میرکاظمی: سرمایه گذاری ها منجر به رشد مالی نشده است

به گزارش وبلاگ مجله پریها، تهران (پانا) - رئیس سازمان برنامه و بودجه می گوید قبلا سرمایه گذاری هایی در کشور شده اما رشد مالی به علت نداشتن راهبرد توسعه اتفاق نیفتاده است، لذا در قانون بودجه 1401، راهبردهای توسعه باید در نظر گرفته گردد.

میرکاظمی: سرمایه گذاری ها منجر به رشد مالی نشده است

به گزارش سازمان برنامه و بودجه، دوازدهمین جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال 1401 کل کشور، با حضور مسعود میر کاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه، آبرومند مشاور عالی رئیس مجلس شورای اسلامی، اعضای ستاد، مشاورین و رؤسای سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ها و سرپرست مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با موضوع ظرفیت های منابع مالیاتی در گمرک و توسعه صادرات کشورهای منتخب و جهت گیری اصلی بخشنامه بودجه سال 1401 برگزار گردید.

سید مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه در این جلسه، توضیح داد: سازمان برنامه و بودجه همکاری های خوب و کارشناسی با مجلس شورای اسلامی در زمینه بودجه 1401 خواهد داشت تا گام های مؤثر و مثبت تر برای جبران مسائل و تغییرات اساسی در ساختار بودجه برداشته گردد. وی از سرپرست نو مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری خواست تا آمادگی های لازم را جهت تدوین برنامه هفتم توسعه و بودجه 1401 در زمینه هایی که احتیاج به کار علمی و پژوهشی دارد، فراهم نماید.

میرکاظمی با اشاره به اینکه در کشور، راهبردهای توسعه مناسبی وجود نداشته است، یادآور شد: سرمایه گذاری هایی در کشور شده ولی رشد اتفاق نیفتاده است و این مهم بدلیل نداشتن راهبرد توسعه بوده است لذا در قانون بودجه 1401 و برنامه هفتم توسعه، راهبردهای توسعه باید به عنوان یک اصل مهم و اساسی در نظر گرفته گردد و بر روی کالا و خدماتی که رقابت پذیری و قدرت صادرات دارند بر مبنای آمایش سرزمین باید سرمایه گذاری صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه توجه به توسعه صادرات غیر نفتی یکی از مهمترین اولویت های دولت در بودجه 1401 است، گفت: ضروری است کالا و خدماتی که برای صادرات در نظر گرفته می گردد، قدرت رقابت پذیری و ظرفیت صادرات داشته باشد. در استان ها و شهرستان ها ظرفیت های خیلی زیادی وجود دارد که قدرت رقابت منطقه ای و جهانی دارند و با حمایت و سیاستگذاری های درست و در نظر گرفتن تسهیلات و برطرف موانع صادرات، استان های کشور اقدامات بزرگ و تأثیرگذاری در بخش صادرات و حصول عایدی ارزی برای کشور می توانند انجام دهند.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه در همه استان ها با موضوع استانداران محترم و فعال کردن کارگروه های توسعه صادرات استانی، موانع صادرات باید برداشته گردد، توضیح داد: اصلاح قوانین و مشوق های مؤثر برای صادرات باید در نظر گرفته گردد و استان ها در خلق منابع، صادرات و واردات نقش اساسی و مسئولیتی مهم در بودجه 1401 دارند و ضروری است استان ها در بخش صادرات موانع و محدودیت هایی که دارند مطرح نمایند تا محدودیت برطرف گردد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با عنوان اینکه منطقه ها آزاد صندلی مهمی باید در توسعه صادرات ایفا نمایند، توضیح داد: منطقه ها آزاد مأموریت مهم و تأثیرگذاری در توسعه کشور دارند و باید با یاری وزارت اقتصاد و دارایی برنامه های کمی توسعه صادرات منطقه ها آزاد کشور تبیین شده و سهم هر منطقه آزاد در ارتقای رشد مالی و توسعه صادارت غیر نفتی، نقش خود را ایفا نماید.

وی اضافه نمود، برای رسیدن به این مهم ضروری است قدرت لازم به رؤسای منطقه ها آزاد داده گردد تا برنامه توسعه تجارت با قدرت محقق گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1849

به "میرکاظمی: سرمایه گذاری ها منجر به رشد مالی نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میرکاظمی: سرمایه گذاری ها منجر به رشد مالی نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید