عنکبوت های بیوه ای که مار می خورند!

به گزارش وبلاگ مجله پریها، اگر از مردم بپرسید که از کدام جانور بیشتر می ترسند، خیلی ها به شما خواهند گفت که عنکبوت و مار برایشان از خیلی از جانواران دیگر ترسناکترند.

عنکبوت های بیوه ای که مار می خورند!

با ما همراه باشید و درباره سفر به ترکیه بیشتر بدانید.

اما یک پژوهش تازه نشان می دهد که مار ها هم انگار باید از عنکبوت ها بترسند.

بیشتر عنکبوت ها حشره خوار محسوب می شوند و از دیگر حشرات تغذیه می کنند، اما این پژوهش نشان داد که بعضی عنکبوت ها برای تغذیه سراغ مار های کوچک می فرایند.

دکتر مارتین نیفلر، عنکبوت شناس در دانشگاه بازل، و پروفسور ویتفیلد گیبونز، خزنده شناس در دانشگاه جورجیا، پژوهش های گسترده ای در این باره انجام داده اند.

آن ها با بررسی 319 گزارش مختلف از خورده شدن مار ها از طریق عنکبوت ها متوجه شدند که عنکبوت ها در تمامی قاره های دنیا جز جنوبگان از مار ها تغذیه می کنند. 80 درصد موارد مورد مطالعه این دو کارشناس در استرالیا یا آمریکا گزارش شده بود.

موارد تغذیه عنکبوت ها از مار ها در اروپا بسیار نادرتر بود و تنها 1 درصد این گزارش ها را تشکیل می داد.

آن ها در عین حال متوجه شدند که گزارش های دریافتی از اروپا به عنکبوت های تارساز کوچکی محدود بود که از مار های کوچک غیرسمی تغذیه کرده بودند.

این اطلاعات همچنین نشان می داد که عنکبوت هایی از 11 خانواده مختلف می توانند مار بگیرند و بخورند.

به گفته دکتر نیفلر این که چنین گروه های زیادی از عنکبوت ها بعضا مار می خورند کشفی کاملا تازه ای است.

این پژوهش نشان داد که عنکبوت بیوه موفقترین گونه در گرفتن و خوردن مار است و حدود نیمی از گزارش ها به این گونه خاص تعلق داشت.

گمان می رود که دلیل موفقیت این عنکبوت سم خاصش باشد که حاوی ترکیبی است که مشخصا به دستگاه عصبی خزندگان، از جمله مارها، حمله می کند.

دکتر نیفلر می گوید ما اطلاعات زیادی راجع به تاثیر سم عنکبوت بیوه بر دستگاه عصبی مار ها داریم، اما پژوهش مشابهی درباره دیگر گونه های عنکبوت انجام نگرفته است. ما هنوز درک دقیقی از این که دقیقا کدام ترکیب ها دستگاه عصبی مهره داران را هدف می گیرند و به عنکبوت ها اجازه می دهند که با نیش خود مار های بسیار بزرگتر را فلج کنند و بکشند نداریم.

عنکبوت های بیوه در عین حال برای ساختن تار از رشته های پروتئینی بسیار محکمی استفاده می کنند که به آن ها کمک می کند حیوانات بزرگتری نظیر مارمولک ها، موش ها، پرندگان و مار ها را اسیر کنند.

این پژوهش نشان داد که عنکبوت ها می توانند مار هایی از هفت خانواده مختلف را در تار خود اسیر کنند و بر مار هایی ده تا سی برابر اندازه خود چیره شوند.

بزرگترین مار هایی که شکار عنکبوت شده بودند حدود یک متر طول داشتند، در حالی که کوچکترین مار تنها شش سانتی متر بود. یافته های این پژوهش نشان می دهد که میانگین طول این مار ها 26 سانتی متر بود و بیشتر نوزادانی بودند که تازه از تخم درآمده بودند.

نتیجه پژوهش نشان داد که عنکبوت های بیوه بیشتر از بقیه عنکبوت ها مار شکار می کنند

با این که عنکبوت ها غالبا از سم خود برای کشتن مار ها استفاده می کنند، اما این خزندگان هم کاملا بی دفاع نیستند. حدود 30 درصد مار هایی که شکار شده بودند سمی بودند.

این پژوهش نشان داد که عنکبوت ها در ایالات متحده و آمریکای جنوبی بعضا می توانند گونه هایی بسیار سمی مانند مار های زنگی و مار های مرجانی را هم شکار کنند.

در استرالیا هم عنکبوت های پشت قرمز بعضا از مار های قهوه ای که سم مهلکی دارند تغذیه می کنند.

بعضی از گونه های عنکبوت می توانند گونه های بسیار سمی را هم شکار کنند - مانند مار قهوه ای

به گفته دکتر نیفلر مار قهوه ای یکی از سمی ترین مار های دنیا است و این که بعضا در دعوا با عنکبوت ها شکست می خورد مساله ای واقعا مجذوب کننده است.

عنکبوت ها وقتی مار می گیرند بعضا ساعت ها یا حتی روز ها طول می کشد تا آن را بخورند.

عنکبوت ها، برخلاف بسکمک از انسان ها، الگوی تغذیه مرتبی ندارند. وقتی غذا زیاد باشد، بیش از حد نیازشان می خورند و بعد از آن ممکن است تا مدتی طولانی گرسنگی بکشند.

آن ها غذای اضافی را به نام منبع انرژی در بدن خود ذخیره می کنند و هر وقت که برای مدتی طولانی غذا پیدا نکنند از آن استفاده می کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 30 تیر 1400 بروزرسانی: 30 تیر 1400 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1722

به "عنکبوت های بیوه ای که مار می خورند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عنکبوت های بیوه ای که مار می خورند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید