این فرمانده شهید یک نخبه هسته&zwnjای بود

به گزارش وبلاگ پریها، پس از ورود به دانشگاه و آشنایی با تعدادی دانشجوی مسلمان و مبارز، جدی تر از گذشته وارد جریان های سیاسی شد و خیلی سریع نسبت به مسائل سیاسی داخلی اطلاعات کسب کرد.

این فرمانده شهید یک نخبه هسته&zwnjای بود

به گزارش خبرنگاران، امروز 20 آذرماه سالروز شهادت سردار شهید غلامعلی پیچک است. غلامعلی پیچک سال 1338، در تهران به جهان آمد. غلامعلی با نمره های عالی، دوره ابتدایی را به خاتمه برد و هر سال شاگرد ممتاز شد. وارد دبیرستان شد و در سن 16 سالگی با بهترین معدل، مدرک دیپلم را دریافت کرد و همان سال در کنکور و در رشته فیزیک هسته ای در دانشگاه پذیرفته شد. در دانشگاه به خاطر کسب امتیاز بالا، بورس تحصیل در خارج از کشور به وی تعلق گرفت اما از پذیرش بورس سرباز زد و تحصیل در داخل کشور را به خارج رفتن ترجیح داد.

پیچک، همزمان با تحصیل در دانشگاه، از کسب معارف دینی غفلت نورزید و به آموختن و یاددادن به دیگران پرداخت. او جامع المقدمات را به خوبی یاد گرفت و برای دوستان و همسالان آموزش داد. از 10 سالگی در انجام فرائض دینی مقید و از شروع تکلیف، مقلد حضرت امام(ره) شده بود.

پس از ورود به دانشگاه و آشنایی با تعدادی دانشجوی مسلمان و مبارز، جدی تر از گذشته وارد جریان های سیاسی شد و خیلی سریع نسبت به مسائل سیاسی داخلی اطلاعات کسب کرد و رژیم شاه را رژیمی فاسد و ظالم یافت و از این رو، مصمم تر از پیش، وارد مبارزات سیاسی شد. از آن پس تحت مراقبت و تعقیب عوامل ساواک قرار گرفت. او طی فعالیت های خود، مبارزات خود را گسترش داد.

با اوج گیری مبارزات انقلاب اسلامی، غلامعلی با دلگرمی و امید بیشتر، به روشنگری و هدایت مردم پرداخت و با ارائه تحلیل های خوب سیاسی، مفاسد و وابستگی رژیم شاه را افشا و بویژه قشر جوان را به مبارزه علیه نظام ستمشاهی ترغیب کرد. با ارتباطی که با برخی روحانیون برجسته داشت، اعلامیه ها و نوارهای سخنرانی حضرت امام را چاپ و تکثیر کرد و در اختیار دیگران گذاشت.

با تجاوز رژیم عراق به ایران و تحمیل جنگی نابرابر به انقلاب نوپای اسلامی، پیچک راهی جبهه های نبرد شد. از آن جا که لیاقت و شجاعت او در درگیری های کردستان به فرماندهان محرز بود، به عنوان فرمانده محور غرب کشور منصوب شد. پیچک توان بالای نظامی خود را در این محور به منصه ظهور رساند و با ارائه طرح های دقیق و واقع بینانه نظامی، حیرت نیروها را برانگیخت. به رغم سن کم، از ذهنی نقاد و خلاق برخوردار بود و از این رو پیروز شد بهترین طرح های عملیاتی را با توجه به شناسایی منطقه ارائه و اجرا کند. او اغلب شناسایی ها را خودش انجام می داد و تا عمق بیش از 30 کیلومتر، در پشت جبهه دشمن نفوذ می کرد. با اجرای عملیات های پیروز در محور غرب، کم کم شهرت و آوازه اش در غرب پیچید. توانمندی نظامی و قامت خاص پیچک از او شخصیتی دوست داشتنی و در عین حال پر از ابهت ساخته بود. در عملیات بازی دراز آخرین کسی بود که از ارتفاعات عقب نشینی کرد.

سردار اسماعیل کوثری از دیگر همرزمان شهید پیچک روایت می کند: سال 60 من از سومار به سرپل ذهاب رفتم. در نهایت اصغر وصالی که گروه دستمال سرخ ها را راه انداخته بود به گیلانغرب رفت. اردیبهشت هم که از راه رسید عملیات بازی دراز شروع شد با یک پیروزیت کامل در مقطعی که اوج اختلاف ارتش و سپاه با تصمیمات بنی صدر وجود داشت. هنر پیچک این بود که سپاه و ارتش را با هم هماهنگ کرد و این هماهنگی باعث شد عملیات بازی دراز که باید حتما به خاطر آن از شهید شیرودی یاد کنیم با پیروزیت روبرو شود. فرماندهی عملیات بازی دراز در ماه های اول جنگ کار هر کسی نبود چون در آن مقطع نه امکاناتی داشتیم و نه سازمانی. کار ما در آن زمان نه با مدیریت وابستگی به قدرت ها جلو می رفت و نه با اشتباه و خامی؛ بلکه با توکل به خدا و تدابیر پیچک و باقی فرماندهان پیش می رفت. بویژه در 10 ماه اول جنگ که کار خیلی سخت بود؛ چه در جبهه جنوب و چه در غرب.

پیچک در عملیات مطلع الفجر در نوک پیکان گردان وارد نبرد علیه دشمن شد و در منطقه قاسم آباد واقع در ارتفاعات برآفتاب با نیروهای دشمن تن به تن درگیرشد و نزدیک ظهر روز 20 آذرماه 1360 بر اثر اصابت گلوله به گلو و سینه اش به شهادت رسید.

شاهین بر آفتاب سرگذشت و داستان زندگانی شهید غلام علی پیچک هم در سالهای گذشته توسط نشر 27 بعثت منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 دی 1399 بروزرسانی: 16 دی 1399 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1371

به "این فرمانده شهید یک نخبه هسته&zwnjای بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این فرمانده شهید یک نخبه هسته&zwnjای بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید