معرفی اهرام جیزه مصر

به گزارش وبلاگ مجله پریها، در ساحل غربی رودخانه نیل، برجسته ترین و نمادین ترین آثار باستانی مصر یعنی اهرام جیزه (Pyramids of Giza) قرار گرفته اند. این مجموعه شامل سه هرم مختلف است که به نام هرم بزرگ جزیره یا هرم خوفو (Pyramid of Khufu)، هرم خفرع (Pyramid of Khafre) و هرم منکورع (Pyramid of Menkaure) شناخته می شوند.

معرفی اهرام جیزه مصر

ابوالهول بزرگ جیزه (The Great Sphinx of Giza) نیز مشرف به سه هرم قرار گرفته است. هر سه هرم در سلسله چهارم فراعنه ساخته شده اند که قدمت آن ها به 4500 سال می رسد. آن ها بخشی از قبرستان باستانی شهر ممفیس (Memphis) هستند و نمادی از ثروت، قدرت و توانایی معماری مصریان باستان به شمار می فرایند. در ادامه به معرفی کامل اهرام جیزه مصر می پردازیم. همراه با ما باشید.

هرم بزرگ جیزه

هرم بزرگ جیزه در این بین بزرگترین و قدیمی ترین هرم محسوب می شود که به عنوان یک مقبره و یادبود برای فرعونی به نام خوفو در سال 2560 پیش از میلاد ساخته شده است. همچون بیشتر هرم ها، این هرم نیز از سنگ گرانیت و سنگ آهک ساخته شده که با دست استخراج، حمل و کنار هم قرار گرفته اند. مجموعا 2.3 میلیون بلوک سنگی در ساخت این هرم استفاده شده و روی هرم نیز با سنگ آهک سفید رنگ و صافی پوشانده شده که امروزه از بین رفته است.

ارتفاع هرم به 146.5 متر می رسد که برای بیش از 3800 سال بلندترین سازه دست ساز بشر در سراسر دنیا بوده است. ورودی آن در ضلع شمالی واقع شده است و از آنجا وارد مجموعه از دالان ها می شوید که در نهایت به مقبره شاه و ملکه ختم می شوند. فراعنه سلسله های بعدی زیورآلات و اشیاء داخل این هرم را غارت کردند و احتمالا برای تزیین مقبره های خود استفاده نمودند. هرم بزرگ جیزه یکی از هفت عجایب دنیای باستان محسوب می شود و با وجود اینکه در میان آن ها قدیمی ترین به شمار می رود، همچنان پابرجا است.

هرم خفرع جیزه

هرم خفرع دومین هرم مرتفع اهرام جیزه محسوب می شود که به عنوان محل دفن پسر خوفو ساخته شده است. تاریخ دقیق ساخت هرم تعیین نیست اما خفرع از سال 2558 تا 2532 پیش از میلاد بر مصر حکومت می نموده است. اندکی از پوشش اصلی هرم را می توان همچنان در نوک آن مشاهده کرد و مابقی آن نیز در دوره های مختلف از بین رفته است. پادشاهان و فراعنه مختلف از سنگ آهک های روی اهرام برای تزیینات معابد و مقبره های خود استفاده می کردند. این هرم دارای دو ورودی است که هر دوی آن ها به یک تالار ختم می شوند.

هرم منکورع جیزه

هرم منکورع در بین اهرام جیزه کوچک ترین و جدیدترین هرم محسوب می شود که احتمالا در شروع قرن 25ام پیش از میلاد ساخت آن تکمیل شده است. بر خلاف دو هرم دیگر، تنها بخش اندکی از نوک هرم با سنگ آهک پوشیده شده و بخش های دیگر آن ناتمام به جای مانده اند. احتمالا مرگ فرعون منکورع سبب توقف ساخت هرم و ناتمام ماندن آن شده است. تنها یک ورودی به هرم وجود دارد که به یک تالار ختم می شود. در اواخر قرن دوازدهم میلادی، سلطان العزیز عثمان حاکم وقت مصر دستور تخریب این هرم را داد اما به علت دشواری بسیار زیاد، این کار به انتها نرسید. هر چند آسیب های سمت شمالی هرم اثبات نیت شوم وی هستند.

ابوالهول بزرگ جیزه

ابوالهول بزرگ جیزه سازه ای اسرار آمیز است که بدنش شبیه به شیر و سرش شبیه به انسان است. مصرشناسان بر این باور هستند که چهره ابوالهول همچون چهره فرعون خفرع است و از آنجا که قدمت این سازه به دوره حکومت وی باز می شود، این موضوع کاملا منطقی به نظر می رسد. کل مجسمه از یک تکه سنگ آهکی بسیار بزرگ ساخته شده و به عنوان قدیمی ترین مجسمه یادبود در مصر شناخته می شود. لایه های خاک متفاوت موجود در این صخره بزرگ سبب شده تا قسمت بدنه آن نسبت به بخش های دیگر سریع تر فرسایش پیدا کند. طول مجسمه به 73 متر و ارتفاع آن به 20 متر می رسد.

جاهای تماشای اهرام جیزه مصر

علاوه به سه هرم اصلی و مجسمه ابوالهول بزرگ، مجموعه ای از اهرام کوچک تر، مقبره های مختلف و معابد زیبا در اینجا وجود دارند که بازدید از آن ها می تواند سفر شما را مجذوب کننده تر کند. در جنوب شرقی اهرام نیز ویرانه هایی از محل سکونت کارگران سازنده اهرام دیده می شود. علاوه بر این، می توانید در اینجا از موزه قایق خورشیدی (Solar Boat Museum) نیز تماشا کنید. در این موزه، قایقی به نمایش درآمده که در زیر خاک ها در پایه هرم بزرگ جیزه کشف شده است. متخصصان برای بازسازی این قایق حدود 14 سال زمان صرف نموده اند. تماشای نورپردازی های اهرام به هنگام شب نیز می تواند تجربه ماندگاری باشد.

شرایط بازدید از اهرام جیزه مصر

بنابر سایت رسمی گردشگری مصر، امکان بازدید از اهرام جیزه مصر هر روزه امکان پذیر است. بازدید از ساعت 9 صبح شروع می شود و تا 5 بعدازظهر ادامه دارد. برای ورود به این محوطه و بعلاوه بازدید از اهرام و بخش های مختلف باید هزینه های جداگانه ای پرداخت کرد.

منبع: فوت و فن / tripsavvy
انتشار: 23 مرداد 1401 بروزرسانی: 23 مرداد 1401 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 2126

به "معرفی اهرام جیزه مصر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی اهرام جیزه مصر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید