خبرنگاران آمادگی روسیه برای احیای برجام

به گزارش وبلاگ مجله پریها، مسکو - خبرنگاران - نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین برای همکاری با شرکت کنندگان در برجام به منظور احیای این توافق اعلام آمادگی کرد.

خبرنگاران آمادگی روسیه برای احیای برجام

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش خبرنگاران، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین شامگاه یکشنبه خطاب به دفتر نمایندگی آمریکا در وین در توئیتی نوشت: شرکای آمریکایی خوش آمدید، روسیه برای همکاری با همه شرکت نمایندگان برجام برای احیای هرچه سریعتر توافقنامه هسته ای آمادگی دارد.

این توئیت در واکنش به توئیت دفتر نمایندگی آمریکا در سازمان ملل در وین نوشته شد که در آن گفته شده بود: ایالات متحده آمریکا در هماهنگی نزدیک با شرکا و متحدان خود آماده از سرگیری کوشش های دیپلماتیک سازنده برای دستیابی به بازگشت متقابل به اجرای برجام است که دستاورد کلیدی دیپلماسی چندجانبه محسوب می گردد.

میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین، روز یکشنبه در توئیت دیگری انصراف تروئیکای اروپایی از ارائه پیش نویس قطعنامه ضد ایرانی به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی را اقدامی منطقی و چیره شدن عقل سلیم خواند.

به گزارش خبرنگاران، نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین در توئیتی نوشت: در محیط پیرامونی، اطلاعات منفی زیادی منتشر می گردد. اما واقعیت آن چنان که تصور می گردد، بد نیست.

وی اضافه نمود: به عنوان مثال تروئیکای اروپایی (شامل فرانسه، آلمان و انگلیس) از ارائه پیش نویس عجیب قطعنامه درباره ایران به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی منصرف شد که نمایانگر چیرگی عقل سلیم بود.

اولیانوف نوشت: ما امیدواریم که منطق و عقل سلیم در امور دیگر حیاتی نیز چیره گردد.

وی با اشاره به برگزاری نشست شورای حکام آژانس که موضوع برجام در مرکز توجه آن قرار داشت اعلام نمود که از تشدید تنش ها پیرامون مساله ایران جلوگیری شد و در آینده نیز کوشش های دیپلماتیک روی احیای برجام تمرکز یابد.

به گزارش خبرنگاران، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین روز شنبه در توئیت جدیدی نوشت: نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی انتها یافت و از تشدید تنش ها جلوگیری شد و بازرسی ها در ایران ادامه خواهد یافت.

وی اضافه نمود: در زمان حاضر باید بر کوشش های دیپلماتیک و اقدامات برای احیای کامل برجام تمرکز کرد.

نماینده دائمی روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام نمود: باید به رایزنی های مستقیم غیررسمی در چارچوب همه شرکت نمایندگان معامله هسته ای (برجام) ازجمله ایران و آمریکا روی آورد.

اولیانوف روز آدینه نیز خواهان برگزاری نشستی برای بازگشت آمریکا به برجام شد.

به گزارش خبرنگاران ، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین روز آدینه در گفت وگو با شبکه تلویزیونی روسیه24 گفت: ما دعوت می کنیم هرچه زودتر دیداری برای بازگشت آمریکا به برجام و احیای تعهدات ایران در چارچوب این توافق برگزار گردد. بدیهی است که این روندها باید هرچه سریعتر شروع گردد.

نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه هفته گذشته شروع به کار کرد و تا روز آدینه ادامه داشت. این شورا تشکیلات تصمیم گیرنده در آژانس بین المللی انرژی اتمی است که هر سال چند نشست برای تصمیم گیری در خصوص مسائل مهم این سازمان برگزار می نماید.

ایران 2 سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش شروع و خاطرنشان کرد که در صورت لغو تحریم ها و اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف های این توافق، تدابیر جبرانی در برجام برگشت پذیر خواهد بود.

پنجم اسفندماه گذشته ایران در راستای اجرای ماده ششم قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران نظارت های فراپادمانی و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کرد.

بعضی رسانه ها گزارش دادند که آمریکا و سه کشور اروپایی باقی مانده در برجام قصد دارند تا پیش نویس قطعنامه ای را به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه نمایند که در آن از ایران به دلیل توقف اقدامات داوطلبانه تحت برجام انتقاد شده است.

به همین دلیل سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه روز آدینه خاطرنشان کرد: با کوشش های فشرده دیپلماتیک در تهران، وین و پایتخت های همه اعضای شورای حکام و به ویژه سه کشور اروپایی و همچنین همراهی چین و روسیه، طرح قطعنامه منتفی شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 14 فروردین 1400 بروزرسانی: 14 فروردین 1400 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 1537

به "خبرنگاران آمادگی روسیه برای احیای برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آمادگی روسیه برای احیای برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید