پیرهن گم نموده ام، مجموعه غزلی به سبک هندی و بیدلانه

به گزارش وبلاگ مجله پریها، به گزارش خبرنگاران، مجموعه غزل پیرهن گم نموده ام سیداحمد حسینی متخلص به احمد شهریار از سوی موسسه فرهنگی- هنری شهرستان ادب در 154 صفحه منتشر شده است.

پیرهن گم نموده ام، مجموعه غزلی به سبک هندی و بیدلانه

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

احمد شهریار درباره مضمون شعرهای کتاب خود به ایبنا گفت: این کتاب مجموعه ای از اشعار کلاسیک است و شعر کلاسیک نیز با رویکرد غزل های سبک هندی است که تفاوت آن با بقیه سبک های خراسانی و عراقی یا سبک امروز این است که بیت محور است. یعنی یک غزل را که شما نگاه می کنید هر بیت آن دارای یک مضمون خاص است و اگر آن غزل پنج بیت دارد هر بیت آن معنی و مفهوم مختلفی دارد.

او ادامه داد: این کتاب هر غزلش یک موضوع دارد و با اینکه یک غزل فضای خاص خودش را دارد، مثلا ممکن است اجتماعی باشد یا یک غزل عاشقانه باشد ولی بیت به بیت، مضامین آن فرق کند.

وی توضیح داد: قبل از اینکه وارد عرصه شعر فارسی شوم، به زبان اردو شعر می گفتم و از نوجوانی آغاز به شعر گفتن کردم و در منطقه خودمان به عنوان کوچکترین شاعر منطقه، معروف بودم. در آنجا کتابی درباره تاریخ بلوچستان موجود است که در آن کتاب نیز، از من به عنوان کم سن ترین شاعر بلوچستان یاد شده است.

او درباره اینکه چه شد که به شعر فارسی روی آورد اعلام کرد: در خانه فرهنگ ایران درس می خواندم و بعد از اینکه گلستان سعدی را خواندم، کم کم آغاز کردم به شعر گفتن به زبان فارسی و بعد از خواندن حافظ و سعدی به سراغ بیدل دهلوی رفتم و بعد از آشنا شدن با فضای شعر بیدل آغاز کردم به شعر بیدلانه و به سبک هندی گفتن و تقریبا بیشتر غزل هایی که در این کتاب آمده به سبک هندی و بیدل است.

سیداحمد حسینی درباره مخاطبان این کتاب اعلام کرد: این کتاب در تاریخ 22 بهمن 1399 از سوی انتشارات فرهنگی- هنری ادب منتشر شد که یکی از انتشارت خیلی معتبر در زمینه شعر و کتاب است و مخاطبان این کتاب افرادی هستند که یا با شعر کلاسیک انس دارند و یا خودشان شاعر شعر کلاسیک هستند و تعدادشان نسبت به بقیه قالب ها مثل شعر نیمایی و سپید زیاد است. زیرا یک تاریخ هزار ساله پشت شعر کلاسیک است. بنابراین مخاطبان این کتاب هم کسانی هستند که به شعر شاعرانی چون حافظ و سعدی و مولانا و به قالب شعری غزل علاقه دارند.

او درباره این کتاب اظهار کرد: اشعاری که در این کتاب آمده سبک خاصی دارد که ما به آن سبک هندی می گوییم که به آن سبک اصفهانی هم می گویند. البته سبک های دیگری هم در لابه لای کتاب آمده است و من کتاب را به دو قسمت با عنوان های دیروز و امروز تقسیم کردم. در بخش دیروز شعرهایی وجود دارد که قبلا گفته ام و همه به سبک هندی است. در بخش امروز شعرهایی وجود دارد که اخیرا گفته ام و رویکردم را در این شعرها عوض نموده ام و برخی قسمت های آن با اینکه سبک شعرها هندی است ولی تلطیف شده و مثل غزل های قدیمی تر خیلی ثقیل و غلیظ نیست.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 27 فروردین 1400 بروزرسانی: 27 فروردین 1400 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1565

به "پیرهن گم نموده ام، مجموعه غزلی به سبک هندی و بیدلانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیرهن گم نموده ام، مجموعه غزلی به سبک هندی و بیدلانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید