سند خانه های خالی کجاست؟

به گزارش وبلاگ پریها، به گزارش خبرنگاران، چندی پیش بود که یکی از مسئولان اتحادیه مشاوران املاک به صراحت مالکان اصلی خانه های خالی از سکنه در کشور را بانک ها و مجموعه های مالی دارنده نقدینگی های عظیم معرفی کرد، حال مدتی از این اظهار نظر نمی گذرد که معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بعضی از افراد حقیقی حدود 200 واحد مسکونی در شهر تهران دارند، گفت: کلید های هزار واحد مسکونی تنها در گاوصندوق یک بانک است، این آمار ها نشان می دهد اطلاعات ملاکان حقیقی و حقوقی به تدریج از سامانه اسکان و املاک در حال استخراج است و عن قریب است که دولت و مجلس مالیات را در 2 میلیون خانه خالی از سکنه، اسکان دهند، زیرا انباشت این حجم از خانه خالی در ترازنامه اشخاص حقیقی و حقوقی عملا تعادل قیمت مسکن و به تبع آن اجاره بها را به هم زده است تا جایی که امروز برای حمایت از جامعه 7 میلیونی مستاجر دستگاه قضایی و همچنین دولت و مجلس باید وارد میدان شوند.

سند خانه های خالی کجاست؟

جهت دریافت خدمات پتینه کاری چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

در حالی که به ازای 24 میلیون خانوار ایرانی حدود 30 میلیون واحد مسکونی در کشور داریم 3 میلیون واحد مسکونی بلااستفاده و 3 میلیون واحد مسکونی نیز کم استفاده می باشد. در حقیقت با خروج 6 میلیون واحد مسکونی از بازار مسکن عملا بازار شناور مسکن آنقدر کوچک شده است که قیمت ها رشد نجومی نموده اند، به طوری که دیگر شاهد شکست بازار خرید و فروش مسکن شده ایم. در این بین قیمت های نجومی ناشی از احتکار 20 درصد از مسکن های موجود در کشور، بازار اجاره بها را به شدت دچار اخلال نموده است، به طوری که بعد از مصوبه دولت مبنی بر معین سقف جهت افزایش اجاره بها، دادستان کل کشور نیز از حمایت دستگاه قضایی جهت اعمال این مصوبه در دعاوی با موضوع اختلاف موجر و مستأجر بر سر افزایش اجاره بها خبر داده است.

با توجه به اینکه حدود 3 الی 6 میلیون مسکن بلااستفاده و کم استفاده از بازار شناور خرید و فروش و اجاره مسکن خارج شده است، این رویداد صرفا با ابزار مالیاتی قابل اصلاح است، زیرا بسیاری از اشخاص حقیقی و حقوقی به این مهم باور دارند که با تبدیل ریال به زمین و ملک می توان از مزایای بی نظیر جهش نجومی قیمت مسکن بهره برداری کرد. البته امروز می بینیم که بسیاری از بانک ها و شرکت ها بخشی از سرمایه و دارایی خود را به دپوی زمین و ساختمان در ترازنامه های خود اختصاص داده اند و دولت و مجلس به جای آنکه این بانک ها را جریمه نمایند به آن ها مجوز ثروتمند تر شدن از محل دپوی زمین و ساختمان هم می دهند. برای اثبات این مهم جا دارد ببینیم کدام یک از بانک ها در دولت های یازدهم و دوازدهم از محل تجدید ارزیابی دارایی ها بر سرمایه های خود اضافه نموده اند.

مشاوران املاک: مالک خانه های خالی بانک ها هستند

در شرایطی که چندی پیش حسام عقبایی، یکی از مسئولان اتحادیه مشاوره املاک به صراحت عنوان داشت که بخشی از خانه های خالی از سکنه متعلق به بانک ها و مجموعه های مالی است، روز گذشته محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در مصاحبه با شبکه خبر گفت: کلید هزار واحد مسکونی در اختیار یک بانک است. لازم به ذکر است اگر سیاهه دارایی های بانک ها را بررسی کنیم، می بیینم که بسیاری از آن ها کلی دارایی زمین و ساختمان دارند. جالب آنکه چند سال پیش معاون وزیر اقتصاد مدعی شد بانک ها باید شعبه های خود را از محدوده 23 هزار شعبه به محدوده 11 هزار شعبه برسانند که امروز نه تنها این اتفاق نیفتاده است بلکه بانک ها به دلیل دپوی کلی زمین و ساختمان در ترازنامه های خود با افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی های غیرمنقول خود در واقع تشویق می شوند.

معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی گفت: از 2 میلیون و 500 هزار خانه خالی کشور، حدود 500 هزار خانه خالی سهم تهران است.

معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی افزود: ما با حفظ احترام به مالکیت خصوصی و حقوقی، به دنبال این هستیم از این واحد ها برای ساماندهی بازار استفاده گردد. وی گفت: بر اساس بررسی ها افراد حقیقی نیز وجود دارند که هر یک حدود 200 واحد مسکونی در شهر تهران دارند. محمودزاده گفت: گر چه از طرفی، تشویق به سرمایه گذاری در بخش مسکن داریم، اما هدف این است که این واحد ها وارد بازار شوند و ما مانع مالکیت نخواهیم شد، اما درخواست ما از مالکان این است که واحد های مسکونی را در بازار برای خرید و فروش و اجاره ارائه نمایند.

وی اضافه نمود: پیشنهادی مطرح کردیم تا کسانی که دارای واحد های مسکونی خالی هستند اگر تا سرانجام امسال واحد ها را وارد بازار نمایند، یعنی بفروشند یا اجاره بدهند، بتوانند از مشوق های مالیاتی استفاده نمایند.

محمودزاده افزود: این تعداد واحد مسکونی خالی، بر اساس آخرین سرشماری در سال 95 به دست آمده است که بر اساس قانون، از سال 94 باید مشمول مالیات می شدند، اما، چون سامانه املاک و اسکان کشور راه اندازی نشده بود و امکان شناسایی این خانه ها وجود نداشت، مالیات آن ها تا الان وصول نشده است.

وی گفت: با توجه به راه اندازی سامانه و شناخت واحد های خالی در حال حاضر، از سالی که قانون تصویب شد، این خانه ها مشمول مالیات می شوند. محمودزاده با اشاره به اینکه از امکانات و خدمات عمومی برای ساخت مسکن استفاده می گردد، اضافه نمود: یکسری سرمایه گذاری عمومی و اجتماعی از جمله شبکه راه، آب، برق، تاسیسات زیربنایی، مدرسه و بیمارستان با استفاده از هزینه های عمومی ساخته می گردد و اگر خانه هایی که با این امکانات می سازند وارد چرخه استفاده نگردد، مجبوریم دائما به توسعه شهر ها یا ایجاد شهر ها بپردازیم و دوباره از منابع عمومی مردم استفاده کنیم.

وی گفت: ابزار مالیات به عنوان نظم دهنده بازار است که بخشی از آن تشویقی و بخش دیگر بازدارنده است تا این سرمایه بتواند در اختیار متقاضیان اصلی قرار گیرد. معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: با اعمال قانون مالیات بر خانه های خالی، درصد مالیاتی که باید پرداخت نمایند به مالکان اجازه نمی دهد و صرفه مالی ندارد تا این واحد ها را خالی نگه دارند.

ارسال پیامک به مالکان خانه های خالی

وی گفت: به زودی برای مالکان خانه های خالی پیامک ارسال می گردد تا شرایط شفاف تری در بازار داشته باشیم. محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در مصاحبه با رسانه ملی گفت که کلید هزار واحد مسکونی در گاوصندوق یک بانک است، بخشی از سهام این بانک در اختیار دولت و بخشی هم در اختیار بخش خصوصی است.

منبع: جوان آنلاین

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 9 شهریور 1399 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1104

به "سند خانه های خالی کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سند خانه های خالی کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید