حمایت سلطان از حسین هدایتی؛ پس لرزه پول های کثیف در فوتبال

به گزارش مجله پریها، خبرنگاران - زینب نثار: چند هفته گذشته روز های سختی برای فوتبالی های کشور بوده است. فشار های رسانه ها و افکار عمومی بر فوتبالی ها از محاکمه حسین هدایتی معروف به عابر بانک فوتبال شروع شد و حالا با ماجرای درگیری فرهاد مجیدی با پک پلیس راهور ناجا شدت گرفته است.

حمایت سلطان از حسین هدایتی؛ پس لرزه پول های کثیف در فوتبال

حمایت غیر منتظره سلطان از مفسد مالی

در همین حال اظهارات جدید سلطان فوتبال درباره لزوم حمایت جامعه فوتبالی از حسین هدایتی در روز یکشنبه 12 اسفند، موج جدیدی از واکنش ها و نقدها را در رسانه ها به وجود آورده است. حسین هدایتی که متهم به اختلاس و پولشویی های کلان است، مبالغ هنگفتی از پول های بادآوره اش را در فوتبال و به خصوص به عنوان اسپانسر تیم پرسپولیس خرج کرده است. دادستان این پرونده مدتی پیش اظهار داشت کسانی که از این متهم، پولی به عنوان هدیه و از این دست عناوین گرفته اند باید آن ها را برگردانند. وی گفته این پول ها متعلق به مردم است و باید به بیت المال پس داده شود.

در شرایطی که پرسپولیسی ها و برخی اسطوره های فوتبال کشور مانند علی کریمی به دلیل رابطه نزدیک با حسین هدایتی زیر تیغ انتفاد ها هستند، علی پروین از ضرورت حمایت از این متهمِ اختلاس های بزرگ حرف زده است. پروین در مصاحبه ای گفته است: اتفاقا جمعه شب توی فکر آقای هدایتی بودم. اینجا هم به شما می گویم باید نامه ای تنظیم کنیم که به امضای همه فوتبالی ها برسد. به هر حال آقای هدایتی برای فوتبال این مملکت خیلی زحمت کشیده و شاید این نامه بتواند کمکی به او بکند.

سلطان فوتبال ایران همچنین درباره صحبت های دادستان درباره لزوم برگرداندان پول ها و هدایای دریافتی توسط فوتبالی ها هم تاکید کرده که این پول ها به عنوان هدیه به آن ها داده شده و دیگر نمی توانند برگردانند. این اظهارات عجیب علی پروین با واکنش های مختلفی روبرو شده است. برخی ها از حمایت پروین از یک مفسد مالی متعجب شده و از وی انتقاد کرده اند.

خبر های مختلفی هم منتشر شده مبنی بر این که برخی از فوتبالیست ها به دلیل دریافت پول از حسین هدایتی در گذشته به کمیته انضباطی فدراسیون احضار شده اند.

کلاهبردار بزرگ در اقتصاد و حاتم طایی در فوتبال

محاکمه حسین هدایتی دولابی از دی ماه به عنوان مفسد مالی آغاز شده است. او یکی از متهمان اصلی در پرونده اختلاس هزاران میلیاردی در بانک سرمایه است.

به گفته دادستان این پرونده، حسین هدایتی در پوشش 8 شرکت صوری که همه آن ها به اسم افراد بی بضاعت و کارتن خواب ثبت شده، اقدام به دریافت 586 میلیارد تومان تسهیلات از بانک سرمایه کرده است.

هدایتی با تبانی با مدیران بانکی بدون رعایت تشریفات اداری و از طریق گران نشان دان وثیقه ها، این اعتبارات مالی را دریافت کرده است. وی با گذشت 4 سال از تاریخ سررسید معوقات بانکی اش، هنوز آن ها را پرداخت نکرده است. هدایتی در حال حاضر حدوده 1500 میلیارد تومان بدهی معوقه به بانک سرمایه دارد.

حسین هدایتی که در عرصه های مختلف مالی فعال بوده و با پول های بادآوره سود های گزافی به دست آورده از 15 سال پیش وارد میدان فوتبال هم شد. او که مالک هولدینگ بزرگ استیل آذین ایرانیان بود ابتدا باشگاه استیل آذین را با حمایت مالی این هولدینگ راه اندازی کرد. باشگاه استیل آذین که علی پروین هم از چهره های مهم آن بود آن طور که هدایتی انتظار داشت، نتواند موفقیت چندانی بدست آورد. درباره فساد و زد و بند در این باشگاه همان موقع حرف و حدیث های زیادی مطرح شد؛ از خرید داور و بازیکنان تیم های حریف تا رشوه به مدیران فدراسیون فوتبال.

حسین هدایتی بعد از نرسیدن به اهدافش در استیل آذین به تیم پرسپولیس نزدیک شد و پول های کلانی برای این باشگاه خرج کرد. او برای خرید بازیکن، پاداش به بازیکنان و بسکمک از چیز ها به پرسپولیس کمک مالی می کرد. به پاس این بذل و بخشش ها، پرسپولیسی ها حتی شنل قرمز این باشگاه را هم بر دوش او انداختند. حتی در برهه ای حرف خرید باشگاه قرمز ها توسط حسین هدایتی هم مطرح شد.

این روز ها در کنار همه سرزنش ها و حمله هایی که به تیم پرسپولیس برای دریافت کمک مالی از هدایتی می شود، عده ای اعتقاد دارند تنها قرمز ها نبودند که از این مفسد مالی پول گرفته اند. پول کثیف هدایتی در همه بخش های فوتبال کشور وارد شده است. هدایتی در بسکمک از برنامه های مختلف فوتبال و لیگ برتر اسپانسر بوده است. حتی او به فدراسیون فوتبال در پرداخت دستمزد کیروش کمک مالی کرده است.

رسوخ فساد و پولیشویی از فوتبال تا سینما

مدت هاست که افراد مختلف درباره پولشویی و ورود پول های کثیف اختلاس ها در عرصه های مختلف مانند ورزش، سینما و تلویزیون و فرهنگ هشدار می دهند. حتی مدتی است در قوه قضاییه پرونده ای درباره پولشویی در سینما و سرمایه گذاری برخی از متهمان به اختلاس در فیلم ها و سریال ها تشکیل شده است؛ بنابراین پولشویی در کشور فقط مختص به فوتبال نشده و بخش های مختلف دیگری از جمله فرهنگ و هنر را هم گرفتار کرده است. ورود این پول ها بیش از هر چیز تهدیدی برای این حوزه ها و فعالان در آن هاست. به عنوان مثال پدیده هایی مانند زدبند و خرید بازیکن و داور در تیم استیل آذین موجب پایین آمدن سطح فوتبال و پسرفت آن و همچنین افول شایسته سالاری می شود.

به نظر می رسد شفافیت و مبارزه با فساد علاوه بر اقتصاد در حوزه های دیگری مانند ورزش و فرهنگ و هنر هم ضروری است. منابع مالی اسپانسر ها و حامیان در این فعالیت ها و نحوه خرج شدن پول های ورودی به این حوزه ها باید روشن و شفاف بوده و ضوابط سختگیرانه ای باید در این مورد وجود داشته باشد.

منبع: برترین ها
انتشار: 13 مرداد 1398 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: pariha.ir شناسه مطلب: 309

به "حمایت سلطان از حسین هدایتی؛ پس لرزه پول های کثیف در فوتبال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت سلطان از حسین هدایتی؛ پس لرزه پول های کثیف در فوتبال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید