نشانه نقدینگی خوب رشد اقتصادی است نه افزایش تورم

به گزارش مجله پریها، نقدینگی وقتی خوب است که در خدمت رشد اقتصادی باشد نه در خدمت سوداگری کاذب و گرانی های سرسام آور بازار مسکن و خودرو.

نشانه نقدینگی خوب رشد اقتصادی است نه افزایش تورم

به گزارش گروه سیاسی مجله پریها، روزنامه وطن امروز در یادداشتی به قلم یک کارشناس اقتصادی نوشت: هر افزایش نقدینگی بد است؟ یا نقدینگی بد و خوب داریم؟ چرا در گذشته افزایش 20 تا 25 درصدی نقدینگی مانند امروز به عنوان دردسر بزرگ اقتصاد کشور معرفی نمی شد؟

رشد نقدینگی در یک سال منتهی به آذرماه سال جاری بیش از 28 درصد بوده و حجم نقدینگی نیز به بیش از 2263 هزار میلیارد تومان رسیده است. این در حالی است که عدد 28 درصد از میانگین رشد نقدینگی 50 ساله کشور (25 درصد) 3 درصد بیشتر است.

آقای روحانی در نشست خبری اخیر خود درباره رشد نقدینگی مدعی شد نباید هر رشد نقدینگی را بد دانست و رشد نقدینگی اخیر، چون بر اثر افزایش ذخایر خارجی بانک مرکزی بوده، خوب است.

پول امروزی (پول و شبه پول) باید زمانی ایجاد شود که مابه ازای آن کالا وجود داشته و هر پولی که مابه ازای آن کالایی وجود نداشته باشد غیرواقعی است. بعد ها و با گذشت زمان و تاسیس پدیده ای تحت عنوان بانک، ماهیت این ماجرا به طور کلی تغییر کرد. ابتدا اعتبار (پول) ایجاد و قرار شد ما به ازای این اعتبار کالا یا اصطلاحا پشتوانه ایجاد شود.

بر اساس علم اقتصاد، اگر رشد نقدینگی بالاتر از رشد تولید باشد موجب ایجاد تورم می شود. به بیان بهتر ممکن است در 2 اقتصاد طی یک سال هر دو اقتصاد با رشد 20 درصدی نقدینگی روبرو شوند، اما میزان تورم این دو کشور هیچ شباهت و قرابتی به هم نداشته باشد. یکی از دلایل این موضوع نحوه هدایت نقدینگی در این دو اقتصاد است.

نویسنده می افزاید: با توجه به این که رشد اقتصادی در 9 ماهه اول سال جاری منفی بوده، نه تن ها رشد 25 درصدی نقدینگی بلکه رشد 10 درصدی نقدینگی نیز تورم زاست چرا که افزایش حجم پول در اقتصاد، موجب رشد تقاضا و متعاقباً ایجاد و افزایش تورم می شود.

نظام بانکی در کشور سهم عجیب و مهمی در افزایش حجم نقدینگی داشته است؛ موضوعی که در دولت های یازدهم و دوازدهم تشدید شده است، به طوری که از 2263 هزار میلیارد تومان حجم نقدینگی موجود در کشور 79 درصد آن (بیش از 1700 هزار میلیارد تومان) در دولت های یازدهم و دوازدهم و 21 درصد آن (یعنی 480 هزار میلیارد تومان) در سایر دولت ها ایجاد شده است. به عبارت بهتر، تا انتها آذرماه سال جاری نقدینگی طی 6 سال گذشته بیش از 7 برابر شده است.

حال سوال این است: کجای این نقدینگی می تواند خوب باشد و اگر این نقدینگی خوب است چرا به جای اینکه خودش را در رشد اقتصادی نشان دهد در افزایش قیمت ها و گرانی های سرسام آور در بازارهایی، چون مسکن و خودرو نشان می دهد؟

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1399 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 894

به "نشانه نقدینگی خوب رشد اقتصادی است نه افزایش تورم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه نقدینگی خوب رشد اقتصادی است نه افزایش تورم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید