چگونه از آفتاب سوختگی گیاهان جلوگیری کنیم؟

به گزارش وبلاگ پریها، همانطور که کم بودن نور آفتاب باعث آسیب به گیاه می گردد تابش شدید نور نیز می تواند به گیاهان آسیب برساند. گیاهان شما ممکن است در نهایت دچار آفتاب سوختگی شوند اگر زمان زیادی در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند.

چگونه از آفتاب سوختگی گیاهان جلوگیری کنیم؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از میهن کاکتوس ، همانطور که می دانید قبل از قرار دادن گیاهان در معرض نور آفتاب، نمی توانید به آنها کرم ضد آفتاب بزنید، اما در عوض چند کار وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از آفتاب سوختگی برگها توسط اشعه های خورشید، انجام دهید. معمولاً اگر گیاه خود را به بیرون از خانه منتقل کنید و یا اگر آنها را به نور کم عادت داده باشید، در بهار و تابستان بیشتر در معرض خطر آفتاب سوختگی قرار دارند. یکی از بهترین راه ها برای تغییر مکان آنها بدون اینکه به آنها آسیبی برسد این است که به تدریج به مکان جدید خود بروند تا بتوانند کم کم خود را به محلی با آفتاب و نور بیشتر عادت بدهند.

چگونه تشخیص دهید که گیاه شما آفتاب سوخته شده است؟

درست مثل پوست شما، برگهای گیاهان آپارتمانی شما نیز اگر زیاد در معرض نور آفتاب باشند تغییر رنگ می دهند، اما بجای قرمز روشن، زرد یا سفید می شوند (اگر آفتاب سوختگی شدید باشد حتی ممکن است لبه های برگ ها کمی قهوه ای و ترد گردد). درصورتیکه آب یا نور کافی به گیاه نرسد نیز ممکن است برگ ها رنگ خود را از دست بدهند اما اگر دلیل آن آفتاب سوختگی باشد معمولاً برگهای بالایی و یا برگهایی که در معرض تابش مستقیم نور خورشید می باشند دچار تغییر رنگ خواهند شد. بطوری که برگ هایی که به سطح خاک نزدیکتر هستند و از برگهای بالاتر سایه می گیرند، نباید تغییر رنگ چندانی داشته باشند.

بسته به نوع گیاه و مدت زمان قرار گیری در آفتاب، برگهای در معرض تابش مستقیم نور خورشید می توانند رنگ خود را از دست داده و سفید شوند و یا در بیشتر موارد زرد شوند.

چگونه از آفتاب سوختگی جلوگیری کنیم؟

گیاهان فقط در عرض چند ساعت می توانند آفتاب سوخته شوند و بعد از آن تقریباً هیچ کاری نمی توان انجام داد. با این حال جلوگیری از آفتاب سوختگی آسان است. تنها کاری که شما بایستی انجام دهید این است که نحوه مراقبت از گیاهان خود را بدانید و آنها را از آفتاب سوختگی در امان بدارید. بعضی از گیاهان از جمله کاکتوسها و ساکولنت ها نور مستقیم خورشید را دوست دارند و قرار دریافت در بیرون از منزل و آفتاب تابستان باعث رشد بهتر آنها می گردد. اما بعضی گیاهان دیگر، به ویژه گیاهانی که با شرایط نور کم عادت دارند، را اگر به یک مکان جدید با نور زیاد آفتاب منتقل کنیم، احتمال آفتاب سوختگی آنها بیشتر خواهد بود.

البته این بدان معنا نیست که شما نمی توانید گیاهان آپارتمانی خود را در هوای مطبوع به بیرون منتقل کنید، بلکه فقط بایستی این کار را بتدریج و کم کم انجام دهید. بجای اینکه گیاه خود را از گوشه تاریک خانه خود بردارید و مستقیماً به زیر نور مستقیم آفتاب منتقل کنید، آن را به تدریج جابجا کنید. با انتقال آن به یک مکان سایه، مثلاً ایوان و یا پستوی خانه خود آغاز کنید. جایی که کمی بیشتر از محل قبلی نور داشته باشد اما آفتاب مستقیم ندارد. سپس بعد از چند روز سعی کنید آن را فقط برای مدت یک و نهایتاً دو ساعت در معرض تابش نور خورشید قرار دهید. در طی چند هفته به تدریج میزان آفتابی را که گیاه شما در آن قرار گرفته است را افزایش دهید. با این همه اگر شما گیاهی دارید که به طور ذاتی نور کم را نسبت به آفتاب ترجیح می دهد، بهترین کار این است که آن را خارج از منزل و در زیر سایه بان نگهداری کنید.

در صورت امکان بهتر است آن را در محلی با نور خورشید کمتر قرار دهید، زیرا اگر گیاه شما آفتاب سوخته گردد، کار زیادی برای آن نمی توانید انجام دهید. برگ ها دیگر خوب نمی شوند و به رنگ طبیعی خود بر نمی گردند، بنابراین بهترین گزینه برای شما این است که برگ های آسیب دیده را بریده و گیاه را به نقطه ای با نور کم و بدون آفتاب مستقیم منتقل کنید.

اگر گیاه خود را به جلوی پنجره آفتابی منتقل می کنید، می توانید با افزودن یک پرده نور را کاهش دهید. به این ترتیب گیاه خانگی شما نور کافی دریافت خواهد نمود اما در معرض تابش مستقیم نور آفتاب هم نخواهد بود.

اگر مراقب گیاهان خانگی خود هستید (دقیقا مانند مراقبت از پوست خود) باید بتوانید آنها را از آفتاب سوختگی نجات دهید. باید بدانید که گیاهان شما چه میزان نور را ترجیح می دهند و اگر می خواهید آنها را به یک مکان آفتاب گیر منتقل کنید، باید این کار را به آرامی و به تدریج انجام دهید. به یاد داشته باشید که هرگونه آفتاب سوختگی گیاهان خانگی شما رفع نخواهد شد، پس بنابراین اطمینان حاصل کنید که آنها برای طولانی مدت در معرض تابش نور آفتاب قرار نخواهند گرفت.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 آذر 1399 بروزرسانی: 23 آذر 1399 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1320

به "چگونه از آفتاب سوختگی گیاهان جلوگیری کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه از آفتاب سوختگی گیاهان جلوگیری کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید