چطور می توان حیات وحش را در کمال امنیت دیدن کرد؟

به گزارش وبلاگ مجله پریها، بازدیدکنندگان حیات وحش برای اینکه در کمال امنیت به تماشای حیوانات وحشی بپردازند، باید تابع قوانین ساده پارک ها باشند.

چطور می توان حیات وحش را در کمال امنیت دیدن کرد؟

برای اینکه هنگام تماشای حیات وحش، ایمنی خود و دیگران را به مخاطره نیندازید، الگوی خوبی باشید! یادتان باشد که با احتیاط و احترام مناسب با حیوانات وحشی رفتار کنید. ایمنی این حیوانات و بعلاوه ایمنی شما به این بستگی دارد که همه افراد از دستورالعمل های ساده پیروی نمایند و قدرت تشخیص خوبی داشته باشند.

1. قبل از رفتن به طبیعت، اطلاعات خود را افزایش دهید

هر پارکی ویژگی ها و دستورالعمل های خاص خود را دارد، نظیر حداقل فاصله ای که بازدیدنمایندگان باید هنگام تماشای حیوانات رعایت نمایند و شرایط نگهداری غذا. قبل از ورود به پارک، چند دقیقه ای وقت بگذارید و قوانین آن پارک را مطالعه کنید.

2. چشم از جاده برندارید

تصادف با حیوانات وحشی، یکی از مرگ بارترین اتفاقاتی است که می تواند زمان حضور در پارک ها اتفاق بیفتد. در واقع جاده ها از وسط زیستگاه یا راستا کوچ حیوانات عبور نموده است و به همین علت باید سرعت مجاز را رعایت کنید و حواس تان به جاده باشد تا ناگهان حیوانی وارد جاده نگردد. زمانی که برای تماشای حیوانات توقف می کنید، حتماً خودروی خود را به طور کامل از جاده خارج نموده و با این کار امنیت حیوانات و همین طور سایر خودروهای عبوری را تضمین کنید.

3. حداقل فاصله را از حیوانات رعایت کنید

برترین راه برای ایمن ماندن هنگام تماشای حیوانات وحشی، این است که به حیوانات خیلی نزدیک نشوید. بسیاری از پارک ها از بازدیدنمایندگان می خواهند که حداقل، فاصله 23 متری را از بیشتر حیوانات و فاصله 91 متری را از حیوانات شکاری نظیر خرس و گرگ رعایت نمایند؛ هرچند باید این حداقل فاصله را در پارک مورد نظرتان آنالیز کنید، زیرا در بعضی پارک ها مثل پارک ملی المپیک، حداقل فاصله حدود 46 متر است.

پارک ها فرصتی بی نظیر برای انسان ها هستند تا رفتارهای طبیعی حیوانات در طبیعت را به نظاره بنشینند؛ اما به طور کلی، اگر حیوانات نسبت به حضور شما واکنش نشان بدهند، بدان معنا است که شما خیلی به آن ها نزدیک شده اید؛ این اتفاق معمولاً هنگام گرفتن سلفی اتفاق می افتد. ترجیحاً از دوربین شکاری یا لنزهای زوم بهره ببرید و اگر حیوان به سمت شما حرکت کرد، از او دور شوید. اجازه دهید که حیات وحش زندگی وحشی خود را داشته باشد و شما از دور نظاره گر این ماجرا باشید.

4. مزاحم حیوانات نشوید

زمانی که از فاصله دور به تماشای حیات وحش می پردازید، نه تنها قانون را رعایت نموده اید، بلکه می توانید تجربه بهتری را برای خود رقم بزنید. غذا دادن، لمس کردن، سربه سر گذاشتن، ترساندن یا آزار تعمدی حیوانات، غیرقانونی است. یادتان باشد که این حیوانات، وحشی هستند و هنگامی که مورد آزار قرار می گیرند یا غافلگیر می شوند، غیرقابل پیش بینی هستند. برقراری رابطه با حیات وحش نیز می تواند هم به مردم و هم به حیوانات آسیب بزند و منجر به جراحت یا بیماری گردد؛ پس در راستاهای معین شده حرکت کنید. اگر حضور سگ در این پارک ها بلامانع است، حتماً به آن ها قلاده بزنید که طبق قانون بیشتر پارک ها بلندی قلاده باید حدود دو متر باشد، مدفوع آن ها را بردارید و حتماً واکسیناسیون شده باشند. از وسایلی که صدای پرنده یا سایر حیوانات را درمی آورد یا هر نوع وسیله ای برای جلب توجه حیوانات استفاده نکنید.

5. به حیوانات غذا ندهید و زباله را در سطل های مناسب بریزید

غذا دادن به حیوانات باعث می گردد که آن ها غذای بیشتری از شما بخواهند. حیوانات هر چیزی که بوی غذا بدهد را به عنوان غذا در نظر می گیرند. دسترسی به زباله و حتی خرده های غذا که روی میزهای پیک نیک به جای مانده است، می تواند باعث جلب توجه حیوانات وحشی گردد. وقتی آن ها بفهمند که انسان ها منبع غذا هستند، نسبت به آن ها حس تهاجمی پیدا می نمایند و به این ترتیب، بازدیدنمایندگان در معرض آسیب و خطر و حیوانات در معرض نابودی و کشته شدن به وسیله مدیران پارک های حیات وحش قرار می گیرند. پس با رفتار خود باعث مرگ حیات وحش نشوید! محدوده پیک نیک یا چادر خود را تمیز نموده، غذای خود را به خوبی جمع آوری کنید و زباله ها را در ظروف مناسب قرار دهید.

6. اگر چیزی مشاهده کردید، اطلاع دهید

اگر با حیوانی تماس فیزیکی پیدا کردید، حتماً این موضوع را به یکی از کارکنان پارک اطلاع دهید. در صورتی هم که حیوان بیمار، مرده یا با رفتار عجیب وغریبی مشاهده کردید، قضیه را به اطلاع مسئولان پارک برسانید. وقتی سایر بازدیدنمایندگان این دستورالعمل ها را رعایت نمی نمایند، این موضوعات را به آن ها یاد دهید تا ناظران هوشمندی برای حیات وحش باشند و در صورت لزوم، یکی از مسئولان را در جریان قرار دهید.

7. مسئولانه رفتار کنید

حرف آخر اینکه ایمن ماندن ما هنگام حضور در طبیعت و وحشی نگه داشتن حیوانات در زیستگاه خود، به رفتار ما بستگی دارد. وقتی به پارک ملی می رویم، وظیفه ما حفظ امنیت خود، خانواده و همین طور حیوانات وحشی است.

منبع: کجارو / nps.gov
انتشار: 24 اسفند 1400 بروزرسانی: 24 اسفند 1400 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1995

به "چطور می توان حیات وحش را در کمال امنیت دیدن کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور می توان حیات وحش را در کمال امنیت دیدن کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید