مدیرعامل موزه ملی کار اطلاع داد: تاسیس موزه ملی کار در آینده ای نزدیک

به گزارش وبلاگ مجله پریها، علی حسینی گفت : موزه کار در نظر دارد با به نمایش گذاشتن ابزارها و ادوات کار، ماشین آلات قدیمی و اسناد، عکس ها و فیلم های مربوط به کار در ایران به معرفی مشاغل ایرانی و تاریخ کار در ایران بپردازد.

مدیرعامل موزه ملی کار اطلاع داد: تاسیس موزه ملی کار در آینده ای نزدیک

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی محمدتقی علی حسینی مدیرعامل موزه ملی کار درباره ایجاد این موزه اظهار کرد: موزه های موجود در ایران بیشتر به صورت مجموعه داری است، که بعضی از اشیاء تاریخی و آثار باستانی و میراث ملی کشور را نگهداری می نمایند. چند سالی است که البته بعضی از موزه های تخصصی نیز در کشور تشکیل شده اند. اما در بعضی از کشورها، بخصوص کشورهایی در مناطق اروپا و آمریکا، موزه های تشکیل شده اند که هدف آن ها گسترش فرهنگ کار، یاری به رشد و توسعه مالی این کشورها و حفظ میراث بشری در زمینه کار و فراوری بوده است. در این موزه ها، فرایند توسعه و تحول مشاغل، ابزارها و تجهیزات کار به صورتی هدفمند به نمایش گذاشته می شود تا نسل جدید و نسل های آینده، بخصوص دانش آموزان، نوجوانان، دانشجویان و کارآموزان با تحول کار و صنعت، از دوران قدیم تا به امروز، آشنا شود.

وی اضافه نمود: تشکیل موزه ملی کار از مدت ها قبل در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح بوده، ولی هیچگاه به مرحله اجرا درنیامد، تا بالاخره با موافقت جناب آقای شریعتمداری وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی مقرر شد مراحل اجرایی آن آغاز شود. در این رابطه در جلسات متعدد با مقامات وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، ازجمله اداره کل موزه ها، موضوع مورد آنالیز نهاده شد و تشکیل موزه ای با این اهداف مورد استقبال بسیار خوب آنان قرارگرفت.

علی حسینی اعلام نمود: در موزه ملی کار قرار است فرایند توسعه و تحول ابزارها و ادوات کار و ماشین آلات و تجهیزات قدیمی کار در بخش مشاغل سنتی، صنعت، معدن، کشاورزی و خدمات در ایران، از عهد باستان تا به امروز، در معرض نمایش عموم گذاشته شود. همچنین در این موزه، اسناد، عکس ها و فیلم های مربوط به تحول و توسعه مقررات کار و تامین اجتماعی، شکل گیری تشکل های کارگری و کارفرمایی و توسعه آموزش های فنی و حرفه ای در دوره های مختلف تاریخی به نمایش درخواهد آمد. ضمن اینکه این موزه در نظر دارد با به نمایش گذاشتن ابزارها و ادوات کار، ماشین آلات قدیمی و اسناد، عکس ها و فیلم های مربوط به کار در ایران به معرفی مشاغل ایرانی و تاریخ کار در ایران بپردازد.

وی در ادامه درباره تشکیلات موزه اظهار کرد: این موزه دارای یک هیات امنا و یک هیات مدیره است. اعضای هیات امنای موزه ملی کار شامل سه وزیر کنونی آقایان شریعتمداری، مونسان و صالحی و همچنین آقای حسین کمالی وزیر اسبق کار و اموراجتماعی، آقای محجوب دبیرکل خانه کارگر، آقای سلاح ورزی نایب رییس اتاق بازرگانی، آقای شجاعی برهان مشاور وزیر تعاون، آقای احمدبیگی مدیرکل فرهنگی وزارت تعاون و اینجانب می باشیم. در هیات مدیره نیز علاوه بر دو نفر از اعضای هیات امنا، آقایان صادقی فرد معاون فرهنگی وزارت تعاون، آقای عباس تقی پور معاون اسبق وزیرکار و آقای کردونی رییس موسسه پژوهشی سازمان تامین اجتماعی حضور دارند.

علی حسینی درباره محل تشکیل موزه ملی کار نیز گفت: خوشبختانه سازمان تامین اجتماعی و تشکیلات زیرمجموعه آن شستا و شرکت پارس الکتریک و همچنین سازمان آموزش فنی و حرفه ای همکاری بسیار خوب و مؤثری را در جهت تشکیل این موزه داشته اند. قرار شده بخش عمده ای از این موزه در محل کارخانه پارس الکتریک در جاده مخصوص تشکیل شود. همچنین شهرداری تهران نیز قرار است یک مکان تاریخی را برای این امر اختصاص دهد.

وی اضافه نمود: برای آغاز به کار موزه تا به امروز مقداری تجهیزات و ابزارهای کار و وسایل آموزشی و همچنین عکس های قدیمی مربوط به مشاغل مختلف و اسناد مربوط به مقررات کار از گذشته تا به امروز، گردآوری شده است.

علی حسینی معتقد است: برای توسعه این موزه احتیاج به همکاری همه آحاد مردم بخصوص یاری های مؤثر تشکل های کارگری و کارفرمایی، تشکل های مردم نهاد و سایر موزه های دولتی و خصوصی داریم. به طور مثال انجمن های کارفرمایی و شرکت ها در هر رشته صنعتی می توانند ما را در نشان دادن سیر تحول آن رشته صنعتی، از گذشته تا به امروز، هم یاری فکری بدهند و هم در تامین ابزارها و تجهیزات قدیمی و از رده خارج شده یاری نمایند. ترتیبی اتخاذ شده که یاری هر شرکت یا تشکل کارفرمایی مربوط و یا افرادی که در این راستا یاری نمایند، در همان بخش موزه درج شود. ابزارها و تجهیزاتی که در اختیار این موزه قرار می گیرد هم می تواند جنبه اهدایی داشته باشد و هم به صورت امانی برای مدت معینی تحویل موزه شود، تا در معرض دید بازدیدنمایندگان قرار گیرد.

علی حسینی درباره زمان بهره برداری از موزه ملی کار گفت: امیدواریم با تکمیل محل موزه ملی کار، بتوانیم آن را ظرف یکی دو ماه آینده افتتاح کنیم.

وی در سرانجام اظهار امیدواری کرد که با توجه به هدف موزه که توسعه فرهنگ کار بخصوص در میان دانش آموزان، دانشجویان، کارآموزان و سایر نوجوانان و جوانان و همچنین صنعتگران و نخبگان کشور است، بتوانیم از یاری های مؤثر همه دستگاه ها و عموم مردم بهره مند شویم. این موزه در صورتی که مطابق اهداف آن گسترش یابد، می تواند بازدیدنمایندگانی از سراسر ایران و سایر کشورهای دنیا را به خود جلب کند و به توسعه گردشگری کشور نیز یاری کند. ضمن اینکه موزه ملی کار می تواند بخشی مهمی از میراث کشور در زمینه های کار و فراوری را برای نسل های آینده حفظ کند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 20 اسفند 1399 بروزرسانی: 20 اسفند 1399 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1489

به "مدیرعامل موزه ملی کار اطلاع داد: تاسیس موزه ملی کار در آینده ای نزدیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیرعامل موزه ملی کار اطلاع داد: تاسیس موزه ملی کار در آینده ای نزدیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید