دنیا در چشم جانوران چطور دیده می شود؟

به گزارش وبلاگ مجله پریها، تا به حال فکر کرده اید به غیر از انسان ها که درک فیزیکی نسبتا یکسانی از محیط دارند، جانوران دیگر دنیا را چگونه می بینند و چه درک متفاوتی از محیط نسبت به ما دارند؟عملکرد چشم های تمام موجودات زنده بر یک اساس بنا شده اند و آن هم توانایی تشخیص نور است.

دنیا در چشم جانوران چطور دیده می شود؟

در مرحله بعدی این که موجود زنده با چه کمیت و کیفیتی دنیای اطراف را می بیند به این امر بستگی دارد که چشمان او چگونه نور را پردازش می کنند.

برای مثال ما انسان ها دارای سه نوع گیرند ه نوری مخروطی شکلی در چشم هایمان هستیم که به رنگ های قرمز، سبز و آبی حساس هستند.

همچنین گیرنده هایی میله ای شکلی داریم که توانایی تشخیص مقدار جزئی نور در محیط را دارند و همین گیرنده ها دید شب را برایمان ممکن کرده اند اما چشم جانوران به گونه ای دیگر نور را پردازش می کند؛ بعضی از آنها تقریبا توانایی تمایز رنگ ها از هم را ندارند و کوررنگ هستند.

بعضی دیگر می توانند نور فرابنفش و فروسرخ را -که چشم انسان قادر به دیدن آنها نیست- نیز ببینند.

تعداد مختلف از گیرنده های نوری

چشم انسان توانایی تشخیص سه رنگ قرمز، سبز و آبی را دارد اما چشم بعضی حیوانات همچون سگ ها فقط به نور زرد و آبی حساسند.

همچنین دید گربه ها تا حدودی شبیه انسان هاست با این تفاوت که توانایی تشخیص رنگ قرمز و سبز را ندارند.

گربه ها و سگ ها دنیا را به وضوحی که ما آن را تجربه می کنیم، نمی بینند و در طول روز دنیا در دیدشان تا حدودی تار و مبهم است اما در شب خلاف این مسأله رخ می دهد زیرا هر دوی آنها نسبت به ما از تعداد بیشتری از گیرند ه های میله ای که مسؤول دید در شب هستند، بهره مندند و در نتیجه تصویر واضح تری از شب دریافت می کنند.

توانایی تشخیص نور فرابنفش

گیرنده های نوری موجود در چشم زنبورها به رنگ های زرد، آبی و نور فرابنفش حساس هستند و همین توانایی تشخیص نور فرابنفش است که به آنها کمک می کند گلبرگ ها را به راحتی پیدا کرده و از شهد گل ها استفاده کنند.

برخلاف چشم های ما که فقط یک عدسی دارند، زنبورها و دیگر حشرات چشم های مرکبی دارند که از هزاران عدسی تشکیل شده و یک سطح شبیه توپ فوتبال را تشکیل می دهند.

در چشم آنها، هر عدسی حکم یک پیکسل را دارد که در کنار هم تصویری هزار پیکسلی را ایجاد می کنند اما جالب است که وضوح این پیکسل ها بسیار پایین است و درنهایت دید تاری از محیط دارند.

پرندگان مثل ما توانایی تشخیص سه رنگ قرمز، سبز و آبی را دارند و مثل زنبورها نور فرابنفش را نیز می توانند ببینند.

گذشته از این چشمان پرندگان شکارچی مثل عقاب بینایی بسیار واضح تری به نسبت ما دارند و می توانند طعمه را به راحتی از دورترین فاصله ها تشخیص بدهند.

توانایی تشخیص پرتوی فروسرخ

مارهای زنگی مثل گربه ها در روز دید واضحی ندارند اما چون تعداد قابل توجهی گیرنده میله ای در چشمانشان تعبیه شده در شب دید بسیار واضحی دارند اما آنچه آنها را از دیگر موجودات متمایز می کند قابلیت درک نور فروسرخ است.

بسکمک از مارها همچون افعی ها، مارهای بوآ و پیتون ها در دو طرف سر خود اندامی گودالی شکل دارند که به کمک آن پرتوهای فروسرخ (گرما) تابش شده از بدن حیوانات را حس می کنند و اطلاعاتی که از چشم می آید با اطلاعاتی که از اندام های گودالی می رسد در مغز این جانوران با هم ترکیب شده و باعث می شود بتوانند به آسانی طعمه را شناسایی کنند.

مریم رجبی فقیهی - دانش / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1465

به "دنیا در چشم جانوران چطور دیده می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دنیا در چشم جانوران چطور دیده می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید