فاقد برنامه منسجم در حوزه اقتصاد هوشمند هستیم

به گزارش مجله پریها، دومین نشست کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران در سال 99، به صورت ویدئو کنفرانس برگزار گردید.

فاقد برنامه منسجم در حوزه اقتصاد هوشمند هستیم

تحولات این روزهای بازار سرمایه، تأکید بر قابل قبول بودن امضای دیجیتال از سوی مراجع رسمی، چالش های محتوای دیجیتال و پیشبرد اهداف اقتصاد هوشمند ازجمله مسائلی بود که در این نشست به آن ها پرداخته شد و درعین حال پویش ملی محتوای دیجیتال که سال گذشته کار خود را شروع نموده، موردبررسی نهاده شد.

همچنین مقرر شد تا در صورت عبور از چالش کرونا، در تیرماه همایش پویش ملی محتوای دیجیتال برگزار گردد.

محمدرضا طلایی رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران در ابتدای این نشست بیان کرد: با شیوع ویروس کرونا بنا بود اقساط بانک هایی که به اشخاص حقیقی و حقوقی تسهیلات داده بودند، تا مردادماه به تعویق بیفتد؛ اما عملاً این کار برای کسب وکارهایی انجام شده که در لیست معاونت مالی اعلام شده و بانک ها بر مبنای همان لیست عمل و اقساط را با تعویق دریافت می نمایند. از طرفی دیگر این نگرانی وجود دارد که با هجوم افراد به سمت بورس، رشد نقدینگی ایجاد گردد.

وی اضافه نمود: در شرایط کنونی نقدینگی جامعه به سمت بورس، ارز، طلا یا ساختمان سوق داده شده و عملاً سرمایه ای برای فعالیت های کسب وکارها باقی نمی ماند. همین موضوع نیز بسیاری از مشاغل را تحت تأثیر قرار می دهد که این خود می تواند یک چالش جدی برای آینده اقتصاد باشد.

طلایی همچنین از آمادگی کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران برای برگزاری آموزش های مجازی طی ده روز آینده اطلاع داد و گفت: طلایی همچنین در مورد آموزش رایگان مجازی بیان کرد: قصد داریم طی 10 روز آینده آموزش ها را شروع کنیم. در این زمینه اگر انجمن ها و تشکل ها می خواهند اقدامی انجام دهند، پیشنهادات خود را به کمیسیون ارسال نمایند. چراکه قصد داریم با افزایش آموزش در این زمینه اجازه ندهیم استقبالی که در دوره کرونا از فضای مجازی صورت گرفت، پس از کرونا به شرایط گذشته برگردد. از طرفی کمیسیون این آمادگی را دارد تا طرح های مطالعاتی را از سوی انجمن ها و اتحادیه ها دریافت کند تا کارشناسان بر روی آن کار انجام دهند و به صورت مکتوب ارائه گردد تا این برداشت غلط که حوزه ICT تنها محدود به فروشگاه های اینترنتی است نیز تصحیح گردد.

بخش خصوصی امضای دیجیتال را جدی بگیرد

اهمیت امضای دیجیتال و الکترونیکی کردن اسناد از دیگر موضوعاتی بود که در این نشست به آن ها پرداخته شد. در همین زمینه، شاهین نوروزی عضو کمیسیون فاوای اتاق ایران اظهار کرد: دغدغه امضای دیجیتال و الکترونیکی کردن اسناد در راستای ایجاد دولت الکترونیک به وجود آمده است. یکی از دغدغه هایی که در این بخش وجود دارد این است که باید امضای دیجیتال به نحوی باشد که یک احراز هویت انکارناپذیر صورت گیرد و قابل ارائه به محاکم حقوقی باشد. این کاری است که با اسناد کاغذی به راحتی قابل انجام است؛ ولی اکنون با توجه به احتیاج مراجعه کمتر مردم به ادارات و مراکز عمومی احتیاج به یک امضای دیجیتال بیشتر احساس می گردد.

او اضافه نمود: کارت هوشمند ملی و امضای دیجیتال کاملاً در راستای دولت الکترونیک است. اگر به پیشخوان دولت و یا دفاتر ثبتی مانند پلیس+10 بروید هرچند به دلیل احتیاج مردم به رؤیت نهایی کار خود، پرینت و برگه کاغذی به ارباب رجوع ارائه می گردد اما تمامی اتفاقاتی که پشت باجه صورت می گیرد کاملاً الکترونیکی است و احتیاج به ثبت کاغذی ندارد.

این کارشناس حوزه امنیت در ادامه گفت: اکنون سازمان توسعه تجارت به دنبال امضای قراردادها به صورت دیجیتالی است. جایی مانند دیجی کالا که حجم عظیمی از قرارداد را منعقد کند، به دنبال دیجیتالی کردن این فرایند است. حتی در دولت نیز بیشتر مکاتبات با امضای دیجیتال انجام می گردد و در بخش خصوصی هم می توان این موضوع را اجرایی کرد.

عقب ماندگی در برنامه های مربوط به اقتصاد هوشمند

حمیدرضا احمدیان مشاور کمیسیون فناوری اطاعات و ارتباطات اتاق ایران نیز به بحث اقتصاد هوشمند پرداخت و گفت: متأسفانه وزارت اقتصاد و وزارت ارتباطات از برنامه های مربوط به اقتصاد هوشمند عقب مانده اند و اکنون فاقد سند و برنامه منسجم هستیم.

او در ادامه اضافه نمود: وجود چنین شرایطی باعث می گردد که نقش انجمن ها و اتاق ها بیش از گذشته پررنگ گردد. در وزارت اقتصاد اکنون حتی در بحث تعریف اقتصاد هوشمند و یا هوشمند سازی اقتصاد اختلاف دیدگاه و سردرگمی وجود دارد.

احمدیان همچنین گفت: نباید به دنبال تصویب قانون باشیم یا وارد فرایندهای دریافت مجوز پیچیده شویم. بلکه اکنون اگر بخواهیم همین بخش آموزش مجازی راه اندازی گردد، یک کار دوهفته ای دوماِ دیگر هم راه اندازی نمی گردد. اکنون مجوز سفته الکترونیک توسط وزیر اقتصاد صادر شد و به لطف کرونا اقداماتی صورت گرفت که تا پیش از آن امکان پذیر نبود. اگر همین کارهای کوچک را در قالب بسته های پیشنهادی ارائه دهیم و اجرایی کنیم می توانیم به اکوسیستم دلخواه نیز دست پیدا یابیم.

چالش مجوز صوت و تصویر فراگیر، رشد فراوری محتوای دیجیتال به واسطه آموزش مجازی در شرایط فعلی و انتقاد از قیمت ابزارهای دیجیتال موجود در بازار، از دیگر موضوعاتی بود که در این نشست اعضای کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران به آن پرداخته و خواهان سیاست گذاری دولت در این عرصه شدند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 13 تیر 1399 بروزرسانی: 13 تیر 1399 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1023

به "فاقد برنامه منسجم در حوزه اقتصاد هوشمند هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاقد برنامه منسجم در حوزه اقتصاد هوشمند هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید