشتیبانی از دستگاه ایمنی بدن به خصوص در روزهای ابری زمستان که آفتاب نیست باید ویتامین د را در سطح مناسبی نگه داشت. بنابراین تقویت برنامه خورد و خوراک یا مصرف مکمل هم گزینه مفیدی است.

- در خانه ماندن هنگام ناخوش احوالی

اگر احساس می کنیم ناخوشیم نباید فداکاری کنیم و به سر کار برویم. هنگام ناخوش احوالی در صورت امکان باید دورکاری کرد. همکاران هم دوست ندارند به آن ها میکروب انتقال دهیم و مبتلایشان کنیم. بنابراین خانه، برترین جا برای ماندن و بهبود یافتن است.

متخصصان می گویند: این ویروس ها اغلب زمستان ها و به وسیله عطسه و سرفه منتشر می شوند. تجمع در فضاهای سرپوشیده هم به انتشار ویروس یاری می نماید. وقتی بیمار می شویم نباید سر کار برویم. این ویروس ها قابلیت سرایت بالایی دارند و ممکن است عامل بیماری هم سارس کوو ـ 2 باشد و به علاوه ممکن است علائم قابل تشخیص نباشد.

- مرتب ورزش کردن

مزیت های فعالیت بدنی برای حفظ سلامت به خوبی تعیین است. به گفته جیمز ترنر و جان کمپل، نویسندگان مقالات ایندیپندنت و استادان گروه بهداشت دانشگاه بات، تمرین ورزشی به کارکرد بهتر دستگاه ایمنی بدن یاری می نماید. برای مثال جلوگیری از ورود عامل های بیماری زایی مثل ویروس به بدن که به وسیله پوست انجام می گیرد که یکی از خطوط دفاعی دستگاه ایمنی است. بر اساس تحقیقات، زخم پوست افرادی که مرتب ورزش می نمایند سریع تر از افراد کم فعالیت بهبود می یابد و در نتیجه خطر ورود باکتری به بدن ورزشکاران کاهش می یابد. حتی تمرین های ورزشی ملایم هم عملکرد دستگاه ایمنی را تقویت می نماید.

- دست نزدن به دهان، چشم و بینی

بسیاری از ما به جویدن ناخن، دست زدن به آرایش چشم یا پاک کردن ترشحات بینی با دست عادت داریم. چنین کارهایی باعث می گردد ویروس به آسانی به درون بدن رخنه کند.

رابرت شوارتز، رئیس بخش درمان خانواده در مدرسه پزشکی دانشگاه میامی، می گوید: بسیاری این عادت های بد را دارند (دست زدن به چشم ها و گوش ها و بینی) و راه اصلی ورود ویروس به دستگاه ایمنی بدن به وسیله مجاری تنفسی دهان و بینی است. در نتیجه باید بیشتر توجه کرد و سعی کنیم این اجزا صورت را با دست لمس نکنیم. سطح وسایلی مثل تلفن همراه آکنده از میکروب است و باید آن ها را مرتب ضدعفونی کنیم. بد نیست از برنامه های کامل شستن دست هم استفاده کنیم که در موج نخست همه گیری کرونا اعلام شده بود.

- کار از کار گذشت و سرما خوردیم، حالا چه باید کرد؟

به گزارش ایندیپندنت، اگر بدن به بیماری دچار شده باشد و در حال دست وپنجه نرم کردن با آن باشیم برترین توصیه آن است که آرام بگیریم و قدری استراحت کنیم.

دکتر والتون بعلاوه در بخش دیگره از توصیه های خود در این باره می گوید: توصیه کلی این است که خیلی استراحت کنیم و بخوابیم، خود را گرم نگه داریم و آب فراوان بنوشیم که بدن دچار کم آبی نگردد. برای برطرف دردهای عضلانی یا پایین آوردن دمای بدن پاراستامول یا ایبوپروفن مصرف کنیم.

اگر دچار بینی گرفتگی شدیم از داروی ضد انسداد بینی استفاده کنیم. ممکن است بی اشتها باشیم اما باید به خوردن خوراکی های مغذی ادامه دهیم چون دستگاه ایمنی بدن به انرژی و مواد مغذی احتیاج دارد تا بتواند کار خود را انجام دهد که دوباره سرپا شویم و فعالیتمان را از سر بگیریم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 مهر 1400 بروزرسانی: 26 مهر 1400 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1834

به "برای مقابله با سرماخوردگی آماده شویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای مقابله با سرماخوردگی آماده شویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید