سفیدشدگی 90 درصد مرجان های خلیج فارس

به گزارش مجله پریها، رئیس گروه اکولوژی دریای سازمان حفاظت محیط زیست از سفیدشدگی 90 درصدی مرجان های خلیج فارس اطلاع داد و گفت: این میزان برای مرجان های خلیج چابهار 10 درصد به دلیل افزایش نیافتن دما در این خلیج است.

سفیدشدگی 90 درصد مرجان های خلیج فارس

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، مهدی بلوکی در حاشیه نشست دستاوردهای پژوهشی در حوزه دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان که در پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی برگزار گردید، در جمع خبرنگاران اضافه کرد: مرجان های خلیج فارس به دلیل افزایش دما دچار سفیدشدگی شده اند و این پدیده در خلیج چابهار کمتر مشاهده شده است.

وی ادامه داد: مرجان های خلیج فارس بر خلاف سایر مرجان های نقاط دیگر که می توانند تا دمای 32 درجه سانتیگراد را تحمل نمایند، با دمای آب 34 و 35 درجه سانتیگراد سازگار هستند و از این لحاظ مرجان های خلیج فارس با شرایط استرس زا روبرو هستند.

بلوکی همچنین گفت: در خلیج چابهار تنها گونه های مرجان های توده ای دچار سفیدشدگی مرجان ها شده اند ولی در خلیج فارس بیشتر گونه های مرجانی به ویژه مرجان های شاخ گوزنی سفید شده اند. در بعضی از مناطق خلیج فارس شاهد بودیم که مرجان های شاخ گوزنی سالم ماندند ولی به طور کلی این گونه در خلیج فارس بیشتر تحت تاثیر گرمایش قرار گرفته اند.

رئیس گروه اکولوژی دریای سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به دلایل سالم ماندن مرجان های خلیج چابهار گفت: احتمالا دلیل سالم ماندن مرجان های منطقه آن بوده است که این منطقه کمتر تحت تاثیر گرما قرار داشته ولی به طور کلی دلیل سفیدشدگی مرجان های این منطقه علاوه بر گرمایش رسوب گذاری های اجرا شده بوده است.

به گفته وی، افزایش کدورت در خلیج چابهار زیاد است که دلیل آن فعالیت های ساخت و ساز روی اسکله شهید بهشتی بوده است و این موجب شده است که میزان کدورت کل خلیج چابهار افزایش یابد.

وی با اشاره به میزان سفیدشدگی مرجان ها در خلیج چابهار و خلیج فارس گفت: در خلیج فارس بیش از 90 درصد از مرجان ها دچار سفیدشدگی شدند و از بین رفتند و این مرجان ها در اعماق کمتر از پنج متر بودند ولی این میزان در خلیج چابهار 10 درصد بوده است.

این محقق حوزه اکولوژی دریا با تاکید بر اینکه سفیدشدگی مرجان ها در بازه زمانی کوتاهی بوده است، اظهار کرد: از سال 95 شاهد سفیدشدگی مرجان ها بوده ایم که این امر نه تنها در ایران بلکه در کل جهان رخ داد و دلیل آن گرمایش و مربوط به پدیده ال نینو بوده است.

به گفته وی، بر اثر پدیده ال نینو درصد سفیدشدگی در کل جهان از 40 تا 70 درصد بوده و این میزان در خلیج فارس متاسفانه به 90 درصد رسیده است.

وی با اشاره به افزایش تحمل مرجان های خلیج فارس نسبت به افزایش دمای هوا گفت: مرجان های خلیج فارس تا دمای آب 34 درجه سانتیگراد را تحمل می نمایند بنابر این آن ها تحت استرس بیشتری قرار دارند و در صورت وقوع استرس هایی چون افزایش شدید دما، مرگ و میر مرجان ها را با میزان های بالا شاهد هستیم. از این رو مرجان های خلیج فارس تحت شرایط فوق استرس قرار دارند و در این صورت احتمال مرگ و میر مرجان ها نیز می رود.

به گفته وی، کدورت بالا، شوری زیاد آب، آلودگی نفتی و دمای بالا بر محیط خلیج فارس حاکم است و در صورتی که یکی از این شرایط از حد استاندارد بالاتر رود، شرایط فوق حاد بر مرجان ها حاکم می گردد.

بلوکی با تاکید بر اینکه این مطالعات ما پس از سفیدشدگی و مرگ مرجان ها بوده است، گفت: البته این شرایط در سال های قبل در خلیج فارس حاکم بوده است و مرگ 40 تا 70 درصدی صخره های مرجانی را شاهد بودیم ولی با کم شدن شرایط استرس زا شاهد رشد مجدد مرجان های جدید هستیم.

رئیس گروه اکولوژی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه بر اساس این شواهد نمی توانیم بگوییم که کل زیستگاه های خلیج فارس از بین رفته است، یادآور شد: باید کوشش کنیم که شرایط استرس زا را از این محیط آبی دور کنیم تا مرجان ها بتوانند رشد نمایند.

بلوکی با اشاره به اقدامات جهان برای کاشت مرجان ها گفت: ما نیز در این راستا پروژه ای به صورت پایلوت برای کاشت مرجان ها اجرایی کردیم و اخیرا نیز پروژه ای در این زمینه در جزیره خارک تعریف شده است.

بلوکی یادآور شد: این طرح از سوی یکی از شرکت های نفتی که فعالیت های آن ها موجب تخریب مرجان ها شده بود با همکاری سازمان محیط زیست انجام می گردد و در صورت ایجاد شرایط مناسب طرح کاشت مرجان در خلیج فارس از سال آینده اجرایی می گردد.

وی همچنین با بیان اینکه شرایط حیات مرجان های خلیج فارس در سواحل ایران نسبت به سایر کشورهای این حوزه بهتر است، گفت: در سایر کشورهای حوزه خلیج فارس به دلیل فعالیت دستگاه های آب شیرین کن و ساخت جزایر مصنوعی بسیاری از مرجان ها از بین رفته اند. ضمن آنکه شرایط استرس زا در جنوب خلیج فارس نسبت به شمال آن بیشتر است.

بلوکی در انتها گفت: جهت جریان آب در خلیج فارس از شمال خلیج فارس به سمت جنوب آن است و آب بخش جنوبی این منطقه گرمتر و عمق آن کمتر است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 فروردین 1399 بروزرسانی: 2 فروردین 1399 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 821

به "سفیدشدگی 90 درصد مرجان های خلیج فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیدشدگی 90 درصد مرجان های خلیج فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید