ادعای گم شدن 3 میلیون تن فولاد از کجا مطرح شد؟

به گزارش وبلاگ مجله پریها، به گزارش خبرنگاران، رسول خلیفه سلطانی در رابطه با بحث های مطرح شده در رابطه با گم شدن 3 میلیون تن فولاد گفت: این گم شدن مربوط به بحث های آماری است، وگرنه 3 میلیون تن فولاد قابلیت گم شدن ندارد.

ادعای گم شدن 3 میلیون تن فولاد از کجا مطرح شد؟

وی توضیح داد: منظور از این مسئله آن است که در موازنه تولید، واردات و صادرات با کمبود 3 میلیون تنی روبه رو هستیم.

وی ادامه داد: این اختلاف آماری ناشی از ارقام موجود در آمارهای کلی صنعت فولاد است و هنوز حسابرسی شرکت های فولادی نهایی نشده است. در واقع انبارگردانی و حسابرسی شرکت های فولادی خردادماه نهایی می شود و آن زمان آمار دقیق تعیین خواهد شد.

دبیر انجمن فولاد با بیان اینکه تفاوت بین آمارهای کلی و ارقام مربوط به انبارگردانی شرکت ها طی سال های گذشته نیز وجود داشته است، گفت: ممکن است بخشی از اختلاف آماری که در حال حاضر با آن روبه رو هستیم، ناشی از موضوع صادراتی باشد که اظهار نشده و به تعبیری، قاچاق شده است. مانند اتفاقی که در مورد کالاهای دیگر از جمله آرد یا گوشت می افتد.

وی با بیان اینکه این اختلاف آماری در سال های قبل نیز وجود داشته است، گفت: رقم 3 میلیون تن مربوط به آمار سال 99 عدد بزرگی است و توجهات را به خود جلب کرده است.

به گفته خلیفه سلطانی، معمولا پس از گذشت دو یا سه ماه از شروع سال، اطلاعات مربوط به انبارگردانی و حسابرسی شرکت ها با آمارهای کلی تطبیق داده می شود و در آن زمان می توان اختلاف قطعی بین این دو بخش را تعیین کرد.

وی با بیان اینکه اعداد و ارقام بنگاه های تولیدی و حسابرسی آنها، آمار دقیق تری است، گفت: در ارائه آمارهای کلی، حسابرسی دقیق صورت نمی گیرد و با توجه به هزینه بر بودن حسابرسی آمارهای کلی این کار انجام نمی شود و معمولا حسابرسی آماری در کشور نداریم.

وی ادامه داد: همیشه در آمارها یک باگ (حفره) وجود دارد که این اختلاف برای سال گذشته رقم درشتی شده است.

منبع: فارس

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 3 خرداد 1400 بروزرسانی: 3 خرداد 1400 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1629

به "ادعای گم شدن 3 میلیون تن فولاد از کجا مطرح شد؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "ادعای گم شدن 3 میلیون تن فولاد از کجا مطرح شد؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای گم شدن 3 میلیون تن فولاد از کجا مطرح شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید