کم بارش ترین فروردین نیم قرن اخیر در استان تهران ثبت شد

به گزارش وبلاگ مجله پریها، تهران (پانا) - مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای تهران گفت در نخستین ماه فصل بهار فقط با ثبت 2 میلی متر بارندگی، کم بارش ترین فروردین ماه استان تهران در طول 53 سال اخیر ثبت شده است.

کم بارش ترین فروردین نیم قرن اخیر در استان تهران ثبت شد

به گزارش وزارت نیرو، محمدرضا خانیکی، گفت: بر اساس آمار و اطلاعات دریافتی از شبکه رفتارسنجی آب و هواشناسی در هفت ماه سپری شده از ابتدای سال آبی 1400-1399 مجموع بارندگی استان تهران از مهر سال گذشته تا فروردین امسال، 235 میلی متر بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش 41 درصدی ریزش های جوی روبرو شده ایم.

مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای تهران اضافه نمود: کاهش سهم ارتفاعات و حوضه آبریز سدها در میزان نزولات جوی بسیار نگران کننده تر است؛ به گونه ای که حوضه آبریز سدهای تأمین کننده آب استان تهران، نسبت به فروردین سال گذشته و بلندمدت، بین 85 تا 97 درصد کاهش بارندگی ها را طی فروردین امسال تجربه نموده است. علاوه بر این نتایج حاصل از آخرین عملیات برف سنجی نیز نشان دهنده کاهش قابل توجه ذخیره برفی در حوضه آبریز سدهاست.

خانیکی با اشاره به افزایش درجه حرارت استان در عموم ماه های سپری شده از سال آبی، گفت: نخستین ماه فصل بهار نیز بر همین فرایند بود به نحوی که در بیشتر روزهای این ماه، با افزایش قابل توجه دما نسبت به زمان مشابه سال گذشته و متوسط بلندمدت روبرو بودیم.

این مقام مسئول در خاتمه ابراز امیدواری کرد، با تمهیدات مدیریت منابع و مصارف آب و با همراهی مردم استان در مصرف بهینه و صرفه جویی در تمامی بخش های مصرف شاهد تأمین آب پایدار در ماه های گرم سال باشیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 22 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1400 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1608

به "کم بارش ترین فروردین نیم قرن اخیر در استان تهران ثبت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کم بارش ترین فروردین نیم قرن اخیر در استان تهران ثبت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید